W San Sebastian zakończyły się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim
Trzy polskie osady rywalizowały w ostatnim dniu zakończonych w sobotę w hiszpańskim San Sebastian mistrzostw Europy w wioślarstwie morskim.
Startująca w konkurencji CW1x Martyna Radosz w drugiej rundzie pewnie pokonała Szwedkę, natomiast w ćwierćfinale przegrała z późniejszą zwyciężczynią z Hiszpanii.
Nasze małżeństwo Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski (CMix2x) w drugiej rundzie uporali się z Norwegami. Niestety w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Francuzów, którzy ostatecznie zdobyli srebrny medal - w finale przegrali z Hiszpanią.
Niestety Michał Mrozek (CM1x) zakończył rywalizację na drugiej rundzie przegrywając w niej z reprezentantem Austrii.
źródło PZTW
Kajakowy bal w sobotę w Poznaniu
W sobotę w hotelu Mercure w Poznaniu odbędzie pierwszy w historii Bal Środowisk Kajakarzy. Wydarzenie poprzedzi uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną wyróżnienia za mijający rok.
To premierowa impreza, której pomysł od wielu lat kiełkował w głowach władz Polskiego Związku Kajakowego. Wreszcie w tym roku udało się ją zorganizować i bardzo prawdopodobne, że w kolejnych latach doczekamy się kolejnych edycji balu oraz gali.
– Ostatnie miesiące były bez wątpienia pełne sukcesów nie tylko w sprincie kajakowym, ale i w innych odmianach kajakarstwa. Niezmiernie cieszymy się, że w uroczysty sposób będziemy mogli docenić najlepszych zawodników i trenerów. Bal Środowisk Kajakarzy to także doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół ze sportowych aren. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie zyska aprobatę środowisk i na stałe wpisze się w kajakowy kalendarz w Polsce – liczy Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego, organizatora imprezy. – To historyczne wydarzenie dla naszej dyscypliny i co warte podkreślenie, będzie miało ono miejsce w Poznaniu, który stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kajakowych w kraju – uzupełnia Jolanta Rzepka, sekretarz generalna polskiej federacji.
Głównym punktem sobotniego wydarzenia w stolicy Wielkopolski będzie uroczysta Gala Środowisk Kajakowych, podczas której uhonorowani za wybitne osiągnięcia na przestrzeni tego roku zostaną przedstawiciele ze wszystkich kajakowych dyscyplin.
– Na każdym kroku staramy się podkreślać, że na sukcesy polskiego kajakarstwa pracują reprezentanci z wielu gałęzi. To nie tyko sprinterzy kajakowi, ale i slalomiści, zawodnicy freestyle’u czy kajak polo. Dużą rolę w upowszechnianiu naszego sportu odgrywają mastersi, którzy co roku licznie startują w krajowych zawodach oraz zdobywają mnóstwo medali na arenie międzynarodowej. Nie należy również zapominać o klubach turystycznych, które czynią wiele dobrego dla popularyzacji kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży – przypomina Rzepka. – Oczywistym jest, że nie sposób będzie wszystkich wyróżnić w trakcie gali, natomiast mamy nadzieję, że będzie ona stanowiła w przyszłości dodatkową motywację dla zawodników i trenerów do jeszcze cięższej pracy. W imieniu związku mogę zdradzić, że główna nagroda może zapierać dech w piersiach – dodaje.
W Balu Środowisk Kajakarzy ma uczestniczyć blisko 130 osób. Jednym z zaproszonych gości imprezy organizowanej w hotelu Mercure w Poznaniu jest Karolina Naja. Kajakarka miejscowej Posnanii w tym roku nie miała sobie równych w imprezach mistrzowskich. Wraz z Anną Puławską, Dominiką Putto i Adrianną Kąkol triumfowały w konkurencji K4 na 500 metrów podczas mistrzostw świata w kanadyjskim Halifax oraz mistrzostw Europy w Monachium, a z pierwszą z nich zdobyły również złote medale w K2 na tym samym dystansie.
– Z dużą radością przyjęłam wiadomość, że wzorem innych związków zostaje organizowany Bal Środowisk Kajakarzy. Dla nas, kajakarek, przy licznych zgrupowaniach to jedna z niewielu okazji, żeby zamienić strój treningowy na uroczyste kreacje. To bardzo miłe, że władze związku mają w planach wręczyć wyróżnienia, bo one zawsze stanowią dodatkowy bodziec do pracy dla zawodników – mówi Naja.
