Złoto i trzy brązowe medale wioślarzy na Pucharze Świata

    Dodane: 2021-06-07

Cztery medale: jeden złoty i trzy brązowe wywalczyli polscy wioślarze podczas zakończonego w niedzielę w Sabaudii III Pucharu Świata.

fot. J. Kowacic, źródło PZTW

Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup (M2x) i pewnie wygrali swój wyścig. Polska osada mocno zaczęła i szybko wyszła na prowadzenie nie oddając go do końca (06:06.50). Biało-czerwonych gonili Szwajcarzy, którzy ostatecznie byli drudzy (06:07.86). Brąz dla Brytyjczyków (06:16.77).

Brązowe medale zdobyły nasze osady wioseł długich - czwórka bez sterniczki i czwórka bez sternika. Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Joanna Dittmann (06:28.34). Wygrały Holenderki (06:20.21) przed Dunkami (06:26.14).

Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski do końca gonili drugich Brytyjczyków (05:50.54), ale ostatecznie ta sztuka im się nie udała i zajęli trzecią pozycję (05:51.79). Pewnie zwyciężyli Włosi (05:48.16).

Po brązowym medal sięgnęła także Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Na finiszu najlepsze okazały się Niemki (06:13.43), na drugim miejscu dopłynęły Włoszki (06:15.17), o trzecim miejscu zdecydował fotofinisz. Okazało się, że biało-czerwone były nieznacznie szybsze (06:15.36) od Holenderek (06:15.37).

Niestety poza podium uplasowała się męska czwórka podwójna Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański (05:46.14). Złoto wywalczyli Włosi (05:38.41), srebro Norwegowie (05:40.84), a brąz - Niemcy (05:41.35).

Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x) zajął piąte miejsce (06:50.81). Wygrał Norweg Kjetil Borch (06:39.12) przed Duńczykiem Sverrim Nielsenem (06:39.32) i Niemcem Oliverem Zeidlerem (06:39.47).

Barbara Streng, Paulina Chrzanowska, Katarzyna Duda i Barbara Jęchorek (W4x) zajęły czwarte miejsce w finale B (06:34.36). To samo miejsce przypadło Piotrowi Płomińskiemu (M1x).

KOMPLET WYNIKÓW

źródło PZTW

Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał nad Jeziorem Maltańskim

    Dodane: 2021-06-06

Z sześcioma medalami zakończyła udział w mistrzostwach Europy w kajakarstwie polska reprezentacja. Ten najcenniejszy, ze złotego kruszcu i tytuł mistrzyni Starego Kontynentu zdobyła w niedzielnym w wyścigu jedynek kanadyjek Dorota Borowska. Kajakarki dołożyły do tego dwa srebrne i dwa brązowe a kanadyjkarze – jeden srebrny medal.

zdj. Beata Kubica, WZKaj

- To piękne uczucie zdobyć złoty medal i to przed swoją publicznością, w Polsce. Czekałam na to bardzo długo, aż wreszcie jest – spełniłam jedno ze swoich marzeń. Następne to medal w Tokio – mówiła po zejściu z podium uszczęśliwiona Dorota Borowska, triumfatorka kanadyjkowego wyścigu na 200 m mistrzostw Europy w Poznaniu. - Ostatnio pracowaliśmy z trenerem nad poprawieniem startów i dało to dobry efekt. Ruszyłam w czubie, mogłam skoncentrować się na sobie, kontrolować wyścig i dało mi to duży komfort już na finiszu. Nad koncentracją, skupieniem się wyłącznie na sobie, a nie rywalkach dużo pracowałam z panią psycholog i teraz w tej sferze czuję się już naprawdę pewnie – dodała. - Jestem przekonana, że jeszcze coś więcej wyciśniemy z trenerem i na igrzyskach będę jeszcze szybsza.

W finale Borowska pokonała Ukrainkę Liudmyłę Luzan oraz Rosjankę Olesię Romasenko.

