Medaliści Mistrzostw świata wrócili do kraju

    Dodane: 2017-10-03

Dziś na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot z reprezentantami Polski, którzy wrócili w amerykańskiej Sarasoty, w której odbywały się wioślarskie mistrzostwa świata. Biało-czerwoni wrócili z podniesionymi głowami bowiem w USA wywalczyli trzy srebrne medale potwierdzając tym samym swoją przynależność do światowej czołówki. Dodatkowo brąz dorzuciła parawioślarska dwójka mix. Być może jak śpiewał Ryszard Rynkowski „Dziewczyny lubią brąz” jednak w przypadku naszej kobiecej czwórki podwójnej i czwórki bez sterniczki bardziej w tym roku Polkom zasmakowały tytuły wicemistrzowskie. Po srebro sięgnęła także dwójka podwójna mężczyzn. Bezpośrednio po przylocie reprezentacji do kraju polskie „srebrne wiosła” spotkały się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej w hotelu Courtyard by Marriott.

Na konferencji naszą reprezentację powitał Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Ogromnie gratuluję naszym zawodniczkom, zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu świetnego wyniku podczas mistrzostw świata. Minister Witold Bańka zaprasza wszystkich do siebie, żeby osobiście pogratulować sukcesu. Potencjał naszego wioślarstwa jest ogromny i już teraz przynosi nam wiele medali. Bardzo się cieszymy, że wśród medalistów są także przedstawiciele programu Team 100. (źródło www.pztw.org.pl)

- Mistrzostwa Świata w Sarasocie były naszą imprezą docelową i świetnym podsumowaniem ciężkiej pracy w całym sezonie. A był to najlepszy sezon w historii polskiego wioślarstwa – podczas wszystkich międzynarodowych zawodów seniorskich zdobyliśmy łącznie 27 medali. Dzięki inicjatywie ministra Bańki w maju doszło po nawiązania współpracy z firmą ENEA, co pozwala nam na dodatkową promocję naszej dyscypliny. Wyjazd na mistrzostwa do USA był bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym. Dodatkowo plany pokrzyżował nam huragan Irma, z powodu którego musieliśmy zrezygnować z zaplanowanego zgrupowania aklimatyzacyjnego. Trzy wicemistrzostwa świata są więc tym cenniejsze, a szczególnie cieszy nas, że medale zdobyli młodzi zawodnicy. Bardzo dziękuję wszystkim zawodnikom, sztabowi trenerskiemu, specjalistom przygotowania fizycznego, lekarzom za świetną pracę w całym sezonie – powiedział Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.. (źródło www.pztw.org.pl)

- Być może zabrakło nam kilku dni przygotowania klimatycznego, żeby było także złoto – ocenił szef wyszkolenia w PZTW Bogdan Gryczuk. – Warunki pogodowe, które panowały w Sarasocie, sprzyjały zawodnikom z krajów o podobnym klimatem, np. Włochom. Naszym długofalowym celem szkoleniowym są głównie konkurencje olimpijskie i wszystkie medale zdobyliśmy właśnie w biegach rozgrywanych na Igrzyskach. Pod względem liczby zdobytych medali zajęliśmy 5. miejsce, a zabrakło nam złota, żeby być wyżej w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji punktowej znaleźliśmy się na także na 5. miejscu z 37 punktami (lepiej było tylko podczas MŚ 2009 rozgrywanych w Polsce). Za nami znalazły się takie potęgi wioślarskie, jak Holandia, Australia i Niemcy. Bardzo nam także pomogła liczna Polonia amerykańska, która, niezwykle mocno nas dopingowała, wręcz szalała na trybunach i za to gorąco dziękujemy. (źródło www.pztw.org.pl)

- Sam finał popłynęłyśmy dokładnie tak, jak sobie zakładałyśmy. Czułyśmy, że mamy siły. Już w trakcie rozgrzewki powiedziałam dziewczynom, że będzie dzisiaj medal i teraz przed nam niecałe 7 minut przyjemności. I tak było. Dziękujemy bardzo trenerowi Urbanowi i całemu sztabowi, bo to przecież dopiero początek naszej współpracy – powiedziała Maria Wierzbowska, wicemistrzyni świata w czwórce bez sterniczki. (źródło www.pztw.org.pl)