Podczas Balu Środowisk Kajakarzy nie zabraknie także szkoleniowców. W Poznaniu pojawi się m.in. Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i extreme slalomie.
– W trakcie sezonu każdy jest skupiony na własnej pracy i brakuje możliwości, aby choćby wymienić się na żywo poglądami w gronie trenerów. Organizacja Balu Środowisk Kajakarzy to niewątpliwie inicjatywa, której warto kibicować i tylko wypada mieć nadzieję, że co roku dostarczymy okazji do wyróżnień – uważa Chojnowski.
Na Bal Środowisk Kajakarzy zostało zaproszonych wielu znakomitych gości jak m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk czy Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, sponsora głównego Polskiego Związku Kajakowego. W poznańskim hotelu Mercure oczekiwani są też przedstawiciele władz samorządowych i sponsorów Gali Środowisk Kajakowych – Centralnego Ośrodka Sportu oraz firm Lotto, Olimpijczyk, Thermax czy Plastex. Partnerami Gali Środowisk Kajakowych są Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF), Europejska Federacja Kajakowy (ECA) i hotel Mercure.
Początek sobotniego wydarzenia o godzinie 19:00. Transmisja na żywo z Gali Środowisk Kajakowych będzie dostępna na Facebooku, na stronie Polskiego Związku Kajakowego. Pół godziny szybciej (o godzinie 18:30) w holu hotelu Mercure odbędzie się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów z udziałem m.in. Grzegorza Kotowicza, Anny Puławskiej czy Tomasza Kryka, trenera reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.
źródło PZKaj
Blisko medalu na mistrzostwach Europy
W czwartek w hiszpańskim San Sebastian rozpoczęły się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim. W pierwszym dniu zawodów dobrze spisali się reprezentanci Polski.
W konkurencji endurance Martynie Radosz do medalu zabrakło zaledwie trzech sekund (0:30:25,80). Polka nieznacznie przegrała z Holenderką Janneke van der Muelen (0:30:22,81). Złoto wywalczyła Austriaczka Chiara Hamala (0:30:07,24), a srebro Szwedka Maria Berg (0:30:08,05).
Agnieszka Kobus-Zawojska też spisała się bardzo przyzwoicie - zajmując szóste miejsce (0:30:44,30). W wyścigu mężczyzn na wysokim piątym miejscu uplasował się Maciej Zawojski (0:27:16,18). Natomiast Michał Mrozek był jedenasty (0:28:49,00). Wygrał Hiszpan Adrian Miramon Quiroga (0:26:33,66), drugi był Alexis Fortier (0:26:38,73), a trzeci - Quentin Antognelli (0:26:54,57).
W piątek Zawojskich czeka rywalizacja w mikście w endurance. Wystartują także w mikście w sprincie, a Radosz i Mrozek powalczą w sprincie w jedynkach.
Trzy medale na MŚ w maratonie kajakowym
Trzy medale, srebro i dwa brązowe wywalczyli reprezentanci Polski podczas rozgrywanych w portugalskim Ponte de Lima mistrzostw świata seniorów, młodzieżowców i juniorów w maratonie kajakowym.
Najważniejsza impreza sezonu dla kajakarskich maratończyków znakomicie rozpoczęła się dla biało-czerwonych, którzy już pierwszego dnia dwukrotnie cieszyli się z medali. Srebro w C1 juniorów na dystansie 19 kilometrów wywalczył Eryk Wilga. 18-latek nie ukrywa radości z tego sukcesu, chociaż jak sam przyznaje, wcale nie był pewien udziału w tej imprezie.
– Dwa tygodnie przed startem miałem wypadek. Podczas jazdy na elektrycznej hulajnodze złamała się w niej kierownica, przez co miałem mnóstwo obtarć i przez ponad tydzień nie mogłem schodzić na wodę. Zdążyłem wrócić do treningów przed wyjazdem na mistrzostwa, ale miałem wątpliwości, czy ta forma wystarczy do udanego występu – mówi Wilga, aktualny mistrz świata juniorów w C1 5000 m. – Sam bieg rozpocząłem dobrze, tylko koledzy początkowo płynęli nieco szybciej ode mnie. Na ostatnim kółku, płynąc razem z Hiszpanem, zaczynało brakować mi sił po przenosce. Nawrót wziąłem zbyt szeroko i już wiedziałem, że może być ciężko o złoto. Cieszę się jednak z tego medalu – dodaje.
