Mamy to! Złoto Zawojskiego w sprincie!

    Dodane: 2020-10-25

Wspaniały sukces osiągnął nasz wioślarz Maciej Zawojski w zakończonych dziś, 25 października na włoskiej plaży Marina di Castagneto European Rowing Coastal Challenge. Debiutujący w wioślarstwie morskim zawodnik AZS AWF Warszawa nie miał sobie równych wygrywając na dystansie sprinterskim 500 m.

źródło www.pztw.pl

W konkurencji sprinterskiej start i meta były usytuowane na plaży (trzeba dobiec do łódki, przepłynąć 250 m do bojki, nawrócić, dopłynąć do brzegu i przebiec do mety). Zawodnicy walczyli ze sobą metodą pucharową – ścigali się w parach i przegrany odpadał z zawodów.

Pierwotnie całe zawody sprinterskie miały się odbyć w sobotę, ale z powodu trudnych warunków na morzu zaliczono tylko wyścigi eliminacyjne, a rywalizacja miała zostać dokończona w niedzielę rano od ćwierćfinałów. Niestety pogoda na to nie pozwoliła, a Maciej miał najlepszy czas eliminacji, dlatego triumfował w European Rowing Coastal Challenge! 

Zawojski rywalizował też w konkurencji endurance (eliminacje na dystansie ok. 4 km) i zajął drugie miejsce w piątkowym przedbiegu. W niedzielę zawodów nie udało się rozegrać, a Polaka sklasyfikowano ostatecznie na piątej pozycji (zgodnie z czasami z przedbiegów). 

Dla naszego zawodnika była to pierwsza przygoda z wioślarstwem morskim, która zadebiutuje podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

 

źródło www.pztw.pl

Poznaj Wielkopolskę z kajaka – 4 Pory Roku

    Dodane: 2020-10-23

Wielkopolskie Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Wodnej Warta zaprasza do udziału w projekcie Poznaj Wielkopolskę z kajaka – 4 Pory Roku – ZIMA. Przed nami czwarta już w tym roku impreza kajakowa (28.11), podczas której na uczestników czekają liczne atrakcje.

Ze względu na panującą pandemię ilość miejsc będzie ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń, które trwają do 14.11.

Pełna informacja na temat imprezy oraz całego cyklu znajduje się na naszej stronie: https://warta.poznan.pl/wydarzenie/zima-w-kajaku-andrzejki/

Program 2. Pucharu Polski oraz Jesiennych Konsultacji Szkoleniowych kajakarzy

    Dodane: 2020-10-22

Już w najbliższe weekend w Wałczu odbędzie się 2. Puchar Polski Juniorów i Seniorów w kajakarstwie klasycznym oraz Ogólnopolska Jesienna Konsultacja Szkoleniowa.

Celem regat jest sprawdzenie poziomu sprawności wszechstronnej oraz specjalnej zawodników. W konsultacjach biorą udział najlepsi zawodnicy, w szczególności członkowie kadry narodowej oraz uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego z całej Polski. W związku z epidemią COVID-19 organizator zrezygnował ze sprawdzianów siłowych oraz sprawdzianu na basenie. Zawodnicy zgłoszeni do konsultacji juniorów wezmą udział w teście biegowym na 1500m (w piątek od godziny 15.00). Dla wszystkich kategorii wiekowych zaplanowano także sprawdziany na wodzie, które rozpoczną się w sobotę i będą trwały do niedzieli.

Wszystkim zawodnikom startującym na Konsultacjach życzymy powodzenia.

PROGRAM_KONSULTACJE_2020

Regaty ósemek wioślarskich Warsaw Head

    Dodane: 2020-10-20

W sobotę 17 października na odcinku Wisły między mostami Siekierkowskim i Łazienkowskim w Warszawie odbyły się regaty ósemek wioślarskich Warsaw Head. Była to trzecia edycja zawodów, których organizatorem jest Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy.

zdj. Zdzisław Biernacki, źródło www.pztw.pl

W imprezie wzięło udział 21 osad, które rywalizowały w siedmiu kategoriach: Masters Women, Masters Mixed, Masters Men, Open Women, Open Men, Junior oraz Firmy. Największe sukcesy święcili zawodnicy Warszawskiego Towarzystwa Warszawskiego, którzy sięgnęli po złote medale w aż czterech kategoriach: Masters Women, Open Women, Open Men oraz Junior. Osady seniorskie WTW zdobyły również tytuły Head of Wisła, przyznawane najszybszym osadom żeńskim i męskim bez podziału na kategorie wiekowe.

