Kajakami dla Powstańców. XII spływy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”

    Dodane: 2017-07-26

Już po raz dwunasty rocznicę Powstania Warszawskiego będzie można uczcić podczas spływu kajakowego. Fundacja AVE zaprasza mieszkańców stolicy i nie tylko 29, 30 lipca oraz 1 sierpnia 2017 roku na wyprawy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”.

Spływy rozpoczną się na przystani WKW w Wawrzae przy Wale Miedzeszyńskim 295,                           a zakończą w Tarchominie na wysokości ulicy Sprawnej. W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci, spieszący na pomoc walczącej Warszawie. Zresztą podobnych akcji w sierpniu i wrześniu 73 lata temu było znacznie więcej. Zaledwie w ciągu pierwszych dwóch tygodni powstania z terenów dzisiejszej Pragi Południe i Warwa pod osłoną nocy i z narażeniem życia próbę przepłynięcia Wisły łódkami, kajakami lub wpław podjęło ponad 200 osób. Nie wszystkie zakończyły się pomyślnie. Hitlerowcy patrolowali rzekę nie tylko z mostów, ale również z motorówek. W połowie sierpnia zaczął się „ruch” na Wiśle w drugą stronę – rzekę próbowali sforsować emisariusze powstańczych oddziałów.

- Od 12 lat włączamy Wisłę do powstańczych obchodów – mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Fundacji AVE. – Chcemy tym samym oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką. Wielu z nich Wisła pochłonęła.

Podczas spływów zaplanowano spotkanie z Powstańcami – p. Eleonorą Galicą – Zarębą                  ps. „Maja” z Batalionu „Tum”, która przepływała Wisłę w czasie Powstania (29 VII), p. Zofią Gordon ps. „Iskra”, sanitariuszką z Batalionu „Ruczaj” (30 VII) oraz p. Walentyną Słonecką ps. „Wala”, strzelca i łączniczką z Batalionu „Oaza” (1 VIII).  Będzie także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod egidą znakomitych solistów operowych – Agnieszki Kozłowskiej, sopran oraz Bogdana Śliwy, barytona. W godzinie W na wysokości Starówki odbędzie się parada kajaków z transparentami „Pamiętamy”, a chwilę później wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44. Kajakarze ścigać się będą między Mostem Gdańskim a Toruńskim.

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich.

Za organizację spływu Wisłą przez Miasto Nieujarzmione Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP. W dotychczasowych edycjach, cieszących się ogromnym zainteresowaniem wzięło udział blisko 3,5 tys. osób od dzieci po seniorów. Najmłodszy uczestnik powstańczych spływów miał 2 latka, najstarszy ponad 90. 

Dorośli płacą symboliczne 12 zł, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie.

Ramowy program spływów 29, 30 VII i 1 VIII 2017:
g. 12.45 – zbiórka na przystani WKW

g. 13.00 - rozpoczęcie imprezy na przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński 295; spotkanie z powstańcami Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, mini instruktaż kajakowy, podział osad, wypłynięcie; 

g. 16.40 – postój na plaży pod Mostem Poniatowskiego;

ok g. 17 – na wysokości Starówki parada kajaków z transparentami „Pamiętamy” oraz wyścig o Kotwicę 44 roku (dystans między Mostami Gdańskim i Toruńskim);

g. 18.45 – zakończenie spływu w Tarchominie (na wysokości ul. Sprawnej), wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu, biało-czerwony lody  

Zgłoszenia, szczegóły: Avetki@wp.pl, fundacjaave.pl, tel. 608 178 447, 600 495 790.  

Filmowa relacja z poprzedniej edycji

Przeciętne starty polskich osad w Europejskich Igrzyskach

    Dodane: 2017-07-26

Dzisiaj, w środę 26 lipca podczas rozgrywanego w węgierskim mieście Gyor XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego odbyły się trzy półfinały z udziałem naszych zawodników na dystansie 500m. W pierwszym bardzo dobrze zaprezentował się Bartosz Hałas.

Niestety naszemu zawodnikowi zabrakło centymetrów do drugiego miejsca premiowanego awansem do najlepszej czwórki i Bartek musiał zadowolić się finałem B. W nim Ostatecznie zawodnik AZS AWF Poznań zajął w nim 3 miejsce czyli 7 pozycję ogółem. W dwójce ze Stanisławem Szafrańcem nasza osada zajęła 2 miejsce w finale B, co dało chłopakom miejsce 6 ogółem.

