Mistrz stania na wodzie czyli Finał Letniej Ligi Bass

    Dodane: 2019-07-16

Jeszcze do niedawna sylwetka osoby stojącej na środku jeziora, budziła powszechne zdziwienie. Dzisiaj już wiemy, że to nie lewitacja - to Stand Up Paddling.

SUP, czyli pływanie na desce z wiosłem, to bardzo młoda dyscyplina sportu, która - choć korzeniami sięga początków XX wieku - w Polsce zaczęła zyskiwać na popularności dopiero za sprawą pojawienia się desek… pompowanych powietrzem.

Ich przewagą nad zwykłą deską do pływania jest fakt, że choć na wodzie osiąga 3 metry długości, po pływaniu mieści się do plecaka.

Takie właśnie deski od kilku lat coraz częściej goszczą na naszych akwenach wodnych, stając się z roku na rok coraz popularniejszym wśród Polaków pomysłem na aktywny wypoczynek nad wodą.

Efektem rosnącej popularności tego sportu jest pierwsza amatorska liga, w której każdy może spróbować swoich sił w pływaniu na desce z wiosłem - Letnia Liga Bass.

Zawody eliminacyjne odbyły się w maju i czerwcu, w pięciu województwach (wielkopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i pomorskim). To tam zawodnicy z praktycznie całej Polski ścigali się na deskach SUP o miejsce w finale.

A już w najbliższą sobotę, 20 lipca, odbędzie się finał ligi, w którym zakwalifikowani zawodnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Letniej Ligi Bass w kategoriach kobiet i mężczyzn. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania.

Dla aktywnych Poznaniaków organizator przygotował cały dzień atrakcji dedykowanych dzieciom i dorosłym. Najmłodsi będą mogli pod okiem instruktorów popływać na deskach SUP oraz spróbować swoich sił na windsurfingu. Na Plaży Parkowej (Jezioro Kierskie), z której startować będą finaliści zawodów, odbędą się także przygotowane przez animatorów zabawy i konkursy.

Jedną z atrakcji dnia będą pokazy tańca polinezyjskiego w wykonaniu tancerek poznańskiej szkoły tańca Ori Tahiti, po których będzie można wziąć udział w warsztatach tanecznych, które poprowadzi Hinatea Vannes.

Dzień zakończy wspólne grillowanie w bazie organizatora - SUP Bass Spocie.

Szczegóły wydarzenia oraz plan dnia

Czwórka bezkonkurencyjna nie tylko w Amsterdamie. Polska czwarta w klasyfikacji wioślarskiego Pucharu Świata

    Dodane: 2019-07-15

Za nami ostatni w sezonie, III Puchar Świata w Rotterdamie (Holandia). W niedzielę biało-czerwoni wywalczyli dwa medale - złoty i srebrny.

Fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Na podium stanęły obie czwórki podwójne. M4x w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański wygrała z czasem 06:00.80 odpierając na finiszu Polacy atak Niemców (06:01.91) i Holendrów (06:02.00). Warto dodać, że męska czwórka jako jedyna ze wszystkich osad triumfowała we wszystkich zawodach (w Płowdiw, Poznaniu i Rotterdamie). Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (W4x) ambitnie goniły Niemki, które ostatecznie wygrały z czasem 06:46.64. Polki uzyskały 06:49.59 i miały niemal sześć sekund przewagi nad trzecimi Australijkami (06:55.20).

Blisko zwycięstwa w klasyfikacji była też czwórka bez sternika, jednak przez szóste miejsce w Rotterdamie przegrała o jeden punkt z Australią.

Przypomnijmy, że w PŚ za zwycięstwo w danych zawodach dostaje się 8 pkt, za drugie miejsce 6, za trzecie – 5, za czwarte – 4, za piąte – 3, za szóste – 2, a za siódme - 1. Branych jest pod uwagę 14 konkurencji olimpijskich.

Biało-czerwoni zdobyli 88 punktów, co dało im czwarte miejsce w klasyfikacji. 45 z nich wywalczyli w Płowdiw, 24 w Poznaniu, a 19 w Rotterdamie.

Wygrali Australijczycy (120 pkt), którzy wyprzedzili Nową Zelandię (103 pkt) i Chiny (95 pkt). Należy jednak zaznaczyć, że aż pięć krajów z pierwszej dziesiątki odpuściły pierwszy Puchar Świata w Płowdiw (w tym Australia i Nowa Zelandia).

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata 2019 (pierwsza dziesiątka)

  1. Australia - 120 pkt
    2. Nowa Zelandia - 103 pkt
    3. Chiny - 95 pkt
    4. Polska - 88 pkt
    5. Wielka Brytania - 81 pkt
    6. Niemcy - 80 pkt
    7. Holandia - 78 pkt
    8. Rumunia - 54 pkt
    9. USA - 46 pkt
    10. Kanada - 40 pkt

źródło www.pztw.pl

3 złota polskich osad na Mistrzostwach Europy w kajakarstwie. Polska najlepsza w klasyfikacji medalowej!

