Enea Mistrzostwa Polski Seniorów od soboty w Poznaniu

    Dodane: 2022-06-03

Dziś 4 czerwca na torze regatowym Malta najlepsi wioślarze z całego kraju zmierzą się w Enea Mistrzostwa Polski Seniorów.

Transmisję z zawodów, które potrwają do niedzieli będzie można oglądać na stronie i w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Na sobotę zaplanowano przedbiegi i repasaże, natomiast na niedzielę półfinały i finały. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo, pod nadzorem merytorycznym Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

>>>REGULAMIN ENEA MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW<<<

>>>LINK DO TRANSMISJI W TVP SPORT<<<

Srebro i brąz wioślarzy na Pucharze Świata w Belgradzie

    Dodane: 2022-05-31

W niedzielę 29 maja w Belgradzie zakończył się I Puchar Świata w wioślarstwie. W finałach A wystartowało aż osiem polskich osad, a dwie z nich sięgnęły po medale. Srebro wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn, a brąz dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet.

źródło PZTW

W finale dwójek podwójnych świetnie spisali się Mirosław Ziętarski i Fabian Barański, którzy od samego początku trzymali się blisko utytułowanych Chorwatów - Martina i Valenta Sinikoviców. Polacy płynęli swoim rytmem i na 500 metrów przed metą objęli prowadzenie. Jednak na finiszu Chorwaci wyprzedzili naszych wioślarzy zwyciężając z czasem 06:09.26. Czas naszej osady - 06:10.46. Brąz dla osady z Hiszpanii (06:12.52).

Dobrą dyspozycję potwierdziły Zuzanna Jasińska i Katarzyna Wełna. Startujące w wadze lekkiej Polki wywalczyły brązowy medal (06:57.56). Tuż za nimi dopłynęły Jessika Sobocińska i Wiktoria Kalinowska (06:59.07). Złoto wywalczyły Brytyjki (06:53.15), srebro Chinki (06:55.42).

Na  czwartym miejscu uplasowali się Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski (LM2x), 06:24.22. Złoty medal zdobyli Szwajcarzy (06:19.86), srebrny Hiszpanie (06:22.04), a brązowy - Czesi (06:22.04). To samo miejsce zajęły Katarzyna Duda, Barbara Jęchorek, Weronika Kaźmierczak i Zuzanna Lesner (W4-). Polki popłynęły w czasie 06:52.17. Wygrały Brytyjki (06:34.90) przed Dunkami (06:42.70) i Chinkami (06:45.27).

Jedno oczko niżej (piate miejsce) zanotowała męska czwórka podwójna - Dominik Czaja, Cezary Litka, Szymon Pośnik i Piotr Płomiński (06:06.88). Złoto dla Chin (06:00.52), srebro Holandii (06:01.14), brąz Litwy (06:02.01).

Mateusz Wilangowski, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda i Damian Józefowicz (M4-) zajęli szóste miejsce (06:23.91). Złoto dla Brytyjczyków (06:05.76), srebro dla Holendrów (06:07.78), a brąz - dla Chin (06:10.91). Na tej samej pozycji zawody zakończyła czwórka podwójna kobiet w nowym składzie: Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann i Katarzyna Boruch (06:40.01). Wygrały Holenderki (06:29.76), drugie były Chinki (06:29.96), a trzecie - Ukrainki (06:31.09).

Drugi w finale B był Mateusz Biskup (M1x) - 06:59.64, a trzecie miejsce w finale B zajęły Olga Michałkiewicz i Paulina Chrzanowska (W2x) - 07:08.33.

>>>KOMPLET WYNIKÓW<<<

źródło PZTW

Sukcesem medalowym i organizacyjnym zakończył się kajakowy Puchar Świata w Poznaniu

    Dodane: 2022-05-29

Aż szesnaście razy stawali na podium polscy zawodnicy – w tym cztery razy na najwyższym stopniu – w zakończonych w niedzielę w Poznaniu zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Z powodu sobotnich problemów pogodowych, wszystkie wyścigi finałowe odbyły się w niedzielę.

Niedzielny poranek zaczął się fantastycznie od zwycięstwa polskich kanadyjkarzy w konkurencji C2 500 metrów. Najlepsi z całej stawki okazali się Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński.

– Trener Marek Ploch powiedział nam: słuchajcie panowie, moim zdaniem jesteście jedną z najlepszych dwójek na świecie i chyba tak bardzo mu uwierzyliśmy, że wygraliśmy. Może ten bieg nie był w 100 procentach taki, jaki byśmy chcieli, był tak na 95 procent. Najważniejsze, że to wystarczyło aby wygrać. Radość tym większa, że nasza konkurencja rozgrywana będzie na igrzyskach olimpijskich w Paryżu więc trzeba teraz pracować, pracować i dać z siebie wszystko – mówił po wyścigu Arsen Śliwiński.

– Po raz pierwszy w życiu stanąłem na najwyższym stopniu podium w Pucharze Świata i to na dodatek w konkurencji olimpijskiej – cieszył się Aleksander Kitewski.