Jak wspomniał trener główny Tomasz Szwed „na tych zawodach system kwalifikacji jest o wiele bardziej skomplikowany i żeby walczyć o medale, trzeba trzy razy dać z siebie wszystko. Bartek w dodatku jest z rocznika 2002 i startuje z rywalami o rok starszymi, a mimo to powalczy o miejsca 5-8”.

We wczorajszych eliminacjach niestety odpadli kolejno Karolina Karolczuk, która zaprezentowała się znakomicie, uzyskując szósty czas zawodów. Niestety w swoim wyścigu kwalifikacyjnym do półfinału zajęła trzecie miejsce, nieznacznie przegrywając z faworytką gospodarzy oraz reprezentantką Danii.

Źle taktycznie swój wyścig kwalifikacyjny rozegrał kanadyjkarz Maciej Szlachta, który narzucił sobie zbyt mocne tempo i nie wytrzymał do końca dystansu, tym samym zajmując czwarte miejsce pożegnał się z rywalizacją w C1.

Niestety start nie udał się Patrycji Mendelskiej w rywalizacji kanadyjkarek, która przypłynęła bardzo daleko za plecami rywalek i odpadła już w pierwszej rundzie eliminacji. Podobnie było w C2 mix, Maciej i Patrycja, wiosłujący z tej samej strony mieli ogromny problem z utrzymaniem łódki w torze i niestety odpadli już w pierwszej rundzie kwalifikacji. 10 miejsce zajęła czwórka mix.

Jutro dzień przerwy. W piątek i sobotę starty na 200m.

Ergometry na start czyli wioślarstwo na The World Games

    Dodane: 2017-07-26

Już dziś 60 zawodników z 28 państw rozpocznie rywalizacje na ergometrach wioślarskich w ramach odbywających się we Wrocławiu The World Games 2017. Zawodnicy rywalizować będą w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach o medale w 7 kategoriach.

Warto zaznaczyć, że ergometr jest jednym z czterech tzw. sportów zaproszonych przez internautów. To właśnie ich głosy zadecydowały o wyborze tej dyscypliny przez organizatora, obok futbolu amerykańskiego, kickboxingu i żużla.

Ambasadorem imprezy jest urodzony we Wrocławiu wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008) w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej Paweł Rańda. Polak trzykrotnie poprawiał rekord kraju na dystansie 2000 m, doprowadzając go do wyniku 6 minut 10 sekund. Dwa lata temu lepszy czas o trzy sekundy uzyskał Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), który wystąpi w Jelczu-Laskowicach. Numerem jeden do złota jest jednak w tym przypadku Austriak Florian Berg.

Sportowcy będą „wiosłować” na 15 przyrządach, a 25 przeznaczonych zostało do rozgrzewki.
Centrum Sportu i Rekreacji było w styczniu gospodarzem mistrzostw Polski. Złoty medal na dystansie 500 m wywalczyła wtedy Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), która obok Szwedki Cecilii Velin i Ukrainki Oleny Buriak jest jedną z faworytek World Games. Wśród mężczyzn kandydatem do podium w kategorii open na 2000 m jest tegoroczny złoty medal mistrzostw świata z Bostonu Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin).

Polacy rozpoczynają walkę o medale Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego

    Dodane: 2017-07-25

Po przepięknej ceremonii otwarcia na ETO Stadionie w Gyor, której motywem była kostka Rubika dziś polscy kajakarze przystąpią do walki o medale XIV Europejskiego Letniego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego. „Talent dzisiaj, idole w przyszłości”.

Pod takim hasłem w minioną niedziele wystartowało wielkie święto europejskiego sportu, w którym bierze udział 2500 sportowców z 50 państw. Zawodnicy startują  w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu, tenisie i kajakarstwie: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki.

Dziś zawodnicy zmierzą się na dystansie 500m. Od piątku natomiast rozpocznie się rywalizacja na 200m.