Na najniższym stopniu podium w krótkim biegu na 3,4 km mężczyzn stanął Mateusz Kamiński (piąty był Mateusz Borgieł). Ósma wśród kobiet na tym samym dystansie była z kolei Paulina Grzelkiewicz.
W kolejnych dniach mistrzostw dalej oglądaliśmy Polaków na wysokich miejscach, ale bez konkretów do klasyfikacji medalowej. W sobotę najbliżej medalu był Borgieł. 25-latek zameldował się na mecie jako czwarty w wyścigu C1 na 26,2 km, a do trzeciej lokaty zabrakło mu nieco ponad dwóch sekund. Piąty w K1 mężczyzn na 22,6 km był Jarosław Kajdanek, a pozycję niżej w C1 kobiet na 15,4 km uplasowała się Grzelkiewicz. Dopiero na koniec MŚ udało się zdobyć trzeci krążek. Brązowe medale w rywalizacji C2 na 26,2 km wywalczyli Borgieł i Mateusz Zuchora.
Zadowolenia z występu podopiecznych nie ukrywał Mateusz Rynkiewicz, opiekun polskiej reprezentacji na MŚ w maratonie kajakowym w Ponte de Lima.
– Oczywiście, zawsze może być trochę lepiej, ale na trasie sytuacja różnie się układa. Czasami trzeba mieć nieco szczęścia, żeby stać koło odpowiedniej osoby lub nie zostać zablokowanym w najmniej spodziewanym momencie. Mateuszowi Borgiełowi niewiele brakowało indywidualnie do medalu. Pauliuna Grzelkiewicz osiągnęła dobry wynik, chociaż w przyszłości czeka ją dużo pracy. Z kolei Jarkowi Kajdankowi zabrakło doświadczenia, bo przy lepszym ustawieniu do pierwszej przenoski mógłby zabrać się z czołówką grupy, a zostając w jej środku, to nie był w stanie dogonić liderów. Jego piąta pozycja mocno cieszy, zwłaszcza że długo nie mieliśmy Polaka na najwyższych lokatach u kajakarzy. Jarek jest wytrzymały, potrafi się odnaleźć w wyścigu i to dobrze wróży na przyszłość – ocenia Rynkiewicz.
W klasyfikacji medalowej triumfowali Węgrzy (6 złotych – 8 srebrnych – 0 brązowych medali), wyprzedzając Hiszpanów (6-4-5) i gospodarzy (3-1-3). Polacy z trzema krążkami uplasowali się na dziesiątej pozycji.
Przyszłoroczne MŚ w maratonie kajakowym zostaną rozegrane na koniec wakacji w duńskim Vejen (31 sierpnia – 3 września 2023 roku).
źródło PZKaj
Wystartowały mistrzostwa świata seniorów w maratonie kajakowym
Sześciu polskich zawodników wystartuje w mistrzostwach świata seniorów, młodzieżowców i juniorów w maratonie kajakowym, które w czwartek 29 września rozpoczęły się w portugalskim Ponte de Lima. Podobnie jak z poprzednich imprez, biało-czerwoni zamierzają wrócić do kraju z medalami.
Na Półwysep Iberyjski kadra naszych reprezentantów pojechała uszczuplona o jedno nazwisko.
– Z powodu urazu nie wystąpi Ania Zagórska. Wcześniej wiedzieliśmy już, że nie wystartuje Adrian Kłos (mistrz Europy U-23 w C1 na 22,6 km). To duża strata, ale jesteśmy świadomi, że dalej stać nas na sukcesy w Portugalii. Z ostatnich mistrzostw świata czy Europy przywoziliśmy medale i mamy nadzieję, że uda się znów włączyć do gry o najwyższe lokaty – mówi Mateusz Rynkiewicz, opiekun polskiej kadry na MŚ w maratonie kajakowym w Ponte de Lima.