W kategorii Masters Mixed ze zwycięstwa cieszyli się zawodnicy z AZS AWF Warszawa. Najlepsi wśród mężczyzn weteranów okazali się być gospodarze z Towarzystwa Wisła dla Wioślarzy. Z kolei najlepszą osadą firmową została ósemka KR Group, wyprzedzając o 7 sekund wioślarzy warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Regaty Warsaw Head 2020 pierwotnie miały się odbyć w połowie czerwca, jednak ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią SARS-CoV-2 konieczna była zmiana terminu.

Wyniki końcowe:

Osady Firmowe
KR Group
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Junior
WTW Warszawa
TWDW Warszawa

Masters Men
TWDW Warszawa
WRC Warszawa
WTW Warszawa
Viking Warszawa

Masters Mixed
AZS AWF Warszawa
WTW Warszawa
TWDW Warszawa
WRC Warszawa

Masters Women
WTW Warszawa
TWDW Warszawa
WRC Warszawa

Open Men
WTW Warszawa
TWDW Warszawa
MOS 2 Warszawa
SGH Warszawa
Open Women
WTW Warszawa
Team Wrocław

 

źródło PZTW

Węgrzycki v-ce mistrzem Europy, cztery polskie medale!

    Dodane: 2020-10-11

Przez cały weekend stolica Wielkopolski była areną zmagań ponad 600 zawodników, którzy walczyli o medale Mistrzostw Europy seniorów w wioślarstwie. Dziś na Torze regatowym Malta odbyły się zmagania finałowe z udziałem 10 biało-czerwonych osad. Ostatecznie polscy wioślarze wywalczyli trzy krążki – srebro i dwa brązowe. Brąz zdobyła także nasza osada parawioślarska w konkurencji PR2Mix2.

fot. J. Kowacic, źródło www.pztw.pl

Jako ostatni z naszych reprezentantów wystąpił Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x), ale był to występ najlepszy. Choć przez pierwsze 1500 metrów utrzymywał się na czwartym/piątym miejscu to nasz skifista popisał się fenomenalnym finiszem (06:51.23) i na ostatnich metrach wyprzedził Norwega Kjetila Borcha (06:51.63) i Niemca Olivera Zeidlera (06:51.65) zajmując ostatecznie drugie miejsce. Wygrał Duńczyk Sverri Nielsen (06:50.22).

Po brązowy medal popłynęli Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski  (M4-). Polacy do końca walczyli o srebro, ale ostatecznie zajęli trzecie miejsce (06:05.08), za Włochami (06:04.05). Bezkonkurencyjni okazali się świetnie przygotowani Holendrzy (06:01.70).

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Boruch  (W4x) przez 1500 metrów utrzymywały się na czwartym miejscu, by zaatakować na ostatnich metrach. Udało się wyprzedzić Ukrainki i wywalczyć brązowy medal (06:27.87). Szybsze były tylko Holenderki (06:25.66) i Niemki (06:26.75).

Należy podkreślić, że Mistrzostwa Europy, które odbyły się w Poznaniu były jedyną tegoroczną imprezą tej rangi dla seniorów. W zawodach wystartowało kilkuset zawodników z ponad 30 federacji międzynarodowych. Mistrzostwa odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Po zakończeniu imprezy, w imieniu Europejskiej Federacji Wioślarskiej, Ryszard Stadniuk wręczył odznaczenia dla Poznania na ręce Zastępcy Prezydenta Bartosza Gussa oraz Dyrektor Wydziału Sportu UMP Ewy Bąk w ramach podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie Mistrzostw w tym trudnym czasie. 

Organizatorami zawodów byli: Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. 

KOMPLET WYNIKÓW

Indoor Szczecin 2020 odwołane

    Dodane: 2020-10-11

„Z żalem informujemy że przenosimy basenowe zawody smoczych łodzi na luty lub marzec….lub .... kwiecień 2021 r.” – napisali organizatorzy Amber Szczecin.