Agnieszka Kobus, srebrna medalista z czwórki podwójnej dodała: - Płynęłyśmy po złoto, ale finisz nam nie wyszedł. Pewien niedosyt więc jest. Ostatnich metrów żadna z nas nie pamięta. Znałyśmy Holenderki i wiedziałyśmy że są mocne. Ale cieszymy się bardzo, bo to najlepszy wynik czwórki podwójnej kobiet w historii mistrzostw świata. (źródło www.pztw.org.pl)

- Było blisko sprawienia sensacji, ale niestety nie udało się nam na finiszu odeprzeć ataku zawodników z Nowej Zelandii. Byli bardzo mocni. Z trenerem Syczem współpraca układa się nam wręcz wzorcowo, dogadujemy się doskonale
– powiedział Mateusz Biskup, który razem Mirosławem Ziętarskim z zdobył wicemistrzostwo świata w dwójce podwójnej. (źródło www.pztw.org.pl)

Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie

    Dodane: 2017-10-02

W minioną sobotę w warszawskiej Kinotece filmowej odbyła się uroczysta premiera filmu: „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”.

W trakcie wydarzenia, w którym oprócz twórców filmu udział wziął sam bohater filmu – Aleksander Doba, Olek opowiadał wszystkim o swoich dokonaniach.

Nie tylko sala kinowa pękała w szwach ale również dużo było chętnych przed Pałacem Kultury i Nauki (w którym znajduje się KINOTEKA) gdzie można było obejrzeć z bliska kajak „Olo”, w którym 71 letni dziś Aleksander przepłynął 3-krotnie Ocean Atlantycki. Nie zabrakło także chętnych do wsiadania i dotykania tego cuda.

Wszystkich zapraszamy do kin na „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”!

3 srebra i brąz polskich wioślarzy podczas Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-10-01

W Saracocie (USA) zakończyły się Mistrzostwa Świata w wioślarstwie seniorów. Dziś Polacy wywalczyli kolejne srebro. Nasz kraj z dorobkiem czterech medali (3 srebrnych i 1 brązowego) zajął 18. miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Wygrały Włochy (3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe), druga była Nowa Zelandia (3 złote, 2 srebrne, 2 zbrązowe), a trzecia Australia (3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy).

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Ostatni i zarazem czwarty medal dla Polski zdobyli Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Dwójka podwójna mężczyzn straciła prowadzenie po połowie dystansu. Jednak mocny finisz pozwolił jej na stanięcie na drugim stopniu podium. Konkurencję wygrali Nowozelandczycy, natomiast trzeci byli Włosi.

W finale B wystartował skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Wioślarz jako pierwszy przekroczył linię mety i został sklasyfikowany na 7. miejscu. Wyścig był bardzo zacięty. Jedynkarz uzyskał czas 6:57,81, a tuż za nim dopłynął Serb z czasem 6:57,87.

Parawioślarz Jarosław Kailing zajął drugie miejsce w finale B (8. na świecie). Jedynkarz prowadził do połowy dystansu, lecz zdołał go wyprzedzić Niemiec, który wygrał wyścig. Polak uzyskał czas 10:51,32.

Natomiast męska ósemka zakończyła udział w regatach na 10. miejscu (4. miejsce w finale B). Biało-czerwoni bardzo mocno wystartowali. Na ostatnie 500m wpłynęli jako drudzy, lecz reszta osad okazała się silniejsza.

Gratulujemy wszystkim medalistom!

A już 7 października rozpocznie się kolejna międzynarodowa wioślarska impreza - Puchar Bałtyku, który odbędzie się w miejscowości Brześć (Białoruś). W regatach weźmie udział reprezentacja juniorów. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze starty młodych wioślarzy.