Niedziela rozpoczęła się od dwóch srebrnych medali dla polskiej ekipy (złoto Doroty Borowskiej przyszło pod koniec mistrzostw). W finale wyścigu kanadyjkowej dwójki mężczyzn na 200 m spotkali się aktualni mistrzowie świata Hiszpanie Alberto Pedrero i Pablo Grana z wicemistrzami świata Polakami - Arsenem Śliwińskim i Michałem Łubniewskim. Walka była zażarta i trwała do samego końca. Ostatecznie Hiszpanie wyprzedzili Polaków zaledwie o 0,106 sekundy.

zdj. Beata Kubica, WZKaj

- Dużo pracowaliśmy ostatnio nad startem, aby wyrobić sobie jakąś chociaż niewielką przewagę na początku wyścigu i wszystko tak naprawdę wyszło idealnie – powiedział po starcie Arsen Śliwiński. - Z tych ostatnich metrów też jesteśmy zadowoleni. Walka z Hiszpanami była bardzo zacięta i jedynie co nam nie wyszło to sam wrzut łódki na linię mety, te ostatnie pociągnięcie i chyba tylko dlatego nie mamy dzisiaj złota – tłumaczył.

- Uważam, że różnica między nami a Hiszpanami się zmniejsza i wierzę, że we wrześniu na mistrzostwach świata w Kopenhadze to my staniemy na najwyższym stopniu podium – dodał Michał Łubniewski.

Zaraz po kanadyjkarzach na tym samym dystansie wystartowały kajakarki. Polki - Dominika Putto z Katarzyną Kołodziejczyk po kapitalnym wyścigu również mogły cieszyć się z drugiej pozycji. Na finiszu o medale walczyły ze Słowenkami (Spelą Janic, Anją Osterman) i Węgierkami (Anną Lucz, Blanką Kiss). Wygrały Słowenki, Polki sięgnęły po srebrny medal tracąc do zwyciężczyń 0,385 sek. i wyprzedzając o zaledwie 0,033 sek. Węgierki.

Bardzo blisko medalu była dwójka kanadyjkarzy na dystansie 1000 m - Wiktor Głazunow z poznaniakiem Tomaszem Barniakiem (AZS AWF). Polacy po kapitalnym pościgu za czołówką przegrali ostatecznie brązowy medal z Rumunami (Catalinem Chirilą i Victorem Mihalachim) różnicą 0,050 sek. Wygrali Niemcy (Sebastian Brendel, Tim Hecker).

Szczęścia zabrakło również naszej osadzie K4 kobiet na 500m. Polki w składzie – Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk przegrały o medal zaledwie o 0,025 sek. z osadą Danii. Zwyciężyły reprezentantki Węgier przed Białorusią.

Na koniec mistrzostw rozegrano wyścigi długodystansowe na 5000 metrów, ale Polacy nie odnieśli w nich żadnych sukcesów.

Dla przypomnienia: w piątek brązowy medal zdobyły polskie kajakarki Martyna Klatt (Energetyk Poznań) i Sandra Ostrowska na dystansie 1000 m, a w sobotę po srebro sięgnęły Karolina Naja (Posnania) i Dorota Puławska w wyścigu na 500 m kajakowych dwójek; medal brązowy w K1 200m - Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz). Wygrała Dunka Emma Jorgensen a druga była Węgierka Dora Lucz. Po brąz sięgnęła również w konkurencji KL3 200m (parakajakarstwo) Katarzyna Kozikowska.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Węgry z dorobkiem 18 medali (9 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe) przed Niemcami (10 medali – 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe) oraz Białorusią (8 medali – 3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe). Polska uplasowała się na 9 pozycji (6 medali – złoto, 3 srebrne i 2 brązowe).

W klasyfikacji medalowej parakajakarzy zwyciężyła Ukraina (5 medali – 4 złote i 1 brązowy) przed Niemcami (4 medale – 2 złote i 2 brązowe) oraz Węgrami (4 medale – złoto, srebro i 2 brązowe). Polska zajęła 11 pozycję z brązowym medalem.

Już za trzy tygodnie (24-27 czerwca) na Jeziorze Maltańskim rozegrane zostaną kolejne, wielkie międzynarodowe regaty - Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie Juniorów i Under 23.

Srebro i 2 brązy polskich kajakarek podczas Mistrzostw Europy na Jeziorze Maltańskim

    Dodane: 2021-06-05

Sobota przyniosła polskiej ekipie trzy medale mistrzostw Europy w kajakarstwie i parakajakarstwie. Zawody przypomnijmy rozgrywane są od czwartku na Jeziorze Maltańskim. Wszystkie padły łupem naszych pań.