Basenowe zawody smoczych łodzi zawsze odbywały się w styczniu, lutym lub marcu. I przy tej tradycji organizatorzy chcą pozostać. Jak dalej informują wszystkie opłaty startowe pozostają aktualne i gwarantują start w roku 2021. Natomiast wszystkie osady które oczekują zwrotów proszone są o przesłanie prośby TYLKO! na adres: zawody@amberszczecin.pl. Zwrot zostanie zrealizowany po uprzedniej korespondencji przesyłającej faktury korekty i zostanie pomniejszony o poniesione przez Amber opłaty pocztowe i bankowe. Jednocześnie proszą o niedokonywanie zwrotów i pozostawienie opłaty startowej na rok 2021.

Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie otwarte

    Dodane: 2020-10-08

Przez najbliższe dni na Torze Regatowym Malta w Poznaniu będzie można oglądać zmagania najlepszych wioślarzy Starego Kontynentu. W Mistrzostwach Europy Seniorów weźmie udział ponad 600 zawodników z 31 krajów. Biało-czerwone barwy reprezentować będzie 13 załóg. Tegoroczne zawody będą jednak nietypowe - przez cały czas ich trwania obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Impreza potrwa do niedzieli, 11 października.

Na ten dzień zawodnicy i kibice czekali od wielu miesięcy. W czwartek w stolicy Wielkopolski oficjalnie otwarto Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie, które pierwotnie miały odbyć się w czerwcu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Z tego też względu to jedyne międzynarodowe zawody seniorów w tym sezonie. Uroczystej inauguracji imprezy dokonał Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W ceremonii otwarcia wziął udział także Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

- Jesteśmy dumni, że już po raz czwarty będziemy gościć najlepszych zawodników Europy. Jest to tym bardziej wyjątkowe, że spotykamy się w trudnym okresie światowej pandemii. Życzę wszystkim uczestnikom regat wspaniałych wyników sportowych, niezapomnianych wrażeń oraz dużo zdrowia i bezpiecznego powrotu do domu - powiedział zastępca prezydenta Poznania. 

Zawody zostaną rozegrane w dniach 9-11 października na Torze Regatowym Malta. Do rywalizacji stanie ponad 600 zawodników z 31 krajów. W piątek w godz. 09:00-13:00 odbędą się eliminacje, a w godz. 15:30-16:45 repasaże. W sobotę  od godz. 9:00 do 12:20 będą trwały półfinały i finały C/D. Z kolei w niedzielę w godz. 08:27-09:40  będzie można zobaczyć finały B, a w godz. 09:50-15:00 finały A. 

Kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Poznaniu:

  • Jedynka kobiet (LW 1x): Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków)
  • Dwójka kobiet (LW 2x): Weronika Deresz/ Jaclyn Stelmaszyk (Posnania Poznań)
  • Czwórka bez sterniczki kobiet (W 4-):  Monika Chabel/ Maria Wierzbowska (Lotto Bydgostia)/ Paulina Grzella (BTW Bydgoszcz)/ Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
  • Czwórka podwójna kobiet (W 4x): Agnieszka Kobus-Zawojska Agnieszka (AZS AWF Warszawa)/ Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.)/ Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz)/ Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń)
  • Jedynka wagi lekkiej mężczyzn (LM 1x): Łukasz Sawicki (AZS AWF Warszawa)
  • Jedynka mężczyzn (M 1x):  Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)
  • Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (LM 2x): Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)/ Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)
  • Dwójka bez sternika mężczyzn (M 2-): Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz)/ Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin)
  • Dwójka podwójna mężczyzn (M 2x): Mateusz Biskup Mateusz (Lotto Bydgostia)/ Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)
  • Czwórka podwójna mężczyzn (M 4x):  Adam Wicenciak (WTW Włocławek)/ Wiktor Chabel (Posnania Poznań)/ Dominik Czaja/ Szymon Pośnik (obaj AZS AWF Warszawa)
  • Czwórka bez sternika mężczyzn (M 4-): Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)/ Mikołaj Burda (Lotto Bydgostia)/ Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)/ Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