Dwa srebra i brąz wioślarzy podczas Mistrzostw Świata

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-09-30

Polska reprezentacja w wioślarstwie w przedostatnim dniu Mistrzostw Świata w Sarasocie (USA) zdobyła 3 medale: 2 srebrne i 1 brązowy. W tym momencie Polska znajduje się na 14 miejscu w klasyfikacji generalnej.

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald oraz Katarzyna Zillmann są zdobywczyniami jednego z dwóch srebrnych medali. Czwórka podwójna kobiet prowadziła przez cały wyścig, niestety na ostatnich 500m przegoniły ją mocne Holenderki. Trzecie były Brytyjki.

Natomiast drugie srebro wywalczyła czwórka bez streniczki kobiet. Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch i Maria Wierzbowska uzyskały czas 5:34,25. Wyścig był bardzo zacięty, ale nasze reprezentantki od początku trzymały się w czołówce. Konkurencję wygrały Autralijki, a trzecie były Rosjanki.źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Brązowy medal dla naczego kraju zdobył parawioślarski mikst dwójki podwójnej. Od początku trwania wyścigu sytuacja w torze była ustabilizowana. Jolanta Majka i Michał Gadowski ulegli tylko osadom z Holandii i Ukrainy. Dwójka uzyskała czas 8:29,77.

Nieco ponad pół sekundy zabrakło dwójce podwójnej wagi lekkiej do trzeciego miejsca na podium. Biało-czerwoni ukończyli bieg na czwartej pozycji. Od startu trzymali się blisko Chińczyków, którzy zdobyli brąz. Drudzy byli Włosi, natomisat wygrali Francuzi.

Joanna Dorociak oraz Weronika Deresz również zakończyły udział w regatach na czwartej pozycji. Polki bardzo mocno wystartowały. Niestety nie dały rady utrzymać prowadzenia. Na metę dopłynęły z zcasem 7:01,07. Konkurencję wygrały Rumunki.

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Czwórka podwójna mężczyzn w składzie Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Adam Wicenciak oraz Dominik Czaja uplasowała się na piątym miejscu. Osada po słabym początku zdołała wyprzedzić jedynie reprezentantów Norwegii. Wyścig wygrali Litwini.

Gratulujemy wyników!

A teraz wyczekujemy na ostatni dzień regat. W jutrzejszym finale A popłynie dwójka podwójna mężczyzn. Będziemy mogli zobaczyć również finał B naszego parawioślarza, jedynki mężczyzn oraz męskiej ósemki. Życzymy powodzenia!

Sześć osad w finałach A podczas Mistrzostw Świata w wioślarstwie

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-09-30

Za nami kolejny dzień Mistrzostw Świata seniorów w wioślarstwie. Pewne już jest, że sześć polskich osad wystartuje w finałach A.

Awans podczas wczorajszych półfinałów wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn. Mateusz Biskup oraz Mirosław Ziętarski w cudownym stylu wygrali swój wyścig. Debel na ostatnich 500m wyprzedził Włochów, którzy ostatecznie skończyli na trzecim miejscu. Druga była reprezentacja Norwegii.

Niestety Natanowi Węgrzyckiemu-Szymczykowi nie udało się zakwalifikować do najwyższego półfinału. Polak po połowie dystansu został wyprzedzony przez Nowozelandczyka. Półfinał zakończył na czwartej pozycji, co oznacza, że wystartuje w finale B.

Na piątym miejscu półfinał ukończył nasz parawioślarz Jarosław Kailing. Skiffista uzyskał czas 11:04,32. Bieg ukończył tuż za Włochem (11:03,18). Wioślarz wystartuje w jutrzejszym finale B.

Udział w regatach zakończyła jedynkarka wagi lekkiej Martyna Mikołajczewska. Skiffistka wystartowała w finale B i zajęła trzecie miejce, co daje jej dziewiąte miejsce na świecie. Gratulujemy!

Artur Mikołajczewski startujący w kategorii jedynek wagi lekkiej mężczyzn został wycofany z zawodów ze względów zdrowotnych.

