Srebro dla Polski w Coupe de la Jeunesse

    Dodane: 2017-07-29

Wiktoria Majewska (Posnania Poznań), Patrycja Adamczak (Posnania Poznań), Martyna Wasilewska  (KW 04 Poznań) i Julianna Gańska  (Posnania Poznań) zdobyły srebrny medal w wyścigu czwórek podwójnych regat Coupe de la Jeunesse, które wczoraj rozpoczęły się w belgijskim miejsce Hazewinkel. Przed Polkami do mety dopłynęła osada Czech, a podium uzupełniły Francuski.  

Piąte miejsce w dwójkach podwójnych zajęły Weronika Kaźmierczak (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) i Aleksandra Rojek (AZS AWF Gorzów Wielkopolski). Wygrała Hiszpania przed Holandią i Wielką Brytanią.

Przed rokiem gospodarzem regat Coupe de la Jeunesse, które w kalendarzu są od 1985 roku był Poznań.

W imprezie mogą startować zawodniczki i zawodnicy do 18 roku życia, którzy nie brali udziału w mistrzostwach świata juniorów i nie wystartują w tegorocznym czempionacie. Polska uczestniczy w Coupe de la Jeunesse od 2007 roku. W Coupe de la Jeunesse osady ścigają się w następujących konkurencjach: juniorzy 8+, 4+, 4-, 2-, 4x, 2x, 1x; juniorki: 8+, 4, 2-, 4x, 2x, 1x.

Kraje biorące udział w regatach COUPE DE LA JEUNESSE: Austria, Belgia, Czechy, France, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Kolejne finały dla polskich kajakarzy na Mistrzostwach Świata

    Dodane: 2017-07-28

Po 6 awansach polskich osad w pierwszym dniu Mistrzostw Świata Juniorów & U23 w sprincie kajakowym w drugim dniu zawodów nasze osady wywalczyły kolejne 6 biletów do finałów A. Oto one:

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

C4 500m juniorów - Norman Zezula/ Patryk Kowalski/ Sebastian Aleksandrowicz / Dawid Dziurla. Polacy zajęli 2 miejsce przegrywając z osadą węgierską o 2 sekundy.

C2 500m U23 - Arsen Śliwiński i Aleksander Kitewski. Nasz duet zajął 3 miejsce, za osadami Mołdawii i Rumunii.

K2 500m U23 – Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek były bezkonkurencyjne wygrywając o ponad 1,5 sekundy swój przedbieg z osadą Niemiec.

Także pierwsze miejsce w swoim przedbiegu zajęła osada K4 500m juniorów w składzie Przemysław Korsak/ Bartosz Grabowski/ Wojciech Tracz / Filip Weckwert. Polacy wygrali m.in. z osadą Francji i Uzbekistanu.

K2 500m juniorek – Helena Wiśniewska i Julia Olszewska zajęły 2 miejsce przegrywając zaledwie o 0,5s z osadą Rosji.

Pierwszy finał A z udziałem biało – czerwonych już o godz. 10.40 – K4 500 juniorek.

Transmisja na żywo

Wyniki: http://www.romania2017.spotfokus.com/home?gmt=2&gmt2=-120

Polacy w finałach Mistrzostw Świata. Oglądaj na żywo!

    Dodane: 2017-07-27

Wczoraj w miejscowości Pitesti w Rumunii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów & U23 w sprincie kajakowym. W pierwszym dniu zawodów do finału A awansowało 6 osad:

źródło facebook PZKAJ

  • K4 500 junior w składzie Sandra Ostrowska/ Helena Wiśniewska/ Martyna Klatt/ Julia Olszewska. Polki zajęły drugie miejsce tracąc 0,8 sekundy do osady niemieckiej.

  • K1 juniorów 1000m - Marta Witkowska. Polka zajęła w półfinale 3 miejsce. Bezkonkurencyjna w tym wyścigu była reprezentantka Czech, która przypłynęła ponad 6 sekund przed pozostałymi zawodniczkami.
  • C1 1000m U23 - Łukasz Witkowski, który nie miał sobie równych w półfinale zajmując pierwsze miejsce.
  • K2 1000m juniorów Filip Weckwert i Przemysław Korsak. Nasz duet zajął 2 miejsce tuż za osadą Francji.
  • K4 500m U23 - Justyna Iskrzycka/ Klaudia Cyrulewska/ Paulina Paszek/ Julia Lis. Nasza osada zajęła 2 miejsce. Wygrały Francuski.
  • C1 500m U23 – Dorota Borowska. Polka nie dała szans swoim rywalką zajmując pierwsze miejsce.

 Transmisja na żywo 

Wyniki: http://www.romania2017.spotfokus.com/home?gmt=2&gmt2=-120 

Kolejne medale dla Polski w The World Games

    Dodane: 2017-07-27

Po wczorajszych medalach w The World Games: złotym Artura Mikołajczewskiego i srebrnym Bartosza Zabłockiego nasi wioślarze nie zwalniają tempa. Dziś kolejne 2 krążki padły łupem biało-czerwonych.