Strona zawodów

XII Otwarte Długodystansowe Mistrzostwa Polski Łodzi Smoczych im. Ryszarda Folgarta

    Dodane: 2017-07-25

7  października w Lidzbarku k. Działdowa (plaża miejska ul. Leśniczówka 4) odbędą się XII Otwarte Długodystansowe Mistrzostwa Polski Łodzi Smoczych im. Ryszarda Folgarta oraz Wyścig o Puchar Nadleśnictwa Lidzbark na łodziach 10 osobowych. Organizatorem zawodów jest Polska Federacja Łodzi Smoczych, Polski Związek Kajakowy, Stowarzyszenie Lidzbarscy Sportowcy im. Ryszarda Folgarta oraz Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”.

Podczas gdy w Mistrzostwach Polski prawo startu mają załogi reprezentujące kluby będące członkami Polskiej Federacji Łodzi Smoczych w kategorii Fun (Wyścig o Puchar Nadleśnictwa Lidzbark) mogą wystartować załogi które w terminie do 12.09.2017 r. prześlą zgłoszenie i opłacą zgłoszenie (minimum 2 kobiety wiosłujące) do regat oraz prześlą listę imienną zgłoszonych zawodników do wyścigu e-mailem na adres poldbf@dragonboat.pl. Do regat zostanie dopuszczonych 12 ZAŁÓG WG.KOLEJNOŚCI ZGŁOSZEŃ.

Konkurencje:

Seniorzy - zawodnicy urodzeni w 2003 roku i starsi (dotyczy wiosłujących i dobosza) sternik pełnoletni

OPEN 4800m - max 14 zawodników: 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

Kobiety 3200m – max 14 zawodniczek: 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik (może być mężczyzna), 2 rezerwowych.

MIKST 4800m - max 14 zawodniczek: 8-10 wiosłujących (w tym minimum  4  kobiety), 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

Juniorzy - zawodnicy urodzeni w latach 2003 - 1999   (dotyczy wiosłujących i dobosza)  sternik musi być osobą pełnoletnią.

OPEN 3200m – max 14 zawodników: załoga składa się z 8-10 wiosłujących, 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

MIKST 3200m - max 14 zawodników: załoga składa się z 8 - 10 wiosłujących (w tym minimum  4 czterech kobiet w załodze), 1 dobosz i sternik, 2 rezerwowych.

FAN 2400m - osoby urodzone w roku 2002 i starsze. W załodze może startować max 1 zawodnik posiadający licencję PFŁS lub PZKaj (nie dotyczy sternika i dobosza). Wyścigi będą się odbywały na czas co  30 sek.

Zgłoszenia - Kluby – członkowie  Polskiej Federacji Łodzi Smoczych i Polskiego Związku Kajakowego   

Prawo startu mają kluby, które w terminie do 29.09.2017 r. prześlą zgłoszenie do regat poprzez  panel zgłaszający  na stronie internetowej Polskiej Federacji Łodzi Smoczych   www.dragonboat.pl zakładka kalendarz - zgłoszenia na regaty wraz z listą imienna zgłoszonych zawodników e-mailem na adres poldbf@dragonboat.pl.

Więcej informacji

Natan Węgrzycki-Szymczyk brązowym medalistą Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-23

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie dobiegły końca. Polska reprezentacja ma na swoim koncie jeden brązowy medal, a jego zdobywcą jest jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Polak pomimo słabego startu cały czas przesuwał się do przodu, aby zakończyć wyścig na trzeciej pozycji. Rywalizację wygrał Kanadyjczyk, natomiast drugi był zawodnik z Republiki Południowej Afryki. Gratulujemy!

W finale A ścigała się również czwórka podwójna mężczyzn. Niestety osada nie zdołała wywalczyć żadnego miejsca na podium. Marcin Sobieraj, Marcin Pawłowski, Mateusz Świętek oraz Jakub Dominiczak zajęli szóste miejsce z czasem 5:52,13. Pierwsi byli reprezentanci Nowej Zelandii.

Na dziewiątym miejscu sklasyfikowana została męska ósemka. Polacy osiągnęli czas 5:36,94. Tuż przed nimi na linię mety dopłynęli Czesi z czasem 5:36,79.

Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn również zmierzyła się dzisiaj w finale B. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska ostatecznie zajęli jedenaste miejsce (czas 6:42,41).

Natomiast dwunaste miejsce zajęły Anna Majek i Magdalena Świętek. Nasze reprezentantki w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet ukończyły swój finał z czasem 7:28,76.

