Kajakarz z Poznania przed próbą ustanowienia rekordu!

    Dodane: 2023-04-26

Już w najbliższą sobotę 29 kwietnia trener UKS Zalew Jerzykowo Tomasz Preiss podejmie próbę bicia rekordu Polski w przepłynięciu kajakiem, jak największej ilości kilometrów w ciągu 24 godzin.

zdj. facebook Tomasz Preiss

Dotychczasowy rekord wynosi 262 kilometrów. Walka o przepłynięte kilometry rozpocznie się o godzinie 16.00 w Koninie, a meta zaplanowana jest w Skwierzynie, co stanowi dystans około 300 km. Preiss jest byłym kajakarzem klubu sportowego Posnania Poznań i wychowankiem trenera Tadeusza Kasprzaka. Obecnie prowadzi zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego "ZALEW" w Jerzykowie. Podejmując się bicia rekordu nasz kajakarz podejmuje z zamiarem sprawdzenia swoich możliwości oraz promocji kajakarstwa jako sportu dla wszystkich.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

O planach na 2023 rok z Prezesem PZKaj

    Dodane: 2023-04-24

Po niesamowicie udanym sezonie 2022 polskie kajakarstwo staje przed kolejnymi wyzwaniami. Medalowe osiągnięcia z poprzedniego roku powinny się teraz przełożyć na wiele olimpijskich kwalifikacji. A – co niemniej istotne – w kilku przypadkach Polacy będą mieli okazję zaprezentować się swojej publiczności w zawodach wysokiej rangi – powiedział przed rozpoczęciem nowego sezonu prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.

2022 rok był niezwykle udany dla polskich kajakarzy, którzy wywalczyli 20 medali w sprincie – 7 z mistrzostw świata i 13 z mistrzostw Europy. Na międzynarodowych akwenach królowały przede wszystkim nasze kajakarki, które stały się światową potęgą. To cieszy prezesa Polskiego Związku Kajakowego, Grzegorza Kotowicza, który w sezonie 2023 co prawda również spodziewa się medali, ale wskazuje też inne priorytety. W perspektywie są przecież igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Nasze główne grupy treningowe przygotowywały się do sezonu już tradycyjnie w Portugalii. Jak zawsze zdarzały się choroby i kontuzje, ale jestem pewien, że pierwsze majowe starty pokażą, iż wciąż pływamy na wysokim poziomie – mówi z przekonaniem prezes Kotowicz. - Mamy bardzo mocnych zawodników. Nie ma sensu na razie mówić o personaliach, bo każdy walczy o miejsca w osadach. Oczywiście nasze gwiazdy, takie jak Karolina Naja i Anna Puławska, czy silna ekipa kanadyjkarzy, zapewne potwierdzą klasę. Ale to woda zweryfikuje stan przygotowań i to, czy kolejni zawodnicy zrobili postępy. W ostatni weekend kwietnia w Wałczu mamy konsultacje. Tam wyłonimy reprezentantów na ten sezon.

Prezes Kotowicz zapewnia, że Polski Związek Kajakowy, razem ze swoimi partnerami i sponsorami, czyli Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz firmą PGE i marką LOTTO, zabezpiecza w najlepszy możliwy sposób przygotowania do igrzysk w Paryżu. To ma odzwierciedlenie w dotychczasowych wynikach. – Sezon 2022 był dla nas historyczny. Medali na wszystkich międzynarodowych zawodach zdobyliśmy 136, w tym 56 złotych. Trudno utrzymać taki rezultat. Ale rok 2023 nie będzie najważniejszy pod względem osiągnięć medalowych. Liczymy na olimpijskie kwalifikacje podczas mistrzostw świata w Duisburgu. Szczególnie grupa męska, która zrobiła ostatnio ogromny postęp – kontynuuje szef naszej kajakowej centrali.