    Dodane: 2019-07-14

6 krążków, w tym aż 3 złote zdobyły polskie osady w ostatnim dniu Młodzieżowych Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Europy Juniorów w kajakarstwie. Na czeskim torze w Racicach wyśmienicie spisały się kobiety, które w konkurencjach K4, C1 i C2 nie dały się wyprzedzić żadnym osadom.

Po złoto popłynęły Martyna Klatt/ Małgorzata Puławska/ Klaudia Cyrulewska/ Julia Olszewska. Nasza osada K4 500 U23 wyprzedziła o 0,4s załogę węgierską i o prawie 0,9s Rosji.

Dorota Borowska w konkurencji C1 200 U23 swoją rywalkę ze Słowacji wyprzedziła o 0,7s Podium uzupełniła zawodniczka z Węgier. Nie dały sobie również odebrać zwycięstwa Sylwia Szczerbińska/ Dorota Borowska. Nasza osada C2 200 U23 na mecie była lepsza o 0,5s od Ukrainek i ponad 0,6s od Białorusinek.

W przepięknym stylu po srebro w K1 500 U23 popłynęła Małgorzata Puławska. Polka zaledwie o 0,37s przegrała bój o pierwsze miejsce z reprezentantką Białorusi. Podium uzupełniła zawodniczka ze Szwecji. Również na drugim stopniu podium stanęli Aleksander Kitewski/ Arsen Śliwiński. Nasza osada C2 500 U23 po wczorajszym wywalczeniu brązowego medalu na dystansie 1000m dziś przegrała złoto zaledwie o 0,17s z reprezentantami Rosji. Podium uzupełniła osada z Białorusi.

Z brązowym medalem do Polski wróci również Katarzyna Szperkiewicz, która w konkurencji C1 200 juniorek musiała uznać wyższość jedynie reprezentantek Białorusi i Rosji.

Pozostałe miejsca polskich osad w finałach A:

4. miejsce K1 500 Jun Adrianna Kąkol

4. miejsce C2 500 U23 Sylwia Szczerbińska/ Julia Walczak

5. miejsce C1 500 Jun Amelia Braun

5. miejsce K4 500 Jun Wojciech Pilarz/ Jakub Stepun/ Marcin Nowacki/ Wiktor Leszczyński

5. miejsce K1 200 U23 Bartosz Grabowski

6. miejsce C1 500 U23 Julia Walczak

6. miejsce C2 500 Jun Katarzyna Szperkiewicz/ Amelia Braun

6. miejsce K1 200 Jun Jakub Stepun

6. miejsce K1 200 U23Julia Olszewska

7. miejsce K1 500 Jun Stanisław Szafraniec

7. miejsce K2 500 U23 Martyna Klatt/ Klaudia Cyrulewska

7. miejsce K1 500 U23 Michał Bil

7. miejsce C4 500 Jun Krystian Hołdak/ Damian Sadowski/ Gracjan Michalak/ Juliusz Kitewski

8. miejsce K4 500 U23 Jakub Michalski/ Piotr Morawski/ Sławomir Witczak/ Ksawery Hajdamowicz

W klasyfikacji medalowej w konkurencji młodzieżowej Polska zajęła ostatecznie pierwsze miejsce wyprzedzając m.in. Serbię i Ukrainę. W konkurencjach juniorskich zajęliśmy 14 miejsce (wygrała Białoruś przed Rosją i Danią).

Wszystkie wyniki

Kitewski i Zezula medalistami Młodzieżowych Mistrzostw Europy w niedzielę kolejne szanse medalowe

    Dodane: 2019-07-13

Dobra informacja dopłynęła do nas z Racic, w których rozgrywane są Młodzieżowe Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Europy Juniorów w kajakarstwie. Dziś na czeskim torze po brązowy medal w C2 1000 metrów U23 popłynęli Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Po złoto sięgnęła osada rosyjska Vladislav Chebotar/ Ivan Likhovidov. Na drugim miejscu podium stanęli Leonid Carp i Stefan Strat z Rumunii.

Aleksander Kitewski i Norman Zezula, źródło facebook PZKaj

  1. miejsce w finale K2 1000 juniorów zajęli Przemysław Rojek i Wojciech Pilarz. Polakom niewiele (0,4 s.) zabrakło do 4 miejsca, które zajęła osada Słowacka. Jednak do miejsc na podium, na których stanęły duety Francji, Węgier i Ukrainy strata była dużo większa.