Już niedługo, 26-27 lipca zawodnicy z całego świata zmierzą się na dystansie 2000m na ergometrze wioślarskim w miejscowości Jelcz-Laskowice (pod Wrocławiem) w ramach trwających The World Games.

Zapraszamy do śledzenia wyników.

Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-22

Trwają Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. Dziś Polacy wystartowali w półfinałach i finałach B oraz C. Dwie osady nadal walczą o tytuł Mistrza Świata.

źródło www.pztw.org.pl, zdj. Julia Kowacic

Jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk awansował do finału A. Polak zajął drugie miejsce i ukończył wyścig w czasie 6:57,00. Pierwszy był Kanadyjczyk (6:55,30).

Bardzo dobry wynik osiągnęła również czwórka podwójna mężczyzn. Osada uplasowała się na drugiej pozycji za Nową Zelandią i będzie walczyć o medale w jutrzejszym finale A.

Start nie powiódł się dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Damian Rewers oraz Mateusz Kraska zajęli ostatnie miejsce w swoim półfinale. Debel popłynie w finale B.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek jako piąte przekroczyły linię mety. Dwójka podwójna wagi lekkiej osiągnęła czas 7:22,78 i spróbuje swoich sił w finale B.

W finale C wystartowała czwórka bez sterniczki kobiet. Klaudia Ostrowska, Karolina Zawada, Agnieszka Robaszkiewicz oraz Agnieszka Chmurak zajęły pierwsze miejsce i ostatecznie uplasowały się na trzynastej pozycji.

Natomiast czwórka podwójna kobiet uzyskując czas 6:49,45 ukończyła rywalizację na dziewiątej lokacie.

A już jutro w Płowdiw rozpoczną wyścigi finałowe. Miejmy nadzieję, że czwórka podwójna oraz jedynkarz spiszą się na medal!

6 kajakarzy wystartuje w XIV Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy

    Dodane: 2017-07-22

Już dziś w węgierskim mieście Győr rozpocznie się XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. W zawodach, które potrwają tydzień w 10 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kajakarstwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce siatkowej chłopców, pływaniu i tenisie weźmie udział 2500 sportowców z 50 państw.

źródło www.pzkaj.pl, Foto: D.Miczek

Wśród nich 6 naszych kajakarzy: Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Julia Górska (KST Włókniarz), Karolina Karolczuk (UKS Dojlidy Białystok), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe), trener główny Tomasz Szwed oraz trener Grzegorz Łabędzki, którzy w minioną sobotę ślubowali w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Młodym sportowcom i ich opiekunom, nominacje wręczali: dyrektor Anna Kuder z Ministerstwa Sportu i Turystyki, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński oraz członek Zarządu PKOl, prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski.

Życzymy powodzenia.

3 osady w półfinałach Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-07-21

Minął kolejny dzień Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Trzy osady awansowały dzisiaj do półfinału. Już niedługo okaże się którzy zawodnicy będą w stanie walczyć w finale o najwyższe lokaty.

źródło www.pztw.org.pl zdjęcie Julia Kowacic

Natan Węgrzycki-Szymczyk zajął pierwsze miejsce w ćwierćfinale jedynek mężczyzn. Skiffista osiągnął czas 6:50,03. Na drugiej pozycji dopłynął Australijczy, a na trzeciej Niemiec. Cała trójka zakwalifikowała się do półfinału

W repasażu dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn jako drudzy dopłynęli Damian Rewers oraz Mateusz Kraska. Debel uzyskał czas 6:37,41 i wystartuje w jutrzejszym półfinale.

Anna Majek wraz z Magdaleną Świętek zajęły drugie miejsce w repasażu i awansowały do półfinału. Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet przekroczyła linię mety z czasem 7:13,23. Pierwsza była osada francuska z czasem 7:11,88.

Nieudany start zaliczyła męska ósemka, która w repasażu ukończyła bieg na trzeciej lokacie. Polacy osiągnęli czas 5:37,49 i wystartuję w finale B.

Jutro na torze regatowym w Płowdiw rozpoczną się półfnały, w których oprócz wymienionych wyżej osad będziemy mogli zobaczyć czwórkę podwójną mężczyzn. W finale B wystartuje czwórka podwójna kobiet, a w finale C czwórka bez sterniczki kobiet. Życzymy powodzenia wszystkim startującym!