źródło www.pztw.org.pl

Srebrny medal w ergometrze wioślarskim na dystansie 500 metrów wywalczyła Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia). Polka kończąc wyścig z czasem 1.26,8 przegrała tylko z Ukrainką Oleną Burjak, która wynikiem 1.25,5 ustanowiła nowy rekord świata. Brązowy medal dla Szwedki Cecilii Velin 1.27,0.

Następnie sztafeta: Anna Wierzbowska, Bartosz Zabłocki oraz zawodniczka z Wielkiej Brytanii i zawodnik z Tajlandii dzięki znakomitemu finiszowi naszej pary ekipa brytyjsko-polsko-tajska podzieliła miejsce trzecie.

Złoto i srebro Polaków w The World Games

    Dodane: 2017-07-27

Złoty i srebrny medal wywalczyli polscy zawodnicy podczas odbywających się w Jelczu-Laskowicach zawodów na ergometrach wioślarskich rozgrywanych w ramach 10. światowych igrzysk sportowych w zawodach w wioślarstwie halowym - The World Games 2017.

źródło facebook Artur Mikołajczewski

Złoto zdobył olimpijczyk z Rio de Janeiro Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica). W wyścigu na 2000 m wagi lekkiej uzyskał czas 6.08,2. O trzy sekundy wyprzedził Austriaka Floriana Berga i o siedem Jaruwata Saensuka z Tajlandii.

Po srebro sięgnął Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin). Polak w rywalizacji open przegrał tylko z Niemcem Oliverem Seidlerem różnicą dwóch sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Ukrainiec Anton Bondarenko.

Łącznie Polacy zdobyli do tej pory 11 medali The World Games 2017 – trzy złote, cztery srebrne i cztery brązowe.

Kajakami dla Powstańców. XII spływy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”

    Dodane: 2017-07-26

Już po raz dwunasty rocznicę Powstania Warszawskiego będzie można uczcić podczas spływu kajakowego. Fundacja AVE zaprasza mieszkańców stolicy i nie tylko 29, 30 lipca oraz 1 sierpnia 2017 roku na wyprawy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”.

Spływy rozpoczną się na przystani WKW w Wawrzae przy Wale Miedzeszyńskim 295,                           a zakończą w Tarchominie na wysokości ulicy Sprawnej. W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci, spieszący na pomoc walczącej Warszawie. Zresztą podobnych akcji w sierpniu i wrześniu 73 lata temu było znacznie więcej. Zaledwie w ciągu pierwszych dwóch tygodni powstania z terenów dzisiejszej Pragi Południe i Warwa pod osłoną nocy i z narażeniem życia próbę przepłynięcia Wisły łódkami, kajakami lub wpław podjęło ponad 200 osób. Nie wszystkie zakończyły się pomyślnie. Hitlerowcy patrolowali rzekę nie tylko z mostów, ale również z motorówek. W połowie sierpnia zaczął się „ruch” na Wiśle w drugą stronę – rzekę próbowali sforsować emisariusze powstańczych oddziałów.

- Od 12 lat włączamy Wisłę do powstańczych obchodów – mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Fundacji AVE. – Chcemy tym samym oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką. Wielu z nich Wisła pochłonęła.

Podczas spływów zaplanowano spotkanie z Powstańcami – p. Eleonorą Galicą – Zarębą                  ps. „Maja” z Batalionu „Tum”, która przepływała Wisłę w czasie Powstania (29 VII), p. Zofią Gordon ps. „Iskra”, sanitariuszką z Batalionu „Ruczaj” (30 VII) oraz p. Walentyną Słonecką ps. „Wala”, strzelca i łączniczką z Batalionu „Oaza” (1 VIII).  Będzie także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod egidą znakomitych solistów operowych – Agnieszki Kozłowskiej, sopran oraz Bogdana Śliwy, barytona. W godzinie W na wysokości Starówki odbędzie się parada kajaków z transparentami „Pamiętamy”, a chwilę później wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44. Kajakarze ścigać się będą między Mostem Gdańskim a Toruńskim.

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich.

Za organizację spływu Wisłą przez Miasto Nieujarzmione Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP. W dotychczasowych edycjach, cieszących się ogromnym zainteresowaniem wzięło udział blisko 3,5 tys. osób od dzieci po seniorów. Najmłodszy uczestnik powstańczych spływów miał 2 latka, najstarszy ponad 90. 

Dorośli płacą symboliczne 12 zł, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie.

Ramowy program spływów 29, 30 VII i 1 VIII 2017:
g. 12.45 – zbiórka na przystani WKW

g. 13.00 - rozpoczęcie imprezy na przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński 295; spotkanie z powstańcami Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, mini instruktaż kajakowy, podział osad, wypłynięcie; 

g. 16.40 – postój na plaży pod Mostem Poniatowskiego;

ok g. 17 – na wysokości Starówki parada kajaków z transparentami „Pamiętamy” oraz wyścig o Kotwicę 44 roku (dystans między Mostami Gdańskim i Toruńskim);

g. 18.45 – zakończenie spływu w Tarchominie (na wysokości ul. Sprawnej), wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu, biało-czerwony lody  

Zgłoszenia, szczegóły: Avetki@wp.pl, fundacjaave.pl, tel. 608 178 447, 600 495 790.  