W maju biało-czerwonych czekają ważne regaty Pucharu Świata w Szeged, a dwa tygodnie później analogiczna impreza zostanie rozegrana w Poznaniu. Natomiast pod koniec czerwca w Krakowie wielkie święto sportu, w którym kajakarze i kajakarki będą pełnić ważną rolę. Mowa o III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. – Potraktujemy te zawody prestiżowo – zapowiada prezes Kotowicz. – Kraków kojarzy się głównie z tamtejszym torem slalomowym, który często gości najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. W tym roku mamy tam również mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców. Jeśli chodzi o sprint zapowiadają się bardzo ciekawe zawody. Na Zalewie Kryspinów zostanie wybudowany tymczasowy, 500-metrowy tor. A więc atrakcji nie zabraknie, a nasi na pewno dostosują się do każdych warunków.

Polskie kajaki zdobyły dotychczas 22 medale olimpijskie. Tylko jeden z nich został wywalczony na slalomowym torze. Mowa o srebrze Michała Staniszewskiego i Krzysztofa Kołomańskiego w C2 podczas igrzysk w Sydney. Dziś tej konkurencji nie ma już w olimpijskim programie. Ale następcy Kołomańskiego i Staniszewskiego ocierają się o podium najważniejszej imprezy czterolecia. – Pierwsze tegoroczne sprawdziany slalomistów wypadły bardzo dobrze - mówi prezes Kotowicz. – Zawodnicy prezentują wysoki poziom. W tym roku ważne mistrzostwa świata w Londynie i sprawadziany na torze olimpijskim w Paryżu. Jestem pewien, że naszych stać na medale igrzysk.

źródło PZKaj

10 czerwca smoki i kajaki turystyczne opanują poznańską Maltę!

    Dodane: 2023-04-17

W sobotę 10 czerwca poznańską Maltę opanują smoki - XIII edycja Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach i 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji oraz kajaki turystyczne - 7. Poznań Canoe Challenge. A to wszystko pod jedną wspólną nazwą Poznańskie Dragony 2023. Organizatorem imprezy przeprowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania jest Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

W 7. edycji Poznań Canoe Challenge. na starcie stanie 50 dwuosobowych kajaków (100 osób) z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Osady mogą być dobrane dowolnie - nie ma podziału na wiek i płeć (start dla osób które ukończyły 18 lat). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przepłynięcia 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Każdy dostaje medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe! 

W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2023” na starcie stanie 30 osad. Zawody na łodzi na której z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku natomiast 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Dotychczas we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów. Udział szkół bezpłatny!

Ostatnią imprezą tego dnia będzie 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji - na starcie stanie maksymalnie 25 osad. Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników.

Zawody rozgrywane będą w 3 kategoriach:

  1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji

  2. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych

  3. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składa się z minimum 8 osób, w tym minimum 4 kobiety wiosłujące

W zeszłorocznej edycji Dragonów udział wzięło niemal 550 uczestników. Rywalizację rozpoczęli kajakarze. Na starcie 6. edycji Poznań Canoe Challenge stanęło 31 osad z 62 śmiałkami na pokładzie. Wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik. Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak (33:19.23).

Po skończonej rywalizacji kajakarzy do smoczych łodzi wsiedli uczniowie szkół, w sumie 20 osad. I choć na podium stają zazwyczaj tylko najlepsi to u nas wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały za udział pamiątkową replikę srebrnego medalu olimpijskiego z Seulu (1988 r.) Marka Łbika, a większość wyjechała z Malty z nagrodami. Najlepszą w kategorii - klasy 1-5 osadą okazała się Gaudium Et Studium. Z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań.

Ostatnią imprezą była 4. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie stanęło 20 osad z całej Polski. Tutaj również nie zabrakło naszych olimpijczyków. Oprócz wcześniej wspomnianego Marka Łbika w łodziach zasiedli również m.in. Beata Sokołowska (dwukrotna medalistka olimpijska) i Tomasza Kaczor (uczestnik Igrzysk Olimpijskich). Uczestnicy startowali z 3 kategoriach:

- FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji. W tej kategorii najszybciej dystans 200 metrów ukończyli VW Poznań Crew.

- SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych - po złoto sięgnęła osada Dragon Friends.