Ostatnie mistrzowskie imprezy były niezwykle udane dla biało-czerwonych. W zeszłym roku na MŚ w Rumunii Polacy wywalczyli dwa srebrne medale (Mateusz Borgieł w C1 na dystansie 3,4 km oraz wspólnie z Mateuszem Zuchorą w C2 na 26,2 km). Jeszcze lepiej poszło naszym na lipcowych ME w duńskim Silkeborgu, gdzie sześciokrotnie stawali na podium. W C1 na 3,4 km złoto zdobył Borgieł, a drugi był Mateusz Kamiński. Kolejne srebro w C2 na 26,2 km wywalczyli Borgieł z Zuchorą. Zkolei mistrzem wśród juniorów w C1 na 19 km został Eryk Wilga. Poza nieobecnym Kłosem wszyscy z tych medalistów wystartują w Portugalii. Jedyną Polką startującą w MŚ będzie Paulina Grzelkiewicz (trzecia na ME w Danii na C1 na 15,4 km). Grono naszych reprezentantów uzupełnia junior Jarosław Kajdanek.
MŚ zakończą w niedzielę, 2 października.
źródło PZTW
Aktywna Polska w kajaku
To był niezwykły kajakowy finisz lata! Największe gwiazdy polskiego sportu włączyły się w akcję „Aktywna Polska w kajaku”, która odbyła się w ośmiu miejscach, gdzie kajakarstwo jest szczególnie popularne.
„Aktywna Polska w kajaku” rozpoczęła się 27 sierpnia w Tychach. Kolejne spotkania odbyły się w Czechowicach-Dziedzicach, Katowicach, Chełmży, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Augustowie i Białymstoku. Szczególny charakter miała ostatnia edycja akcji, w Białymstoku, gdzie na terenie obiektów wodnych UKS Dojlidy okolicznościowe medale uczestnikom wręczali wybitni polscy sportowcy – multimedalistka światowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich w kajakarstwie Karolina Naja oraz mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki.
– Jest oczywiste, że jeśli odbywa się impreza popularyzująca kajakarstwo, to powinniśmy brać w niej udział. To jest bardzo ważne, by także poprzez nasze sukcesy zachęcać do uprawiania, nawet w formie rekreacyjnej, tego pięknego sportu – mówiła Karolina Naja, czterokrotna medalistka olimpijska w kajakarskim sprincie.
– Ogromnie cieszę się, że udało się przeprowadzić ten program, bo bardzo zależy nam na tym, by popularność kajakarstwa rosła. Trzeba też zwracać uwagę na bezpieczeństwo, bo to jest przecież najważniejsze – dodał Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego, który objął patronat nad cyklem „Aktywna Polska w kajaku”. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło blisko tysiąc uczestników, przede wszystkim dzieci i młodzież, które każdorazowo otrzymywały za swą aktywność okolicznościowe medale. W trakcie wszystkich spotkań w strefach wodnych młode osoby bardzo chętnie korzystały z kajaków i SUP-ów, a na lądzie czekały na nie aktywności na ergometrze kajakowym, sprawdzającym umiejętności w wiosłowaniu „na sucho” oraz trickboardy, na których ćwiczono utrzymywanie równowagi.
– Naszym nadrzędnym celem było upowszechnianie dyscyplin kajakowych, ale także promowaliśmy malownicze zakątki Polski. Jestem przekonany, że udało nam się pogłębić wiedzę osób w każdym wieku o nowoczesnej i ogólnodostępnej bazie pod kątem bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, a także propagować na szeroką skalę profilaktykę zdrowotną poprzez aktywną formę spędzania czasu – powiedział Kamil Sarapata, prezes Stowarzyszenia Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, które było organizatorem cyklu.
Projekt „Aktywna Polska w kajaku” został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym, który objął cykl imprez patronatem honorowym oraz klubami funkcjonującymi w miejscach wydarzeń, a także partnerskim udziałem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Caroliny Toyoty Bielsko i Talmet. Organizacja akcji „Aktywna Polska w kajaku” była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
źródło PZKaj
71. w historii wyścig UW i Politechniki Warszawskiej
W sobotę 1 października na Wiśle odbędzie się kolejna odsłona pojedynku wzorowanego na słynnych regatach The Boat Race - pomiędzy Oxford i Cambridge. 71. w historii rywalizacja ósemek Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, ktorej organizatorem jest AZS Warszawa będzie ukoronowaniem sportowego święta rozgrywanego w ramach 6. Amatorskich Mistrzostw Warszawy.
źródło PZTW
Rywalizację dwóch renomowanych uczelni w ostatnich latach zdominowała Politechnika Warszawska. W ubiegłym roku "inżynierowie" wygrali po raz 12-ty z rzędu wyprzedzając swoich kolegów z "uniwerku" o 2 sekundy. Wioślarze z Krakowskiego Przedmieścia na wygraną czekają już od 2009 roku. Przez lata zmieniała się tylko pora rozgrywania wyścigu i rywalizacja przeniesiona została z czerwca na październik.