A już dzisiaj czeka nas ogromna dawka emocji. O medale ścigać się będą: obie czwórki podwójne oraz dwójki podwójne wagi lekkiej, czwórka bez sterniczki kobiet i parawioślarski mikst dwójki podwójnej. Starty biało-czerwonych ropoczną się o 15:55. Trzymamy kciuki!

Kolejne trzy osady w finale A podczas Mistrzostw Świata w wioślarstwie

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-09-28

Mistrzostwa Świata seniorów w wioślarstwie idą pełną parą. Po dzisiejszych startach, wiemy, że kolejne trzy osady awansowały do najwyższego półfinału. Pozostałe trzy wystartują w finałach B.

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Na drugim miejscu w swoim półfinale znaleźli się Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski. Dwójka podwójna wagi lekkiej uzyskała czas 6:20,85. Pierwsi byli Francuzi z czasem 6:18,10.

Z trzeciej pozycji do finału A zakwalifikowała się czwórka podwójna mężczyzn. Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Dominik Czaja i Adam Wicenciak dopłynęli na metę z czasem 5:49,67. Wygrali Brytyjczycy, natomiast drudzy byli Holendrzy.

Weronika Deresz i Joanna Dorociak ukończyły swój półfinał na drugim miejscu. Dwójka podwójna wagi lekkiej wystartuje w finale A. Polki uległy jedynie reprezentantkom Nowej Zelandii.

Niestety w finale A nie zobaczymy Artura Mikołajczewskiego i Martyny Mikołajczewskiej. Jedynkarka i jedynkarz wagi lekkiej dopłynęli na metę na czwartej pozycji i zakończą udział w mistrzostwach ścigając się w finale B.

Natomiast męska ósemka w repasażu uplasowała się na trzecim miejscu. Nie wystarczyło to do awansu do najwyższego finału. Osada zmierzy swoje siły w finale B.

Kolejny dzień regat otworzą finały B żeńskich i męskich jedynek wagi lekkiej, następnie w półfinale popłyną: na jedynce nasz parawioślarz, dwójka podwójna mężczyzn oraz jedynka mężczyzn.

Życzymy połamania wioseł!

Olimpia Elbląg z wizytą u Prezydenta

    Dodane: 2017-09-28

Wczoraj Prezydent Elbląga Witold Wróblewski pogratulował kajakarzom ZKS Olimpia Elbląg i ich trenerom sukcesów, które osiągnęli w mijającym powoli sezonie. A było czego gratulować ponieważ elbląscy wodniacy sezon mogą zaliczyć do udanych.

źródło facebook ZKS Olimpia Elbląg 

Wśród klubowych sukcesów należy wymienić starty Marty Witkowskiej - m.in. 7 miejsce wywalczone podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rumunii w K-1 na 1000 m i 4. miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Belgradzie w konkurencji K-2 na 1000 m. W tym roku reprezentanci klubu stawali również na podium Mistrzostw Polski i Olimpiady Młodzieży.

Jak powiedziała w wywiadzie dla Dziennika Elbląskiego Agnieszka Banaś, trenerka i prezes sekcji kajakowej Olimpii Elbląg:

- Mamy też medalistów wśród Weteranów i Mastersów, czego przykładem są trzy tytuły mistrzowskie zdobyte we wrześniu w Wałczu, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski w kategorii Masters.
Uroczyste podsumowanie tegorocznego sezonu kajakowego w Elblągu odbędzie się 21 października br.

Ciąg dalszy zmagań podczas Mistrzostw Świata w wioślarstwie

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-09-27

Kolejna osada zakwalifikowała się do finału A rozgrywanych w amerykańskiej Saracocie Mistrzostw Świata w wioślarstwie. W ćwierćfinałach wystartowali również nasi jedynkarze i oboje awansowali do półfinałów.