Organizator: Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów

Partnerzy: Miasto Poznań, Rada Osiedla Rataje, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Poznania

Kotyla ponownie Akademickim Mistrzem Polski

    Dodane: 2023-04-16

Piotr Kotyla, student Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim, a także otarł się o rekord imprezy. Zawody odbyły się w niedzielę 16 kwietnia w hali Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie. W generalnej klasyfikacji drużynowej zwyciężył Uniwersytet Gdański oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

AMP na ergometrach 2023, fot. Kamil Rojek

W zawodach na dystansie 1000m wystartowało blisko 600 osób z 55 uczelni. Tradycyjnie mistrzostwa rozgrywane były w kategoriach lekkiej i open, a uczestnicy ruszali seriami. Najważniejsze miało się wydarzyć w ostatnim wyścigu dnia.

Startujący w kategorii open Piotr Kotyla stanął przed szansą zapisania się na kartach historii Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory żaden zawodnik nie wywalczył złotego medalu na ergometrze trzy razu z rzędu. Wśród zawodniczek uczyniły to co prawda już Agnieszka Renc (2008/2009, 2009/2010, 2010/2011) i Martyna Mikołajczak (2011/2012, 2012/2013, 2013/2014), ale żaden z panów nie zdobył hat-tricka. Taka perspektywa musiała dodawać skrzydeł, tak jak i głośny doping płynący z jedynej trybuny.

Od startu mocno ruszył Marek Kobosko z AGH Kraków oraz Bartosz Modrzyński i Piotr Płomiński – medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata w wioślarstwie z 2021 roku, który prowadził przez większość dystansu. Na 300 m przed końcem przyspieszył Kotyla, omal nie wyrwał ergometru w powietrze. Student Uniwersytetu Rzeszowskiego po kapitalnym finiszu wygrał z czasem 2:44.4. Do rekordu AMP-ów Michała Szpakowskiego z sezonu 2018/2019 zabrakło tylko 0.04 sekundy (2:44.0).

– Moja taktyka jest niezmienna od trzech lat. Faktycznie byłem czwarty, ale wiedziałem że wszystko zaczyna się po 600 metrze, bo wtedy jest taka „ściana”. Ja znam swój organizm i wiem jak to przezwyciężyć. Na ostatnich 300 metrach pognałem do samej mety. Nie spodziewałem się jednak takiego wyniku. Chciałem pobić swój rekord osobisty z zeszłego roku (2:47.0) i plan był taki, by urwać z tego z pół sekundy. Ale to co się wydarzyło, to nie wiem. Może mam jakiś mocniejszy ergometr w domu? – mówił po wyścigu szczęśliwy i zmęczony Piotr Kotyla.

Wśród pań w klasyfikacji open zwyciężyła reprezentantka Politechniki Gdańskiej – Anna Khlibenko z czasem 3:16.3, pokonując po zaciętym wyścigu Monikę Trawczyńską z Uniwersytetu Gdańskiego (3:16.8). Natomiast w wadze lekkiej tytuł odzyskała Klaudia Pankratiew (UKW Bydgoszcz), która wyprzedziła ubiegłoroczną mistrzynię Dominikę Kras i uzyskała czas 3:30:00. Wioślarka i studentka Uniwersytetu Kamieniarza Wielkiego poprzednio złoto zdobyła w sezonie 2018/2019.

Również w wadze lekkiej panów doszło do przetasowań na podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Student Politechniki Gdańskiej Jan Aleksandrowski w ubiegłym sezonie był czwarty z czasem 3:05.7, a tym razem sięgnął po wygraną z wynikiem 2:59.5. W walce o złoto wyprzedził obrońcę tytułu Dawida Wachowicza.

– Od dwóch systematycznie poprawiam się, bo byłem już ósmy i czwarty a teraz udało się zwyciężyć. Wyścig ułożył się standardowo dla mnie, czyli bardzo mocny początek, a później starałem się trzymać tempo 1:30. Pod koniec kolega z Bydgoszczy zaczął mnie „podjadać”, więc zacząłem przyspieszać i tym mnie bardzo zmotywował i na tych ostatnich 200 metrach dałem z siebie jeszcze więcej i jakoś poszło – opowiadał na gorąco Jan Aleksandrowski.