Niesamowitych emocji widzom dostarczył finał kajakowych dwójek kobiet na 500 m. Wprawdzie bardzo mocne Węgierki (Danuta Kozak i Dora Bodonyi) od startu objęły prowadzenie i nie oddały go już do mety sięgając po tytuł mistrzyń Starego Kontynentu, ale za ich plecami rozgorzała zacięta walka o dwa pozostałe medale. Polki - Karolina Naja (Posnania Poznań) i Dorota Puławska rozpoczęły wyścig nieco ospale i na półmetku zajmowały czwarte miejsce, ale druga część dystansu była ich popisem. Najpierw wyprzedziły osadą Niemiec - Sabinę Pradler i Tinę Dietze, a następnie doścignęły duet mistrzyń świata i mistrzyń Europy - Białorusinki Volhę Khudzenkę z Maryną Litvinchuk i między tymi osadami trwała niezwykle wyrównana walka aż do linii mety. Chwilę trzeba było poczekać, aby sędziowie dokładnie obejrzeli zapis z fotofiniszu. Na szczęście okazało się, że o 0,03 sekundy szybsze były Polki i to one zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy. Ten wynik napawa kibiców dużym optymizmem przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

- Na linii mety było bardzo ciasno, ja jednak miałam jakieś wewnętrzne przekonanie, że srebrny medal jest jednak nasz – mówiła po zejściu z podium rozpromieniona zawodniczka Posnanii Poznań Karolina Naja. – Mamy z Anią świetne starty i potem chciałyśmy kontrolować nasze tempo, jednak rywalki troszkę nam uciekały. Ale Ania ma bardzo mocne finisze, zawsze to czuję jakby za mną był zamocowany jakiś silnik, bo w finale z nią zawsze jest ogień i to popchnęło nas do srebra. Mamy jeszcze kilka szczegółów, które musimy dograć i jest nadzieja, że teraz będzie już tylko lepiej.

- Przed wyścigiem umawiałyśmy się z Karoliną, że płyniemy swoje, jakby w tunelu, nie rozglądamy się na boki i tak właśnie się stało – dodała Anna Puławska. - Dzisiaj finał był pod wiatr, ale my lubimy takie warunki.

Z wielkim zaciekawieniem i nadzieją czekaliśmy na sprinterski występ Marty Walczykiewicz od wielu lat należącej do ścisłej czołówki światowej w wyścigach na 200 m. Zawodniczka KTW Kalisz wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw świata, na igrzyskach, wygrywała również zawody Mistrzostw Europy i Pucharu Świata. Po starcie Polka znalazła się pod koniec stawki. Później rzuciła się do odrabiania strat, ale Dunka Emma Jorgensen była praktycznie już poza jej zasięgiem, nie dała rady też doścignąć Węgierki Dory Lucz, zdołała jednak wywalczyć brązowy medal.

- Nie wiem dokładnie co się ze mną stało na starcie, muszę koniecznie obejrzeć to na filmie… Wiedziałam wtedy, że najlepiej w tym wyścigu to nie jest - opowiadała Marta Walczykiewicz. - Jak coś się zepsuje na początku to w sprincie bardzo trudno to naprawić. W dodatku płynęliśmy pod wiatr i bardzo wiele musiałam włożyć wysiłku w to, by odrobić te straty. Na finiszu trochę zaczęło brakować tchu i całe szczęście, że było to 200 metrów, a nie na przykład 202 metry żartowała. - Jestem troszkę zła na siebie, bo nie tak miał ten wyścig wyglądać w moim wykonaniu, fajnie że się jednak wybroniłam. Ale też cieszę się, bo przecież jednak mam medal. Mam w tym sezonie naprawdę dobrą wytrzymałość i z tego jestem dumna. Trzeba jeszcze popracować nad startami ale  myślę, że wspólnie z trenerem Tomkiem Krykiem sobie z tym poradzimy i będzie już tylko lepiej i lepiej.

Spośród pozostałych naszych sobotnich finalistów najlepiej spisały się Magda Stanny z Julią Walczak, które były o krok od podium zajmując czwarte miejsce w C2 na 500 m. Paweł Kaczmarek z Bartoszem Grabowskim w rywalizacji K2 200m zajęli szóste miejsce. Siódmy w kanadyjkowej jedynce na 1000 m był Mateusz Kamiński.