Pozostałe miejsca polskich osad w finałach A:

  1. miejsce K1 1000 Jun Wiktor Żarski
  2. miejsce K1 1000 Jun Martyna Mikołajewska
  3. miejsce K1 1000 U23 Filip Weckwert

Finały B

  1. miejsce FB K2 1000 U23 Dominik Rzepczyński/ Maksym Majchrzak
  2. miejsce FB C1 1000 U23 Dominik Nowacki

W niedzielę kolejne szanse medalowe

Program i wyniki na żywo

Oglądaj na żywo www.youtube.com/CanoeEurope

Program Młodzieżowych MP, MP Młodzików i 8. MP Parakajakarstwie

    Dodane: 2019-07-13

W dniach 19-20 lipca odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie klasycznym, Mistrzostwa Polski Młodzików oraz 8. Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie. Na Torze Regatowym Malta w Poznaniu wystartują reprezentanci 61 klubów z zawodnikami polskiej kadry narodowej na czele. Zawody wystartują w piątek 19 lipca o godz. 8.00.

Mati – W stronę morza

    Dodane: 2019-07-09

W najbliższą sobotę, 13 lipca o godzinie 8:00 42 letni Adrian Kozak wypłynie kajakiem z Poznania do Dziwnowa. Zaplanowana na 10 dni (w zależności od warunków pogodowych) trasa przebiegać będzie następująco: Poznań - Kostrzyn nad Odrą - Gryfino - Odra Zachodnia - Zalew Szczeciński - Rzeka Dziwna – Dziwnów.

foto. www.matiwstronemorza.cba.pl

Jego celem jest zebranie kwoty 70000 złotych, która pozwoli na zakup auta przystosowanego do przewozu Mateusza. Po powodzeniu akcji, chce aby chłopak mógł pojechać ze swoją mamą, tymże samochodem, na turnus rehabilitacyjny nad morze. Ewentualna nadwyżka pieniężna po zakupie samochodu, posłuży rehabilitacji Matiego i zakupowi niezbędnych środków do życia codziennego.

Za każdy przepłynięty kilometr Adrian wpłaci 1 zł na ten cel. Serdecznie zachęcamy Was do zainteresowania się Akcją, wpłat, rozpowszechniania jej wśród znajomych i rodziny. Adrian obiecuje, że da z siebie wszystko!

 

www.matiwstronemorza.cba.pl

Znamy zwycięzców regat w Henley

    Dodane: 2019-07-07

W niedzielę 7 lipca w angielskim Henley odbyły się coroczne letnie Regaty Królewskie. Pierwsze wioślarskie regaty na Tamizie rozegrano w 1839 roku. Wyścigi odbywają się na naturalnie prostym fragmencie rzeki, a finały rozgrywane są w pierwszą niedzielę lipca.

W pojedynczym wyścigu zawsze biorą udział dwie osady. A oto zwycięskie osady poszczególnych finałów:

fot. Facebook

The Wyfold Challenge Cup
Sydney Rowing Club - Norske Studenters Roklub

The Prince Albert Challenge Cup
Harvard University - Durham University

The Fawley Challenge CupLeander Club A
Leander Club A - Henley Rowing Club A

The Remenham Challenge Cup
Waiariki Rowing Club - Leander Club and Imperial College

The Visitors' Challenge Cup
Cambridge University and Leander Club - Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus and Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga

The Stonor Challenge Trophy
B.C. Donoghue & O.K. Loe - S. Lu & Y. Wang

The Princess Elizabeth Challenge Cup
Eton College - Scotch College, Melbourne

The Princess Royal Challenge Cup
E.K. Twigg New Zealand - L.I. Scheenaard Netherlands

The Double Sculls Challenge Cup
J.E. Collins & G.E. Thomas - J.W. Storey & C.W. Harris

The Princess Grace Challenge Cup
Chinese National Rowing Team - Hollandia Roeiclub

The Ladies' Challenge Plate
Oxford Brookes University A - Hollandia Roeiclub

The Temple Challenge Cup
Oxford Brookes University A - Northeastern University

The Prince of Wales Challenge Cup
Edinburgh University and Nottingham Rowing Club - Algemene Amsterdamsche Studenten Roeivereniging Skøll and Algemene Utrechtse Studenten Roeivereniging Orca

The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
A. Diaz & A. Haack - M.C. Oyen & M. Steenman

The King's Cup
United States Armed Forces - Bundeswehr

The Stewards' Challenge Cup
Leander Club and Oxford Brookes University - Leander Club

The Diamond Challenge Sculls
O. Zeidler Germany - G.G. Krommenhoek Netherlands

The Grand Challenge Cup
Waiariki Rowing Club - Leander Club and Oxford Brookes University

The Town Challenge Cup
Hollandia Roeiclub - Chinese National Rowing Team

The Queen Mother Challenge Cup
Leander Club - Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V.