W klasyfikacji generalnej drużynowej po raz drugi z rzędu wygrały studentki Uniwersytetu Gdańskiego, które wyprzedziły Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W rywalizacji panów złoto obronili zawodnicy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy uplasowali się przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Akademickie Mistrzostwa Polski były ukoronowaniem dwudniowych zmagań rozgrywanych w hali Wojskowej Akademii Technicznej. W sobotę odbyła się pierwsza, historyczna edycja Pucharu AZS osad wioślarskich. Chęć udziału wyraziło 30 osad. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: męskich, żeńskich i mieszanych. Do pokonania był dystans 500 metrów zaprogramowany dla każdej osady.

Choć formuła takich zawodów na ergometrach jest rzadko spotykana, to miała przypomnieć o drużynowym duchu wioślarstwa i być dobrą rozgrzewką przed docelowym startem. Bardziej niż w przypadku indywidualnych startów liczyło się zgranie, wspólna taktyka i oczywiście dobra zabawa.

– Dla mnie to było super urozmaicenie, bo dystans 500 m jest zupełnie inny niż tysiąc. Można zacząć trochę bardziej dynamicznie i utrzymać większe waty na jeździe torowej oraz szybciej zacząć też finisz. Każdy dokłada swoją cegiełkę, żeby pokonać dystans, ale wspólne tempo nie ma tu znaczenia. Wspólne tempo pomaga osadom na wodzie, żeby zachować balans. Tu najlepiej jak każdy wpakuje jak najwięcej w „ergosa”. Bardzo mi się to podobało i chciałbym to jeszcze zobaczyć w przyszłym roku – ocenił Maciej Smreczak z AGH Kraków.

Wśród osad żeńskich najlepsze było AGH Kraków (1:40,70), w klasyfikacji męskiej zwyciężył PUM Szczecin (1:24,30), a wśród osad mieszanych AGH Kraków 3 (1:31,10). W klasyfikacji drużynowej zwyciężył AGH Kraków przed Pomorskim Uniwersytet Medycznym w Szczecinie i Uniwersytetem Warszawskim.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem jest m.st Warszawa oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Patronat nad zawodami sprawuje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Źródło: AZS Warszawa/ Tekst: Robert Zakrzewski

Akademickie Mistrzostwa Polski – wyniki

waga lekka kobiet
1.Pankratiew Klaudia (UKW Bydgoszcz) 3:30.0
2.Kras Dominika (UG Gdańsk) 3:32.6
3.Moskowicz Dorota (UPr Lublin)  3:35.3

waga open kobiet
1.Khlibenko Anna (PG Gdańsk) 3:16.3
2.Trawczyńska Monika (UG Gdańsk) 3:16.8
3.Pawlak Izabela (AWFiS Gdańsk)  3:20.4

waga lekka mężczyzn
1.Aleksandrowicz Jan (PG Gdańsk)  2:59.5
2.Wachowicz Dawid (WSG Bydgoszcz)  3:00.4
3.Golaska Patryk (AWF Warszawa) 3:03.2

waga open mężczyzn
1.Kotyla Piotr (UR Rzeszów) 2:44.4
2.Płomiński Piotr (WSG Bydgoszcz) 2:46.3
3. Paczkowski Bartłomiej (UR Rzeszów) 2:47.0

Generalna klasyfikacja drużynowa kobiet
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
5. Uniwersytet Warszawski

Generalna klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
4. Politechnika Świętokrzyska
5. Politechnika Gdańska

Kajakarki trenują w Sabaudii

    Dodane: 2023-04-14

W drodze do nowego sezonu nasze kajakarki nie zwalniają tempa i tuż przed Świętami Wielkanocnymi wyjechały na kolejny zagraniczny obóz. Tym razem trenerzy Tomasz Kryk i Maciej Juhnke jako miejsce zgrupowania wybrali włoskiej Sabaudii.