Bardzo dobrze w sesji popołudniowej zaprezentowała się Katarzyna Kozikowska. Polka w konkurencji KL3 200m (parakajakarstwo) sięgnęła po brązowy medal (zwyciężyła Felicia Laberer, Niemcy).

Jutro ostatni dzień zmagań.

PROGRAM  REGAT

niedziela

8:45 – 12:30 – finały: 200 m, 500 m, 1000 m

14:08 – 16:40 – finały: 5000 m

Więcej informacji i szczegółowy program regat: https://ecacsp.wzkaj.poznan.pl/.

Mamy brązowy medal Mistrzostw Europy

    Dodane: 2021-06-04

Pierwsze finały oglądaliśmy dziś, w drugim dniu (piątek, 4 czerwca) rozgrywanych na Torze Regatowym Malta w Poznaniu Mistrzostw Europy Seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie.
W sumie odbyło się 11 wyścigów, w którym stawką było miejsce na podium. Już w pierwszym
z nich polskie kajakarki zdobyły brązowy medal.

W wyścigu K-2 na 1000 m fantastyczny debiut na mistrzostwach Europy zanotowały Martyna Klatt i Sandra Ostrowska zdobywając brązowy medal. - Nie spodziewałyśmy się, że możemy stanąć na podium, ale od pewnego czasu pływamy razem i dobrze to nam wychodzi – mówiła po zejściu z podium Sandra. - Starałyśmy się przez cały dystans utrzymać mocne, równe tempo. I wytrzymałyśmy do samej mety, jestem szczęśliwa - dodała Martyna. Zwyciężyły reprezentantki Węgier (Tamara Csipes i Erika Medveczky) przed Hiszpankami (Laia Pelachs i Begona Lazkano).

O krok od podium była kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz. Polka zajęła czwarte miejsce na
500 m (triumfowała Ukrainka Ludmyla Luzan). Ósme miejsce w finale na 1000 m zajęła nasza męska czwórka kajakowa (wygrali Białorusini). W C2 500m Aleksander Kitewski i Norman Zezula uplasowali się na siódmym miejscu (zwyciężyli Rosjanie - Victor Melantev, Vladislav Chebotar).

W dniu dzisiejszym rozegrano także sześć finałów mistrzostw Europy w parakajakarstwie, jednak nikt z polskiej reprezentacji nie odegrał w nich znaczącej roli.

Kibice mogli również emocjonować się przedpołudniowymi półfinałami. W nich niestety z dalszej rywalizacji odpadli m.in. w K-1 1000 m Bartosz Stabno - zajmując ostatnie miejsce w swojej serii, Anna Kąkol również w K-1 na 1000 m (czwarte miejsce) oraz Jakub Michalski w K-1 na 500 m - był ostatni w swojej serii.

Po dość słabym czwartkowy starcie w C1 1000m Mateusz Kamiński nie miał zbyt wielu powodów do zadowolenia, jednakże dziś Polak w pięknym stylu awansował do finału wygrywając swój wyścig półfinałowy. Zatem ciekawie zapowiada się jego występ w finałowej walce o medale.

Z kolei w eliminacjach bezpośredni awans do finału wywalczyła żeńska czwórka kajakowa na 500 metrów: Justyna Iskrzycka, Anna Puławska, Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk zajmując drugie miejsce nieznacznie za Białorusinkami. Nasza czwórka męska popłynęła zdecydowanie słabiej i swej szansy na awans do strefy medalowej musi szukać w półfinałach.

W sobotę odbyły się również eliminacje sprintu na dystansie 200 m. W nich świetnie zaprezentowała się Dorota Borowska startująca w konkurencji C1. Polka od startu wystrzeliła jak rakieta i tylko Niemka Lise Jahn próbowała z nią walczyć, ale Borowska nie dała sobie odebrać pierwszego miejsca awansując bezpośrednio do finału.

- Puchar Świata w Szeged to były dla nas w tym roku w zasadzie wyścigi kontrolne, a tu już jest poważna sprawa, bo walka o medale mistrzostw Europy – mówiła wczoraj Dorota Borowska. - Taki był na dzisiaj plan: nie oszczędzać sił i popłynąć na maksa, aby wygrać. W finale chyba najgroźniejszymi rywalkami będą Rosjanka Romasenko i Ukrainka Luzan. One w piątkowym pierwszym półfinale popłynęły minimalnie szybciej ode mnie więc zapowiada się ciekawa walka.

Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza od lat czołowa postać światowego sprintu - Marta Walczykiewicz. Polka choć w przedbiegu przypłynęła minimalnie za Węgierką Dorą Lucz to nie zawiodła awansując z eliminacji bezpośrednio do finału.

Bezpośredni awans do finału wywalczyła też nasza dwójka kajakarek Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk przegrywając tylko ze Słowenkami i to różnicą zaledwie 0,413 sekundy. Natomiast przez półfinały musi się jeszcze przebijać męska dwójka kajakowa Paweł Kaczmarek z Bartoszem Grabowskim, bo w eliminacjach zajęła czwarte miejsce.

PROGRAM REGAT

sobota

9:00 – 13:13 – półfinały i finały: 200 m, 500 m, 1000 m

16:06 – 16:32 – finały 200 m

niedziela

8:45 – 12:30 – finały: 200 m, 500 m, 1000 m

14:08 – 16:40 – finały: 5000 m

Więcej informacji i szczegółowy program regat: https://ecacsp.wzkaj.poznan.pl/.

Pierwsze starty na mistrzostwach Europy za nami. Jutro pierwsze finały

    Dodane: 2021-06-03

Dziś, w czwartek 3 czerwca na Jeziorze Maltańskim rozpoczęły się mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie. Impreza stanowi ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Ostatecznie do Poznania przyjechało 728 zawodniczek i zawodników oraz  132 parakajakarzy (kajakarek i kajakarzy niepełnosprawnych).

Przez cztery dni mistrzostw rozegranych zostanie w sumie 125 wyścigów na dystansach: 200, 500, 1000 i 5000 metrów.

zdj. Beata Kubica, WZKaj

 

 

W pierwszym dniu mistrzostw zawodnicy zmierzyli się w wyścigach eliminacyjnych. Wśród polskich osad w sesji porannej z dobrej strony pokazały się dwójki męskie kanadyjkarzy i kajakarzy, które bezpośrednio z eliminacji awansowały do finału na 1000m. W C-2 Wiktor Głazunow wspólnie z Tomaszem Barniakiem (AZS AWF Poznań) rozpoczęli wyścig spokojnie plasując się po 250 m na czwartej pozycji. Po 500 metrach prowadzili Niemcy (Sebastian Brendel-Tim Hecker), za nimi Rumuni (Catalin Chirila--Victor Mihalachi) i na trzecim miejscu Polacy. Te trzy łódki miały coraz większą przewagę i to one awansowały ostatecznie do finału.

zdj. Beata Kubica, WZKaj

Podobnie wyglądał wyścig K-2 z udziałem polskiej pary olimpijczyków: Przemysława Korsaka i Rafała Rosolskiego. Polacy po spokojnym starcie zajmowali na półmetku czwarte miejsce, ale ostatecznie na finiszu wyraźnie wyprzedzając Serbów awansowali bezpośrednio do finału. Wygrali Niemcy  (Max Hoff-Jacob Schopf) przed Słowakami (Samuel Balaz-Adam Botek). Niestety do finału C-1 nie udało się bezpośrednio awansować naszemu olimpijczykowi Mateuszowi Kamińskiemu, który zajął czwarte miejsce za Niemcem Martinem Fuksem, Włochem Carlo Tacchinim i Białorusinem Maksimem Piatrou.

W popołudniowej serii licznie zgormadzeni na poznańskim torze kibice mieli okazję obserwować rywalizację na połowie krótszym dystansie - 500 metrów. W pierwszym wyścigu K1 kobiet emocjonującą walkę o pierwsze miejsce premiowane bezpośrednim awansem do finału stoczyła Polka Helena Wiśniewska z Węgierką Danutą Kozak. Na finiszu szybsza okazała się Węgierka. W K-1 Jakub Michalski próbował bezskutecznie odebrać zwycięstwo prowadzącemu Hiszpanowi Enrique Adanowi. Ostatecznie Polak musiał zadowolić się drugim miejscem, a więc swojej szansy będzie szukał w sobotnich półfinałach. Podobnie jak Marcin Grzybowski, który w swoim przedbiegu był szósty. Bardzo wyrównany był wyścig K-2 kobiet. Polska osada Karolina Naja (Posnania) i Anna Puławska ostatecznie zajęła drugie  miejsce minimalnie za  Białorusinkami (Volha Khudzenka - Maryna Litvinchuk) i awansowała bezpośrednio do finału.

zdj. Beata Kubica, WZKaj

Jutro rozpocznie się bezpośrednia walka o medale – rozegranych zostanie 11 finałów.