The Thames Challenge Cup
Roeivereeniging Studenten Vreie Universiteit Okeanos - Thames Rowing Club A

The Hambleden Pairs Challenge Cup
G.E. Prendergast & K.L. Gowler - X. Lin & R. Ju

The Britannia Challenge Cup
Molesey Boat Club - Mercantile Rowing Club

The Diamond Jubilee Challenge Cup
Latymer Upper School A - Headington School

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

>>>WSZYSTKIE NIEDZIELNE FINAŁ<<<

3 brązowe medale polskich kajakarzy na Europejskich Igrzyskach

    Dodane: 2019-06-27

Po wczorajszym wspaniałym sukcesie Tomka Kaczora, który przypomnijmy w C1 1000m zdobył zloty medal Igrzysk Europejskich dziś po medale i to 3 brązowe sięgnęły nasze kobiety. Podczas zawodów w Mińsku na najniższym stopniu podium stanęły Marta Walczykiewicz (K1 200m) i Dorota Borowska (C1 200) oraz Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk w K4 500m.

zdj. Szymon Sikora, PKOl

W sesji porannej Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły brązowy medal w czwórce. Szansę na kolejny medal Naja i Wiśniewska miały w K2 200 metrów ale ostatecznie dziewczyny finiszowały na 4. pozycji. Triumfowały Ukrainki Marija Powk i Ludmiła Kuklinowska. W C1 200m Michał Łubniewski finiszował na 6. pozycji. Ku uciesze publiczności wygrał Artsem Kozyr.

zdj. Nina Jelenc, Canoe Europe

W sesji popołudniowej pierwszym finałem A był wyścig kajakarek na 200 metrów. Jedną z faworytek była Marta Walczykiewicz, która przypomnijmy 4 lata temu w Baku stanęła na najwyższym stopniu podium. Reprezentantka Polski przez cały dystans płynęła w ścisłej czołówce i ostatecznie zajęła 3. miejsce przegrywając z Emmą Jorgensen i Danutą Kozak. Po kolejny brązowy medal popłynęła Dorota Borowska w C1 200 metrów, czyli w nowej konkurencji olimpijskiej. Zdecydowanie triumfowała Białorusinka Alena Nazdrowa. Druga była Niemka Lisa Jahn.

zdj. Nina Jelenc, Canoe Europe

3. miejsce w finale B w K1 na 200 metrów zajął Paweł Kaczmarek. Na zakończenie zmagań na torze odbyły się wyścigi w K1 na 5000 metrów, w których 6. miejsce zajął Rafał Rosolski. 9 miejsce w wyścigu kobiet zajęła Małgorzata Puławska. 

Finał K1 200 metrów kobiet:
1. Emma Jorgensen (Dania)
2. Danuta Kozak (Węgry)
3. Marta Walczykiewicz

Finał C1 200 metrów kobiet:
1. Alena Nazdrowa (Białoruś)
2. Lisa Jahn (Niemcy)
3. Dorota Borowska

Finał K2 200 metrów kobiet:
1. Marija Powk/Ludmiła Kuklinowska (Ukraina)
2. Franziska John/Tina Dietze (Niemcy)
3. Wolha Kudzenka/Maryna Litwinczuk (Białoruś)
4. Karolina Naja/Helena Wiśniewska
Finał C1 200 metrów mężczyzn:
1. Artsem Kozyr (Białrouś)
2. Nicolae Craciun (Włochy)
3. Alfonso Benavides (Hiszpania)
6. Michał Łubniewski

Finał K1 5000 metrów mężczyzn:
1. Balint Kopasz (Węgry)
2. Fernando Pimenta (Portugalia)
3. Max Hoff (Niemcy)
6. Rafał Rosolski

Finał K1 5000 metrów kobiet:
1. Maryna Litwinczuk (Białoruś)
2. Dora Bodonyi (Węgry)
3. Mariana Petrusowa (Słowacja)
9. Małgorzata Puławska

Film Poznańskie Dragony i Poznań Canoe Challenge okiem dziennikarza Krzysztofa Ćmielewskiego

    Dodane: 2019-06-26

Od naszej imprezy minęły już prawie 3 tygodnie. W sobotę 8 czerwca na Torze regatowym Malta w Poznaniu około 550 uczestników wzięło udział w największej w Polsce imprezie dla amatorów na wodzie - 5. Poznań Canoe Challenge, XI Mistrzostwach Szkół w smoczych łodziach oraz 3. Mistrzostwach w smoczych łodziach dla firm i instytucji „Dragony 2019”.

Dziś prezentujemy film Poznańskie Dragony 2019 i Poznań Canoe Challenge okiem dziennikarza Krzysztofa Ćmielewskiego. Miłego oglądania!