Tegoroczne mistrzostwa to także pierwsze zawody tej rangi podczas, których wystartują sportowcy z niepełnosprawnościami. Do Poznania przyjechało 26 parawioślarskich osad z 12 europejskich krajów. Polskę reprezentować będą:

  • Jedynka mężczyzn (PR1M1x): Jarosław Kailing 
  • Dwójka podwójna (PR2Mix2): Jolanta Majka i Michał Gadowski 

Zasady bezpieczeństwa

Na cały czas trwania zawodów wprowadzone zostały przepisy i zasady specjalne, które mają zapewnić zawodnikom, publiczności, dziennikarzom, wolontariuszom i organizatorom maksimum bezpieczeństwa. Na terenie toru regatowego obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz dezynfekowania rąk.

Ustalony reżim sanitarny obowiązywać będzie wszystkie osoby biorące udział w zawodach i z nimi powiązane - nie tylko podczas przebywania na torze regatowym Malta w trakcie zawodów czy treningów, ale również poza wyznaczonym zakresem godzinowym. Wprowadzono ścisłą kontrolę poruszania się oraz ograniczony dostęp do poszczególnych stref. Tylko połowa trybun została udostępniona dla publiczności.

Wszelkie komunikaty, listy startowe czy wyniki wyścigów będą w większości przekazywane za pomocą stworzonej do tego aplikacji na telefon, a także dostępne na stronach internetowych dotyczących wydarzenia. 

Poznań po raz kolejny gospodarzem Mistrzostw Europy Seniorów

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają najdłuższą historię spośród największych imprez sportowych w tej dyscyplinie. Pierwsze odbyły się na jeziorze Orta we Włoszech w 1893 roku. Przez następne 80 lat, do 1973 roku mistrzostwa Europy odbywały się co roku, z przerwami na lata pierwszej i drugiej wojny światowej.

Polacy po raz pierwszy wystartowali w ME w 1925 roku w Pradze (brązowy medal Andrzeja Osiecimskiego-Czapskiego w jedynce; czwarte miejsce ósemki, a czwórka podwójna odpadła w przedbiegach). Pierwszy złoty medal dla Polski w mistrzostwach Europy wywalczyli Henryk Budziński i Jan Krenz-Mikołajczak (KW-04 Poznań) w dwójce bez sternika w 1930 roku w Liege w Belgii.

Polska, jako gospodarz mistrzostw Europy, zadebiutowała w 1929 roku. Zawody zostały rozegrane w Bydgoszczy, a Polacy wywalczyli cztery medale - jeden srebrny i trzy brązowe. W 1958 roku mistrzostwa Europy gościły po raz pierwszy na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. W rywalizacji kobiet Polskę reprezentowało pięć osad: jedynka, dwójka podwójna, dwie czwórki ze sterniczką, w rywalizacji mężczyzn startowało siedem polskich osad: jedynka, dwójka podwójna, dwójka bez sternika, dwójka ze sternikiem, czwórka bez sternika, czwórka ze sternikiem. W 1973 roku ME odbyły się w Moskwie, a potem nastąpiła długa przerwa w ich rozgrywaniu. Dopiero w maju 2006 roku FISA przywróciła mistrzostw Europy, a gospodarzem tej imprezy w 2007 roku został Poznań. 

W stolicy Wielkopolski czołowi wioślarze Europy zmierzyli się ze sobą po raz kolejny w 2015 roku. Swoje zwycięstwo świętowały wówczas Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, zdobywając swój złoty medal w konkurencji dwójek podwójnych. Dwa trzecie miejsca przypadły paniom z czwórki podwójnej w składzie: Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch i Maria Springwald oraz Weronice Deresz i Joannie Dorociak w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej. 

W sumie w Mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 29 medali brązowych, 32 srebrne i 14 złotych.

W 2009 roku Poznań był  także gospodarzem Mistrzostwa Świata Seniorów.

Organizatorem zawodów jest Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. Więcej informacji o mistrzostwach można znaleźć na stronie zawodów: erch2020.eu.

źródło www.poznan.pl

III ultramaraton kajakowy na Pilicy

    Dodane: 2020-10-07

W miniony weekend w Warce zakończyła się III edycja ultramaratonu kajakowego na Pilicy. Impreza wystartowała 3 października o godzinie 6 rano z Tomaszowa Mazowieckiego.