O swoją szansę w grupie seniorek walczy m.in. Sandra Ostrowska, ubiegłoroczna młodzieżowa mistrzyni świata i Europy. – Obecnie wszystkie jesteśmy na bardzo zbliżonym poziomie. Konsultacje w Wałczu pokażą, kto w danym czasie znajduje się w najwyższej formie – przypomina zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz.

– Bywaliśmy tutaj na zgrupowaniach w poprzednich latach. Na miejscu mamy wszystko dopięte na ostatni guzik, dysponujemy świetnymi warunkami pobytowymi. Na siłownię czy wodę naprawdę nie mamy prawa narzekać – opowiada Maciej Juhnke, asystent trenera pierwszej reprezentacji Polski i jednocześnie opiekun młodzieżowej kadry narodowej kajakarek. – Dalej intensywnie pracujemy nad wytrzymałością, a także skupiamy się na interwałach. We Włoszech zaczynamy wprowadzać treningi na odcinkach, ale to jeszcze nie czas, żeby schodzić z obciążeń. Czeka nas długie, wyczerpujące półrocze. Mamy świadomość, że dziewczyny wejdą w sezon z wysokiego poziomu – dodaje.

Na Półwyspie Apenińskim nasze kajakarki kontynuują treningi w jednoosobowych łódkach.  – Przez ostatnie 2-3 sezony preferowaliśmy treningi na jedynkach. Widzimy, że nasze metody i środki treningowe w pełni się sprawdzają. Dopiero po krajowych eliminacjach, na pierwszym zgrupowaniu w Wałczu nakreślimy wizję, jakie osady będziemy testować – opisuje Juhnke.

Kadrowiczki trenują w Italii w pełnym składzie. W Sabaudii ćwiczą m.in. Karolina Naja czy Anna Puławska, zeszłoroczne multimedalistki MŚ i ME, które „na papierze” mogą uchodzić za faworytki tegorocznych kwalifikacji do kadry narodowej w Wałczu (29-30 kwietnia). To krajowe eliminacje na Pomorzu rozstrzygną, kogo zobaczymy w najważniejszych imprezach bieżącego roku. Nadziei na szansę startów w tym sezonie wśród seniorek nie traci m.in. Sandra Ostrowska, która jako jedyna z ekipy U-23 trenowała przez cały okres przygotowawczy ze starszymi koleżankami.

– Z grupą seniorek pracuje mi się bardzo dobrze. Zauważyłam, że mogę zaufać starszym koleżankom, które zawsze służą pomocą, zwłaszcza gdy przychodzą kryzysy czy słabsze momenty w trenowaniu. Z racji swojego doświadczenia wiedzą, jak radzić sobie z takimi sytuacjami – mówi Ostrowska. – Obecnie wszystkie jesteśmy na bardzo zbliżonym poziomie. Konsultacje w Wałczu pokażą, kto w danym czasie znajduje się w najwyższej formie. Wierzę w siebie, wiem, że jestem wartościową zawodniczką i że jeszcze mam wiele do udowodnienia zarówno sobie, jak i innym.

W poprzednich miesiącach kajakarka Zawiszy Bydgoszcz brylowała w gronie młodzieżowców, zdobywając tytuły mistrzyni świata oraz Europy w K2 i K4 500 metrów. Ostrowska ma już za sobą także pierwsze seniorskie sukcesy – w 2021 roku, podczas ME w Poznaniu, razem z Martyną Klatt (również walczy o miejsce w kadrze) wywalczyły brąz w K2 1000 m. W tamtym roku obie startowały też w finale A w K2 500 m podczas MŚ w Kopenhadze, w którym zajęły piąte miejsce.

– W 2022 roku miałam zdecydowanie najlepszy sezon. Byłyśmy dobrze przygotowane i poprzedni rok to pokazał. Dwa złote medale młodzieżowych MŚ były dla mnie debiutanckimi w tej kategorii wiekowej i mają dla mnie duże znaczenie – podsumowuje pochodząca z Gdańska zawodniczka. – Na ME w Poznaniu miałyśmy z Martyną pierwszy wspólny start na 1000 metrów. Mam z nią tylko bardzo miłe wspomnienia. Wspieramy się na każdym kroku i mam nadzieję, że Martyna poradzi sobie tak samo świetnie w kadrze seniorskiej, i pojedzie za rok na igrzyska do Paryża – uzupełnia.