PROGRAM  REGAT

piątek

9:00 – 13:00 – eliminacje i półfinały: 200 m, 500 m, 1000 m

13:45 – 17:45 – półfinały i finały: 200 m, 500 m, 1000 m

sobota

9:00 – 13:25 – półfinały i finały: 200 m, 500 m, 1000 m

16:06 – 16:32 – finały 200 m

niedziela

8:45 – 12:30 – finały: 200 m, 500 m, 1000 m

14:08 – 16:40 – finały: 5000 m

Więcej informacji i szczegółowy program regat: https://ecacsp.wzkaj.poznan.pl/.

 

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie już od jutra w Poznaniu

    Dodane: 2021-06-02

Już jutro, 3 czerwca na Torze Regatowym Malta rozpoczną się Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie. Na 4-dniowe zmagania do Poznania przyjechali najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu. Dla ekip będzie to ostatni, międzynarodowy sprawdzian przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. 

Impreza stanowi ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Do Poznania przyjechało ponad 700 uczestników z 33 krajów.

W Poznaniu wystartują zawodnicy z Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Dani, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i Turcji.

W konkurencjach parakajakarzy wystartują przedstawiciele 14 europejskich krajów - Austrii, Białorusi, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji i Ukrainy.

Przypomnijmy, zawody miały początkowo odbyć się w niemieckim Duisburgu, jednak pod koniec kwietnia zostały one odwołane przez organizatorów. Choć czasu do mistrzostw było niewiele, organizacji imprezy podjął się Polski Związek Kajakowy. Warto podkreślić, że nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie finansowe Urzędu Miasta Poznania oraz sprawność doświadczonego komitetu organizacyjnego, którego trzon stanowią członkowie Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

Dużą grupę uczestników Mistrzostw Europy stanowią polscy zawodnicy, którzy należą do ścisłej światowej czołówki. Na Malcie nie zabraknie także reprezentantów poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich można upatrywać szans medalowych na olimpijskim torze w stolicy Japonii.

Na Igrzyska Olimpijskie w Tokio kwalifikacje wywalczyło 6 polskich osad - kajakarki trzy (K1 200 m, K2 500 m i K4 500 m), kanadyjkarki jedną (C1 200 m), a kanadyjkarze dwie (C1 1000 m i C2 1000 m). O ile w grupie kajakarek walka o miejsce w osadach jeszcze nie została rozstrzygnięta, to wśród kanadyjkarek i kanadyjkarzy wiadomo, że w konkurencji C1 200 m wystartuje Dorota Borowska, C1 1000 m popłynie Mateusz Kamiński, a w C2 1000 m Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak (AZS-AWF Poznań).

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz regulaminem ECA dotyczącym COVID-19.

Więcej informacji i szczegółowy program regat: https://ecacsp.wzkaj.poznan.pl/

Wyniki Memoriału Rafała Piszcza oraz 3 Pucharu Polski w kajakarstwie

    Dodane: 2021-05-29

Dziś, w sobotę 29 maja na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza, 3. Puchar Polski. W stolicy Wielkopolski wystartowało ponad 400 zawodników z 33 klubów. Był to ostatni sprawdzian zarówno dla zawodników jak i organizatorów przed Mistrzostwami Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie, które przypomnijmy odbędą się już za tydzień w Poznaniu (3-6 czerwca).

 

Rafał Piszcz

Rafał Piszcz przez całą karierę związany był z poznańską Wartą. Pięciokrotnie startował na mistrzostwach świata i trzykrotnie na igrzyskach olimpijskich. Jego największym sukcesem w karierze zawodniczej był brązowy medal Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) w konkurencji w K-2 1000 m (razem z Władysławem Szuszkiewiczem). 25 razy stawał również na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej pełnił funkcję, m.in. wiceprezesa Polskiego Związku Kajakowego i prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Był także sędzią sportowym, sędziował m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996), Sydney (2000), Atenach (2004) i Pekinie (2008). Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Pochowany na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

C1 200m dzieci – Maja Polaczek (Orzeł Wałcz)