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Joanna Dittman, Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch oraz Olga Michałkiewicz w kategorii czwórki bez sterniczki kobiet zajęły drugie miejsce w dzisiejszym repasażu. Polki ukończyły wyścig z czasem 6:41,46 i uległy jedynie reprezentantkom Chin (6:41,43). 

Artur Mikołajczewski dopłynął na linię met na trzeciej pozycji. Jedynkarzowi wagi lekkiej udało się dostać do półfinału.

Skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk również uplasował się na trzecim miejcu w swoim ćwierćfinale. Wioślarz uzyskał czas 6:57,75 i wystartuje w półfinale.

Oby tak dalej!

Kolejnymi wyścigami, na które czekamy z niecierpliwością będą jutrzejsze starty męskiej ósemki w repasażu oraz półfinały jedynki wagi lekkiej mężczyzn oraz kobiet, dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn i kobiet oraz czwórki podwójnej mężczyzn. Do boju Polacy!

Bardzo dobry początkek Mistrzostw Świata w wioślarstwie

 Julia Wasiela   Dodane: 2017-09-26

Od niedzieli w amerykańskiej Sarasocie odbywają się przedbiegi Mistrzostw Świata w wioślarstwie. Dziewięć osad zakwalifikowało się do dalszego etapu rozgrywek. Przed nami jeszcze wyścig o tory w rywalizacji parawioślarskiej mikstów dwójek podwójnych.

źródło www.pztw.org.pl, fot. J. Kowacic

Wiele emocji wywołał wyścig czwórek podwójnych kobiet. Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Maria Springwald oraz Agnieszka Kobus zajęły pierwsze miejsce w swoim przedbiegu. Po cudownym finiszu uzyskały czas 6:26,73 i zakwalifikowały się do finału A. Drugie były Brytyjki (6:27,87), a trzecie Amerykanki (6:27,88).

Do półfinału awansowała czwórka podwójna mężczyzn. Osada na ostatnich 500 m wyprzedziła ekipę z Nowej Zelandii. Polacy osiągnęli czas 5:52,89.

Jednym z faworytów do medalu jest Artur Mikołajczewski, który podczas przedbiegu potwierdził swoją dobrą formę. Polak w konkurencji jedynki wagi lekkiej zajął pierwsze miejsce i tym samym awansował do ćwierćfinału.

Zwycięstwo odniosły także Weronika Deresz i Joanna Dorociak w kategorii dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet. Osada uzyskała czas 7:05,49 i popłynie w półfinale.

W tej samej sytuacji znalazła się dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Miłosz Jankowski wraz z Jerzym Kowalskim pewnie wygrali swój przedbieg. Biało-czerwonych zobaczymy wkrótce w półfinale.

W ćwierćfinale zmierzy się skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Polak przekroczył linię mety z czasem 6:59,80. Kolejnym zawodnikiem był Szwajcar, który uzyskał czas 7:05,60.

Kolejną osadą, która awansowała do półfinału jest dwójka podwójna mężczyzn w składzie: Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup. Debel ukończył wyścig na pierwszej pozycji. Druga była reprezentacja Francji.

Martyna Mikołajczak w kategorii jedynki wagi lekkiej kobiet zajęła trzecie miejsce. Nie przeszkodziło to wioślarce w awansie do półfinału. Skiffistak uzyskała czas 7:47,74.

W kategorii parawioślarskiej jedynki mężczyzn Jarosław Kailing zawkwalifikował się do półfinału. Wioślarz uplasował się na drugim miejscu w przedbiegu. Pierwsza była Australia.

W jutrzejszym repasażu zobaczymy czwórkę bez streniczki kobiet. Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch oraz Maria Wierzbowska ukończyły bieg na trzecim miejscu. Pierwsza była osada z Australii, a drugie przypłynęły Amerykanki.

Męska ósemka w dzisiejszym przedbiegu zajęła ostatnie miejsce. Osada popłynie w repasażu.

Jutro czeka nas repasaż czwórki bez streniczki kobiet.

Gratulujemy wszystkich udanych wyścigów i mamy nadzieję, że polscy wioślarze zdołają utrzymać tak dobry poziom!