Zgrupowanie kadry narodowej kajakarek w Sabaudii zakończy się 23 kwietnia. Dzień później w Instytucie Sportu w Warszawie biało-czerwone przejdą badania wydolnościowe.

źródło PZKaj

W sobotę na Malcie Otwarcie Sezonu Kajakowego

    Dodane: 2023-04-12

Już w najbliższą sobotę 15 kwietnia na torze regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Ogólnopolskie Regaty Otwarcia Sezonu Kajakowego. Organizatorem imprezy jest Wielkopolski Związek Kajakowy w Poznaniu. Do Poznania przyjadą najlepsi zawodnicy z całej Polski, którzy powalczą na dystansie 1000 m.

Konkurencje regat
seniorzy: 2004 i starsi 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
seniorki: 2004 i starsi 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
juniorzy: 2005 - 2006 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
juniorki: 2005 - 2006 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
juniorzy mł.: 2007 - 2008 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
juniorki mł.: 2007 - 2008 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
młodzicy: 2009 - 2011 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2
młodziczki: 2009 - 2011 1 000 m K-1, C-1, K-2, C-2

Już teraz warto dodać, że Poznań w tym roku będzie gospodarzem wielu znakomitych imprez kajakowych, wśród których warto wymienić m.in. Puchar Świata (26-28 maja), 86. Mistrzostwa Polski Seniorów (10-11 czerwca), 38. MP Młodzieżowe i 22. Mistrzostwa Polski Młodzików (4-6 sierpnia), 37. Mistrzostwa Polski w Maratonie (19-20 sierpnia) czy Regaty Nadziei Olimpijskich – Olimpic Hopes (8-10 września).

Po świętach wioślarze trenują w Kruszwicy

    Dodane: 2023-04-11

Po świątecznej przerwie nasi wioślarze kontynuują przygotowania do nowego sezonu. Tym razem PZTW na zgrupowanie do Kruszwicy 11-26.04.2023 r. powołał następujących zawodników:

Waga lekka: Zuzanna Jasińska (Pegaz Wrocław), Wiktoria Kalinowska (AZS AWF Warszawa), Martyna Radosz (RTW Lotto Bydgostia), Jessika Sobocińska (KS Posnania RBW Poznań), Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków)

Wiosła krótkie: Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz), Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń), Paulina Chrzanowska (RTW Lotto Bydgostia), Katarzyna Duda (AZS Szczecin), Izabela Gałek (RTW Lotto Bydgostia), Anna Khlibenko (AZS AWFiS Gdańsk), Barbara Streng (BTW Bydgoszcz)

Wiosła długie: Barbara Jęchorek (KS Posnania RBW Poznań), Weronika Ludwiczak (RTW Lotto Bydgostia), Izabela Pawlak (AZS AWFiS Gdańsk), Anna Potrzuska (AZS AWFiS Gdańsk) 

Waga lekka: Daniel Gałęza (AZS Szczecin), Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica), Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)

Wiosła krótkie mężczyzn: Fabian Barański (WTW Włocławek), Mateusz Biskup (RTW Lotto Bydgostia), Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa), Krzysztof Kasparek (KS Posnania RBW Poznań), Cezary Litka (KS Posnania RBW Poznań), Piotr Płomiński (WTW Warszawa), Szymon Pośnik (AZS AWF Warszawa), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) 

Wiosła długie: Mikołaj Burda (RTW Lotto Bydgostia), Wiktor Chabel (KS Posnania RBW Poznań), Piotr Dziewieczyński (RTW Lotto Bydgostia), Emilian Jackowiak (KS Posnania RBW Poznań), Mikołaj Januszewski (KS Posnania RBW Poznań), Damian Józefowicz (KS Posnania RBW Poznań), Piotr Juszczak (AZS AWF Kraków), Jerzy Kaczmarek (KS Posnania RBW Poznań), Tomasz Lewicki (RTW Lotto Bydgostia), Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin), Oskar Streich (AZS UMK Toruń), Michał Szpakowski (KS Posnania RBW Poznań), Wojciech Szwarc (KS Posnania RBW Poznań), Przemysław Wanat (KS Posnania RBW Poznań), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Adam Woźniak (AZS AWF Warszawa) 