- Startujemy nieco z marszu ponieważ jest to dopiero początek roku akademickiego i niektórzy studenci wracają do Warszawy. Jeszcze nie mieliśmy okazji do wspólnego trenowania. Chłopaki na pewno są jednak w formie i nie zapomnieli jak się wiosłuje. Może i lepiej byłoby rozgrywać te regaty w maju przed Akademickimi Mistrzostwami Polski jako taki sprawdzian, ale uznajemy że jest to dobry początek trenowania przed kolejnym sezonem. Na pewno będziemy chcieli wygrać po raz kolejny, ale wiemy że Uniwersytet Warszawski postawi trudne warunki – mówił Andrzej Durjasz, trener sekcji wioślarskiej Politechniki Warszawskiej.
Wyścigi odbywać będą się pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim (511 - 510 km Wisły). Start na wysokości obiektu WTW (ul. Wioślarska), a meta naprzeciwko TWDW (Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy). Uczestnicy będą płynęli pod prąd.
Wyścig ósemek UW - PW wystartuje o godzinie 13. Wcześniej rozegrane zostaną wyścigi ósemek licealnych. Ceremonia dekoracji odbędzie się w pobliżu Monta Beach Volley Club (gen. Mariuszan Zaruskiego 12).
Program:
6. Amatorskie Mistrzostwa Warszawy
9:45 - dwójki podwójne mieszane
10:00 - czwórki podwójne męskie
10:30 - ósemki kobiece
10:45 - jedynki damskie
11:00 - czwórki podwójne
11:15 - dwójki podwójne
11:30 - jedynki męskie
11:45 - czwórki podwójne damskie
12:00 - ósemki męskie
71. regaty UW - PW
12:20 - ósemki licealne
13:00 - ósemki UW - PW
źródło PZTW
Mistrzostwa świata w wioślarstwie czas start
Dziś, w niedzielę 18 września w czeskich Racicach rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. W czempionacie weźmie udział 12 polskich osad - dziesięć wioślarskich i dwie parawioślarskie. Pierwszego dnia zaprezentowało się pięć z nich i wszystkie awansowały do dalszej fazy rywalizacji.
Trzeci w przedbiegu M1x był Piotr Płomiński (06:57.40). Szybsi od Polaka byli utytułowani Brytyjczyk Graeme Thomas (06:49.93) i Norweg Kjetil Borch (06:52.36).
Również bezpośredni awans do ćwierćfinału w LM1x zanotował Łukasz Sawicki. Nasz jedynkarz wagi lekkiej także był trzeci w swoim wyścigu (07:05.39). Zwyciężył Szwajcar Andri Struzina (07:00.27), drugi był Brytyjczyk Dale Flockhart (07:03.52).
W ćwierćfinale zameldowała się też dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski (LM2x) uplasowali się na trzecim miejscu w przedbiegu (06:28.16). Przed nimi byli Francuzi (06:24.31) i Meksykanie (06:26.19).
Bezpośrednio do półfinału w M2- popłynęli Adam Woźniak i Michał Szpakowski. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w eliminacjach (06:36.20), tuż za Australijczykami (06:34.83).
Trzecie miejsce w przedbiegu i awans do ćwierćfinału w M2x wywalczyli Krzysztof Kasparek i Szymon Pośnik (06:27.57). Zwyciężyli Francuzi (06:18.41) przed Mołdawianami (06:21.85).
Plan poniedziałkowych startów Polaków:
10:44 W. Kalinowska, K. Wełna (LW2x)
11:53 W. Kaźmierczak, O. Michałkiewicz, B. Jęchorek, Z. Lesner (W4-)
12:11 Ł. Posyłajka, P. Juszczak, M. Burda, M. Wilangowski (M4-)
12:23 K. Boruch, J. Dittmann, M. Wieliczko, K. Zillmann (W4x)
12:53 D. Czaja, M. Biskup, M. Ziętarski, F. Barański (M4x)
źrodło PZTW
CWZS Zawisza Bydgoszcz najlepsza na 37. MMP w Poznaniu
Zwycięstwem CWZS Zawiszy Bydgoszcz w klasyfikacji medalowej U-23 zakończyły się 37. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w sprincie kajakowym, które w niedzielę 11 września zakończyły się na poznańskiej Malcie. Dodatkowo w stolicy wielkopolski rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Juniorów i Młodzików im. Rafała Piszcza.