Filmowa relacja z poprzedniej edycji

Przeciętne starty polskich osad w Europejskich Igrzyskach

    Dodane: 2017-07-26

Dzisiaj, w środę 26 lipca podczas rozgrywanego w węgierskim mieście Gyor XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego odbyły się trzy półfinały z udziałem naszych zawodników na dystansie 500m. W pierwszym bardzo dobrze zaprezentował się Bartosz Hałas.

Niestety naszemu zawodnikowi zabrakło centymetrów do drugiego miejsca premiowanego awansem do najlepszej czwórki i Bartek musiał zadowolić się finałem B. W nim Ostatecznie zawodnik AZS AWF Poznań zajął w nim 3 miejsce czyli 7 pozycję ogółem. W dwójce ze Stanisławem Szafrańcem nasza osada zajęła 2 miejsce w finale B, co dało chłopakom miejsce 6 ogółem.

Jak wspomniał trener główny Tomasz Szwed „na tych zawodach system kwalifikacji jest o wiele bardziej skomplikowany i żeby walczyć o medale, trzeba trzy razy dać z siebie wszystko. Bartek w dodatku jest z rocznika 2002 i startuje z rywalami o rok starszymi, a mimo to powalczy o miejsca 5-8”.

We wczorajszych eliminacjach niestety odpadli kolejno Karolina Karolczuk, która zaprezentowała się znakomicie, uzyskując szósty czas zawodów. Niestety w swoim wyścigu kwalifikacyjnym do półfinału zajęła trzecie miejsce, nieznacznie przegrywając z faworytką gospodarzy oraz reprezentantką Danii.

Źle taktycznie swój wyścig kwalifikacyjny rozegrał kanadyjkarz Maciej Szlachta, który narzucił sobie zbyt mocne tempo i nie wytrzymał do końca dystansu, tym samym zajmując czwarte miejsce pożegnał się z rywalizacją w C1.

Niestety start nie udał się Patrycji Mendelskiej w rywalizacji kanadyjkarek, która przypłynęła bardzo daleko za plecami rywalek i odpadła już w pierwszej rundzie eliminacji. Podobnie było w C2 mix, Maciej i Patrycja, wiosłujący z tej samej strony mieli ogromny problem z utrzymaniem łódki w torze i niestety odpadli już w pierwszej rundzie kwalifikacji. 10 miejsce zajęła czwórka mix.

Jutro dzień przerwy. W piątek i sobotę starty na 200m.

Ergometry na start czyli wioślarstwo na The World Games

    Dodane: 2017-07-26

Już dziś 60 zawodników z 28 państw rozpocznie rywalizacje na ergometrach wioślarskich w ramach odbywających się we Wrocławiu The World Games 2017. Zawodnicy rywalizować będą w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach o medale w 7 kategoriach.

Warto zaznaczyć, że ergometr jest jednym z czterech tzw. sportów zaproszonych przez internautów. To właśnie ich głosy zadecydowały o wyborze tej dyscypliny przez organizatora, obok futbolu amerykańskiego, kickboxingu i żużla.

Ambasadorem imprezy jest urodzony we Wrocławiu wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008) w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej Paweł Rańda. Polak trzykrotnie poprawiał rekord kraju na dystansie 2000 m, doprowadzając go do wyniku 6 minut 10 sekund. Dwa lata temu lepszy czas o trzy sekundy uzyskał Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), który wystąpi w Jelczu-Laskowicach. Numerem jeden do złota jest jednak w tym przypadku Austriak Florian Berg.

Sportowcy będą „wiosłować” na 15 przyrządach, a 25 przeznaczonych zostało do rozgrzewki.
Centrum Sportu i Rekreacji było w styczniu gospodarzem mistrzostw Polski. Złoty medal na dystansie 500 m wywalczyła wtedy Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), która obok Szwedki Cecilii Velin i Ukrainki Oleny Buriak jest jedną z faworytek World Games. Wśród mężczyzn kandydatem do podium w kategorii open na 2000 m jest tegoroczny złoty medal mistrzostw świata z Bostonu Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin).

Polacy rozpoczynają walkę o medale Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego

    Dodane: 2017-07-25

Po przepięknej ceremonii otwarcia na ETO Stadionie w Gyor, której motywem była kostka Rubika dziś polscy kajakarze przystąpią do walki o medale XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego. „Talent dzisiaj, idole w przyszłości”.

Pod takim hasłem w minioną niedziele wystartowało wielkie święto europejskiego sportu, w którym bierze udział 2500 sportowców z 50 państw. Zawodnicy startują  w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu, tenisie i kajakarstwie: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki.

Dziś zawodnicy zmierzą się na dystansie 500m. Od piątku natomiast rozpocznie się rywalizacja na 200m.

Strona zawodów