Sztab

Trenerzy: Aneta Bełka-Siemion, Wojciech Jankowski, Maciej Kurek, Przemysław Konecki, Łukasz Pawłowski, Robert Sycz, Mariusz Szumański i Aleksander Wojciechowski

Fizjoterapeuci: Patryk Bojsa i Rafał Kuczera

Lisa Carrington i Andreas Dittmer uczestnikami 7. Poznań Canoe Challenge

    Dodane: 2023-04-01

W sobotę 10 czerwca poznańską Maltę opanują smoki i kajaki turystyczne. To właśnie w tym dniu odbędzie się 7. Poznań Canoe Challenge, XIII edycja Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach oraz 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. A to wszystko pod jedną wspólną nazwą Poznańskie Dragony 2023.

Wśród uczestników na poznańskiej Malcie zobaczymy m.in. 6-krotną medalistkę Igrzysk Olimpijskich Lise Carrington i 5-krotnego medalistę olimpijskiego Andreasa Dittmera.

W 7. edycji Poznań Canoe Challenge. na starcie stanie 50 dwuosobowych kajaków (100 osób) z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Osady mogą być dobrane dowolnie - nie ma podziału na wiek i płeć (start dla osób które ukończyły 18 lat). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przepłynięcia 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Każdy dostaje medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe! 

Organizatorem imprezy przeprowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania jest Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

Oczywiście bardzo byśmy chcieli żeby Lisa Carrington i Andreas Dittmer wystartowali w naszych zawodach i wierzymy, że kiedyś wystartują ale dziś z okazji 1 kwietnia możemy życzyć Wam jedynie mnóstwa uśmiechu i nie dajcie się wkręcićsmile

Wioślarskie powołania na obozy w Wałczu

    Dodane: 2023-03-31

W dniach 31.03-7.04.2023 r. w COS-OPO Wałcz odbędą się zgrupowania szkoleniowe kadry narodowej seniorów oraz młodzieżowej kadry narodowej. Na obozy zostali powołani następujący zawodnicy:

Waga lekka kobiet - 31.03-6.04

Jasińska Zuzanna (Pegaz Wrocław)/ Kalinowska Wiktoria (AZS AWF Warszawa)/ Radosz Martyna (RTW Lotto Bydgostia)/ Sobocińska Jessika (KS Posnania RBW Poznań)/ Wełna Katarzyna (AZS AWF Kraków)

Wiosła krótkie kobiet - 31.03-7.04

Wieliczko Marta (Wisła Grudziądz)/ Zillmann Katarzyna (AZS UMK Toruń)/ Chrzanowska Paulina (RTW Lotto Bydgostia)/ Duda Katarzyna (AZS Szczecin)/ Gałek Izabela (RTW Lotto Bydgostia)

Streng Barbara (BTW Bydgoszcz)

Wiosła długie kobiet - 4-7.04

Jankowska Martyna (AZS AWF Gorzów Wlkp.)/ Jęchorek Barbara (KS Posnania RBW Poznań)/ Pawlak Izabela (AZS AWFiS Gdańsk)/ Potrzuska Anna (AZS AWFiS Gdańsk)/ Zmelty Wioletta (AZS AWFiS Gdańsk)

Waga lekka mężczyzn - 3-7.04

Kowalski Jerzy (Gopło Kruszwica)/ Mikołajczewski Artur (Gopło Kruszwica)

Wiosła krótkie mężczyzn - 3-7.04

Barański Fabian (WTW Włocławek)/ Biskup Mateusz (RTW Lotto Bydgostia)/  Czaja Dominik (AZS AWF Warszawa)/ Kasparek Krzysztof (KS Posnania RBW Poznań)/ Litka Cezary (KS Posnania RBW Poznań)/ Płomiński Piotr (WTW Warszawa)/ Pośnik Szymon (AZS AWF Warszawa)/ Ziętarski Mirosław (AZS UMK Toruń)