Ponad 500 zawodników z 55 klubów stanęło na starcie weekendowych regat w stolicy Wielkopolski. Niekwestionowaną gwiazdą poznańskich mistrzostw była Helena Wiśniewska. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio oraz mistrzostw świata seniorów, która przed tygodniem w węgierskim Szegedzie została również podwójną młodzieżową mistrzynią globu w K1 i K4 500 metrów, nie miała sobie równych na Malcie. Startująca w barwach CWZS Zawiszy Bydgoszcz 23-letnia Wiśniewska triumfowała samodzielnie na 200 i 500 metrów, a także w K2 i K4 500 metrów. To w dużej mierze dzięki wynikom Wiśniewskiej jej klub zwyciężył w klasyfikacji medalowej U-23. Zawiszanie zdobyli trzynaście krążków, podobnie jak drugi w rankingu KS AZS AWF Poznań.
Jak przyznaje Wiśniewska, rezultaty osiągnięte w Poznaniu przerosły jej oczekiwania.
– Szczerze mówiąc, nie zakładałam tak dobrych wyników. Jestem już po docelowej imprezie w tym sezonie, więc spodziewałam się wszystkiego, tym niemniej chciałam jak najlepiej wystąpić w Poznaniu. Trening w tygodniu po MŚ w Szegedzie został bardzo dobrze dopracowany. Wszystkie konkurencje wymagały ode mnie pełnego profesjonalizmu, przygotowywałam się do każdego wyścigu, jakby miał być pierwszym i ostatnim. Bardzo się cieszę, że w taki sposób udało się zakończyć starty w grupie młodzieżowców – mówi kajakarka, która wraz z kilkunastoma innymi uczestnikami 37. MMP w Poznaniu rozpocznie w poniedziałek w Wałczu zgrupowanie studenckiej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni będą szlifować formę przed Akademickimi Mistrzostwami Świata w sprincie kajakowym, które w najbliższy piątek rozpoczną się w Bydgoszczy.
Przy okazji 37. MMP w Poznaniu odbyły się również regaty dla młodszych kategorii wiekowych. Zwycięzcą klasyfikacji medalowej Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (rocznik 2008-2010) dla zawodników z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego został UMKS Zryw Wolsztyn. Z kolei w ogólnopolskich Regatach Kajakowych Juniorów i Młodzików im. Rafała Piszcza (rocznik 2004 i młodsi), trzykrotnego olimpijczyka i brązowego medalisty igrzysk w Monachium, triumfowali kajakarze miejscowej KS Posnanii.
Zadowolenia z udanej organizacji weekendowych regat w Poznaniu nie krył Ireneusz Pracharczyk, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Kajakowego, organizatora zawodów.
– Wypada tylko się cieszyć z frekwencji na starcie. Mogła być ona jeszcze wyższa, ale w tym samym czasie odbywał się Turniej Nadziei Olimpijskich w Bratysławie. Ważne dla zawodników, że pogoda w weekend nam sprzyjała i w żaden sposób nie wypaczyła wyników. Mistrzostwa uświetnili obecnością trenerzy kadr narodowych, m.in. Tomasz Kryk czy Ryszard Hoppe, czy członkowie zarządu Polskiego Związku Kajakowego z prezesem Grzegorzem Kotowiczem na czele – mówi Pracharczyk.
37. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w sprincie kajakowym w Poznaniu zostały organizowane przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z kolei Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików dla zawodników z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego zostały dofinansowane ze środków samorządu województwa wielkopolskiego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, a ogólnopolskie Regaty Kajakowe Juniorów i Młodzików im. Rafała Piszcza – ze środków Urzędu Miasta Poznania.
Wyniki 37. Młodzieżowych Mistrzostw Polski w sprincie kajakowym w Poznaniu
Klasyfikacja medalowa młodzieżowców
1. CWZS Zawisza Bydgoszcz – 13 medali (6 złotych – 3 srebrne – 4 brązowe)
2. KS AZS AWF Poznań – 13 (5-5-3)
3. MKS Czechowice-Dziedzice – 6 (4-0-2)
Młodzieżowcy
Kobiety
K1 200 metrów: 1. Helena Wiśniewska, 2. Sandra Ostrowska (obie CWZS Zawisza Bydgoszcz), 3. Julia Olszewska (KS AZS AWF Gorzów Wlkp.)