C1 500m seniorek – Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań)

K1 500m juniorek – Julia Krajewska (Spójnia Warszawa)

K1 200m seniorów – Jakub Stepun (AZS-AWF Poznań)

K1 200m seniorek – Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)

C1 200m seniorów – Oleksii Koliadych (Admira Gorzów)

K1 200m juniorek – Julia Krajewska (Spójnia Warszawa)

C1 1000m młodziczek – Amelia Sołtyńska (Posnania Poznań)

K1 500m juniorów – Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań)

K1 500m seniorów – Przemysław Rojek (UKS Silvant Kajak Elbląg)

K1 500m dziewczynek – Kinga Chojnacka (UMKS Zryw Wolsztyn)

K2 1000m juniorów – Jan Paszek/ Igor Komorowski (Kadra Narodowa)

K1 1000m młodziczek – Julia Piasecka (UKS Copal Trzcianka)

K1 1000m młodzików – Mateusz Kubalski (G’Power Gorzów)

C4 200m viking -  Sandra Nowak/ Brajan Owczarz/ Szymon Knosala/ Martyna Rassak (Warta Poznań)

K1 500m dzieci – Maciej Bargiel (G’Power Gorzów)

K1 500m seniorek – Karolina Naja (Posnania Poznań)

K1 200m juniorów – Mikołaj Walulik (Sparta Augustów)

K2 200m seniorów – Paweł Kaczmarek/ Bartosz Grabowski (Kadra Narodowa)

C1 200m dzieci – Paweł Hejnowicz (AZS-AWF Poznań)

K4 500m juniorów – Jarosław Kajdanek/ Paweł Krause/ Igor Łapczyński/ Igor Komorowski (Kadra Narodowa)

K1 1000m juniorów – Mateusz Pietrzak (Kadra Narodowa)

C1 1000m juniorów mł. – Marceli Krawiec (Warta Poznań)

K1 1000m juniorek mł. – Zuzanna Gościniak (AZS-AWF Poznań)

K1 1000m juniorek – Magdalena Szczęsna (Jezioro Tarnobrzeg)

C1 1000m juniorek mł. – Patrycja Szymańska (AZS-AWF Poznań)

C1 1000m młodzików – Szymon Idzikowski (Orzeł Wałcz)

C1 1000m juniorek – Karolina Seydlewicz (Posnania Poznań)

K1 1000m seniorów – Przemysław Rojek (UKS Silvant Kajak Elbląg)

C1 1000m juniorów – Kacper Sieradzan (Wiskord Szczecin)

K1 1000m juniorów mł. – Aleksander Woronkiewicz (AZS-AWF Poznań)

K2 500m juniorek – Zuzanna Błażejczak/ Magdalena Szczęsna (Kadra Narodowa)

K2 500m seniorek – Karolina Naja/ Anna Puławska (Kadra Narodowa)

K4 500m juniorek – Martyna Szkodzińska/ Klaudia Stankiewicz/ Julia Krajewska/ Weronika Marczewska (Kadra Narodowa)

Komplet wyników znajduje się na stronie https://pzkaj.domtel-sport.pl/live/

"Grunwald Regatta" - nowe ogólnopolskie regaty z nagrodami pieniężnymi!

    Dodane: 2021-05-29

12 września na jeziorze Mielno pod Grunwaldem odbędą się regaty jedynek na dystansie 14km "Grunwald Regatta". Zawody to coś dla fanów długodystansowego ścigania się na skifach.

Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne za trzy najlepsze czasy w kategorii mężczyzn i kobiet, w wysokości kolejno: 1500 zł, 1000 zł i 500 zł.

Zawody odbędą się na wąskim osłoniętym od wiatru jeziorze, na którym obowiązuje strefa ciszy, dzięki czemu warunki do wiosłowania są niemal idealne.

Zgłoszenia na regaty właśnie ruszyły! Zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach.

Strona regat: www.grunwaldregatta.pl
Kontakt do zgłoszeń: biuro@grunwaldregatta.pl
Facebook: facebook.com/grunwaldregatta

Program Regat Kajakowych im. Rafała Piszcza i 3. Puchar Polski

    Dodane: 2021-05-27

W najbliższą sobotę 29 maja na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza, 3. Puchar Polski. W stolicy Wielkopolski wystartuje ponad 400 zawodników z 33 klubów.