Wiosła długie mężczyzn - 31.03-7.04

Burda Mikołaj (RTW Lotto Bydgostia)/ Chabel Wiktor (KS Posnania RBW Poznań)/ Dziewieczyński Piotr (RTW Lotto Bydgostia)/ Jackowiak Emilian (KS Posnania RBW Poznań)/ Januszewski Mikołaj (KS Posnania RBW Poznań)/ Józefowicz Damian (KS Posnania RBW Poznań)/ Juszczak Piotr (AZS AWF Kraków)/ Kaczmarek Jerzy (KS Posnania RBW Poznań)/ Kujda Kazimir Ziven (AZS AWF Warszawa)/ Posyłajka Łukasz (AZS Szczecin)/ Skurzyński Tomasz (AZS UMK Toruń)/ Szpakowski Michał (KS Posnania RBW Poznań)/ Szwarc Wojciech (KS Posnania RBW Poznań)/ Wanat Przemysław (KS Posnania RBW Poznań)/ Wilangowski Mateusz (Wisła Grudziądz)/ Wożniak Adam (AZS AWF Warszawa)

Sztab

Jankowski Wojciech - Trener PZTW (4-7.04)

Kurek Maciej - Trener PZTW (31.03-7.04)

Konecki Przemysław - Trener PZTW (3-7.04)

Pawłowski Łukasz - Trener PZTW (31.03-6.04)

Sycz Robert - Trener PZTW (3-7.04)

Wojciechowski Aleksander - Trener PZTW (3-7.04)

Bojsa Patryk - Fizjoterapeuta (31.03-7.04)

Kuczera Rafał - Fizjoterapeuta (31.03-7.04)

Ryder Łukasz - Fizjoterapeuta (3-7.04)

Kadra młodzieżowa:

Baranowska Dominika (BKW Bydgoszcz)/ Bartkowski Bartosz (AZS AWFiS Gdańsk)/ Bryk Sandra (CWZS Zawisza Bydgoszcz)/ Bujnowski Adam (Drakkar Gdańsk)/ Czekanowicz Igor (Posnania RBW Poznań)/ Domański Konrad (WTW Warszawa)/ Gałka Dominika (AZS UMK Toruń)/ Glonek Dominik (Posnania RBW Poznań)/ Hakobyan Julia (SMS/AZS UMK Toruń)/ Karwecki Jakub (RTW Lotto Bydgostia)/ Khlibenko Anna (AZS AWFiS Gdańsk)/ Lewicki Tomasz (RTW Lotto Bydgostia)/ Ludwiczak Weronika (RTW Lotto Bydgostia)/ Madaj Zuzanna (RTW Lotto Bydgostia)/ Majewski Jakub (AZS AWFiS Gdańsk)/ Malicka Natasha(RTW Lotto Bydgostia)/ Mermela Adrianna (KW 04 Poznań)/ Mickiewicz Kacper (CWZS Zawisza Bydgoszcz)/ Pawlak Mateusz (AZS UMK Toruń)/ Rostworowski Stefan (AZS AWF Kraków)/ Śmigielska Zofia (SMS/Posnania Poznań)/ Sobański Jakub (AZS Szczecin)/ Sopoński Bartłomiej (BTW Bydgoszcz)/ Streich Oskar (AZS UMK Toruń)/ Szczerba Zuzanna (RTW Lotto Bydgostia)/ Szewczyk Kajetan (RTW Lotto Bydgostia)/ Śliwiński Piotr (WTW Włoclawek)/ Tomiak Szymon (Posnania RBW Poznań)/ Witkowski Michał (RTW Lotto Bydgostia)/ Wojtalak Patryk (Posnania RBW Poznań)/ Woźniak Jakub (KW 04 Poznań)/ Zając Wiktoria (WTW Włocławek)

Sztab

Bełka-Siemion Aneta - Trener PZTW

Dziekoński Rafał - Trener

Gutorski Wojciech - Trener

Szumański Mariusz - Trener PZTW

Salamon Przemysław - Fizjoterapeuta

źródło PZTW