K1 500 metrów: 1. Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 2. Martyna Klatt (KS AZS AWF Poznań), 3. Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków)
K2 500 metrów: 1. Sandra Ostrowska, Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 2. Adrianna Kąkol, Natalia Kurpan (KKW 1929 Kraków), 3. Martyna Szkodzińska, Julia Górska (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
K4 500 metrów: 1. Sandra Ostrowska, Julia Górska, Martyna Szkodzińska, Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 2. Wiktoria Bierzało, Emilia Szczepanek, Marta Witkowska, Agata Zielińska (KU AZS Politechnika Opolska), 3. Martyna Klatt, Oliwia Kubis, Amelia Ludwiczak, Weronika Waligóra (KS AZS AWF Poznań)
C2 200 metrów: 1. Justyna Dorozińska, Patrycja Mendelska (KS AZS AWF Poznań), 2. Luiza Fechner, Katarzyna Seydlewicz (KS Posnania Poznań), 3. Amelia Braun, Oliwia Kordalska (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
C1 500 metrów: 1. Katarzyna Szperkiewicz (KS AZS AWF Poznań), 2. Amelia Braun (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 3. Julia Walczak (OKSW Olsztyn)
C2 500 metrów: 1. Adrianna Antos, Katarzyna Szperkiewicz, 2. Patrycja Mendelska, Justyna Dorozińska, 3. Ewelina Antos, Elżbieta Łoboziak (wszystkie KS AZS AWF Poznań)
Mężczyźni
K2 1000 metrów: 1. Damian Liskowiak, Krzysztof Jokiel (UMKS Zryw Wolsztyn), 2. Wiktor Leszczyński, Igor Drewniak, 3. Dawid Janusz, Wojciech Pilarz (wszyscy MKS Czechowice-Dziedzice)
K4 500 metrów: 1. Dawid Byrdek, Wiktor Leszczyński, Jan Paszek, Wojciech Pilarz (MKS Czechowice-Dziedzice), 2. Marcin Nowacki, Jacek Piech, Wojciech Tracz, Filip Weckwert (KS Posnania Poznań), 3. Gabriel Gładykowski, Igor Komorowski, Przemysław Rojek, Paweł Krause (UKS Silvant Kajak Elbląg)
C1 500 metrów: 1. Norman Zezula (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 2. Adrian Kłos (WTS Astoria Bydgoszcz), 3. Patryk Kowalski (WTS Orzeł Wałcz)
C2 500 metrów: 1. Juliusz Kitewski, Norman Zezula (CWZS Zawisza Bydgoszcz), 2. Krystian Hołdak, Gracjan Michalak (KS AZS AWF Poznań), 3. Krystian Krzyżanowski, Damian Sadowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
C2 1000 metrów: 1. Krystian Hołdak, Gracjan Michalak (KS AZS AWF Poznań), 2. Herman Berko, Kyryło Krasinskyi (KS Admira Gorzów Wlkp.), 3. Konrad Drałus, Adrian Kłos (WTS Astoria Bydgoszcz)
Juniorzy
Dziewczęta
K1 1000 metrów: 1. Matylda Kubiak (KS Warta Poznań), 2. Amelia Ludwiczak (KS AZS AWF Poznań), 3. Aleksandra Kałużna (KKS Nowa Sól)
C1 1000 metrów: 1. Karolina Seydlewicz (KS Posnania Poznań), 2. Bernadeta Glaubus (KS Warta Poznań), 3. Marta Brzezińska (KS Posnania Poznań)
Chłopcy
K1 1000 metrów: 1. Kacper Kaszuba, 2. Aleksander Zieliński (KS AZS AWF Poznań), 3. Artur Wojciechowski (KS Energetyk Gryfino)
C1 1000 metrów: 1. Mateusz Wojtkiewicz (KS Warta Poznań), 2. Jakub Gniot (KS Posnania Poznań), 3. Eryk Soenke (KS AZS AWF Poznań)
źródło PZKaj
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
- 86
- 87
- 88
- 89
- 90
- 91
- 92
- 93
- 94
- 95
- 96
- 97
- 98
- 99
- 100
- 101
- 102
- 103
- 104
- 105
- 106
- 107
- 108
- 109
- 110
- 111
- 112
- 113
- 114
- 115
- 116
- 117
- 118
- 119
- 120
- 121
- 122
- 123