źródło facebook PZKaj

Tym razem trasa wynosiła 116 km i wiodła do Warki. Na mecie najlepszą drużyną okazał się Polish Team, który w składzie Sebastian Górajczyk, Adrian Sieniankowski, Edmund Garczewski i Marek Bartnicki ukończył trasę w 10 godzin 24 minuty i 10 sekund. W imprezie wzięli udział zawodnicy z całej Polski, a maraton odbywał się w cyklu imprez Canoa Cup. W tym roku cały cykl składający się z siedmiu maratonów ukończyło 8 osób i to one zostały obdarowane pamiątkowymi wiosłami z ceramiki oraz upominkami. Wielkie gratulacje dla wytrwałych którzy ukończyli cały odcinek pomimo przeciwnych wiatrów.

Więcej informacji - www.facebook.com/klubkajakowykorek

Medale Akademickich Mistrzostw Polski rozdane

    Dodane: 2020-10-06

W sobotę 3 października na torze regatowym Brdyujście w Bydgoszczy żacy z 15 uczelni walczyli o medale Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie. Studenci na dystansie 1000 m rywalizowali w sześciu konkurencjach.

Po trzy medale medale zdobyły uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (dwa złota i srebro), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (złoto i dwa brązowe medale) oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (srebro i dwa brązowe medale)

Po dwa medale zdobyły uczelnie: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (złoto i srebro) oraz Akademia Morska w Szczecinie (złoto i srebro).

Po jednym medalu zdobyły uczelnie: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (złoto), Politechnika Wrocławska (srebro), Politechnika Warszawska (srebro), Politechnika Gdańska (brąz), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (brąz).

Akademickie Mistrzostwa Polski 2020 (medaliści - wyniki)

Jedynka kobiet
1. K. Pankratiew (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) - 04:01,6
2. Z. Jasińska (Politechnika Wrocławska) - 04:03,58
3. W. Jagodzińska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) - 04:04,57

Jedynka mężczyzn
1. K. Kasparek (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) - 03:33,06
2. D. Paczkowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) - 03:35,13
3. M. Mrozek (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) - 03:37,61

Dwójka podwójna kobiet
1. P. Chrzanowska, M. Strybel (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) - 03:44,11
2. W. Jagodzińska, J. Śliwińska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) - 03:48,53
3. M. Brzozowska, P. Wydrych (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) - 03:50,42

Dwójka podwójna mężczyzn kategorii lekkiej
1. R. Krzewiński, D. Paczkowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) - 03:18,78
2. J. Byczek, A. Florczak (Akademia Morska w Szczecinie) - 03:27,50
3. J. Aleksandrowicz, R. Gawędzki (Politechnika Gdańska) - 03:35,95

Ósemka kobiet
1. M. Kałachurska, A. Koman, K. Kwiek, M. Mostek, A. Różańska, J. Siemińska, A. Ślusarczyk, B. Ufnalska, G. Furtak (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie) - 03:33,96
2. K. Pankratiew, P. Chrzanowska, M. Strybel, M. Baszyńska, O. Kania, J. Nowak, E. Pilut-Leszczyńska, E. Skornia, W. Łukasiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) - 03:35,40
3. M. Wolna, K. Smyrak, C. Borek, K. Foryś-Maślanka, K. Sachmerda, J. Sorysz, M. Trojanowska, M. Wieczorek, J. Emerla (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) - 03:37,58

Ósemka mężczyzn
1. M. Sobanda, J. Buczkowski, J. Byczek, A. Florczak, F. Grodecki, R. Nogaj, D. Rożewski, E. Stański, N. Peszczyńska (Akademia Morska w Szczecinie) - 03:01,35
2. B. Gzowski, M. Koperski, I. Nojek, J. Proczek, Ł. Stępka, Ł. Suchocki, P. Wulczyński, A. Zygmund, M. Kurcjusz (Politechnika Warszawska) - 03:01,56
3. A. Babecki, M. Gotfryd, G. Kasparek, K. Kasparek, J. Mizerski, M. Malka, M. Stańczuk, Ł. Ziobrowski, P. Wydrych (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) - 03:03,20

KOMPLET WYNIKÓW

 

źródło www.pztw.pl