Złoto i brąz kobiecych czwórek

Jeszcze nie ochłonęliśmy z pierwszych emocji a do boju ruszyły nasze kajakarki w osadach K4 na 500 m. Raczej nikt nie wątpił, że po pierwsze miejsce sięgną triumfatorki pierwszej edycji PŚ w Racicach: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto. Polki nie zawiodły i wygrały z dużą, prawie dwusekundową przewagą nad Nową Zelandią. Rewelacyjnie spisała się także druga polska osada: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska, Helena Wiśniewska, która popłynęła po brązowy medal. Nasze osady rozdzieliły reprezentantki Australii.

– Doskonale wiedziałyśmy, że wszyscy ustawiają nas w roli faworytek, świetnie nam się płynęło w półfinale, ale podeszłyśmy do tego startu finałowego jak najbardziej profesjonalnie przygotowując się od rana tak starannie, jak tylko potrafimy. Na wodzie wszystko wyszło doskonale i podczas wyścigu nie byłyśmy ani przez chwile zagrożone – powiedziała po starcie Karolina Naja.

Dwa złote medale w niespełna godzinę

Dominika Putto po złotym wyścigu w K4 miała zaledwie 40 minut, na odpoczynek, wymianę łodzi (w której czekała na nią Katarzyna Kołodziejczyk), dopłynięcie na start i… rywalizację w kolejnym wyścigu, tym razem K2 na 200 m. I to z jakim efektem! Polki popłynęły kapitalnie zdobywając złoty medal w świetnym stylu. A na podium miały po swojej lewej stronie drugą polską osadę, która sięgnęła po brąz: Martynę Klatt i Sandrę Ostrowską (te dwie kajakarki zdobyły potem swój trzeci brązowy medal – na 500 m)

– Łatwo nie było, ale poszło wszystko sprawnie i szybko. No i z jakim efektem – dwa złote medale w ciągu niespełna godziny – mówiła rozradowana Putto o swojej przesiadce z jednej łódki do drugiej.

Medalowy serial polskich osad trwał dalej

Po swoje drugie złoto sięgnęła para naszych kanadyjkarzy z osady C2 500 m – Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński, do których w konkurencji C4 na takim samym dystansie dołączyli Łukasz Witkowski i Oleksii Koliadych. Nasza osada była na czele praktycznie od początku wyścigu no i tak już zostało do samego końca. Dwa kolejne medale w C4 na 500 m zdobyły nasze panie, srebro: Sylwia Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak; brąz: Amelia Braun, Angelika Justyna Dorozińska, Patrycja Mendelska, Magda Stanny. Triumfowały Kanadyjki.

Bardzo silnie obsadzony był finałowy sprint jedynek kobiet na 500 m. Utytułowana Lisa Carrington (Nowa Zelandia) natychmiast objęła prowadzenie, ale za nią jak cień płynęła Anna Puławska, na finiszu napędzając nieco strachu faworytce, która musiała wytężyć wszystkie siły, aby obronić pierwsze miejsce.

– Miałam mieszane uczucia, kiedy podczas wyścigu półfinałowego musiałam walczyć nie tylko z rywalkami, ale też z wysoką falą, której nie lubię. W niedzielę pogoda była dużo lepsza więc byłam bardzo skoncentrowana, płynęłam w wyznaczonym sobie tempie, nie patrzyłam na rywalki i skończyłam na drugim miejscu. Jestem naprawdę zadowolona. Jednak w finale podobno mogłam powalczyć z Lisą Carrington, ale muszę najpierw zobaczyć przebieg tego wyścigu – mówiła zadowolona z siebie Puławska.

Dość niespodziewanie po srebro sięgnęły polskie kanadyjkarki. Startujące na dystansie 500m Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak ustąpiły miejsca tylko Kubankom Yarisleidis Cirilo Duboys i Katherin Nuevo Segura tracąc zaledwie do nich 0,38 sek.

– Nie spodziewałam się, że możemy popłynąć tak skutecznie. Okazało się, że potrafimy powalczyć z najlepszymi osadami na świecie. Występ w Poznaniu daje nam nadzieję na kolejne dobre starty i jednocześnie daje bodziec do jeszcze lepszej pracy podczas treningów – powiedziała po ceremonii medalowej Julia Walczak. 

W pasjonującym finale kajakarek na 200 m triumfowała Anna Osterman (Słowenia) przed Kubanką Franciscą Lailą, a po brązowy medal sięgnęła Marta Walczykiewicz. Medal tego samego kruszcu wywalczył w C1 na 500 m Wiktor Głazunow. W C2 na 1000 m srebrny medal wywalczyli Dominik Nowacki z Łukaszem Witkowskim. Na koniec dnia jeszcze jeden  medal – srebrny dla polskiej reprezentacji wywalczył w wyścigu C1 na 5 km Mateusz Borgiel, a po brązowy sięgnął na takim samym dystansie w K1 Rafał Rosolski.

Oprócz gradu medali warto zaznaczyć, że Puchar Świata zakończył się również sukcesem organizacyjnym. Mimo niesprzyjającej pogody organizatorzy stanęli na wysokości zadania po raz kolejny udowadniając, że w Poznaniu można zorganizować imprezy sportowe na najwyższym światowym poziomie. To wszystko przede wszystkim zasługa sprawnie działającego komitetu organizacyjnego pod przewodnictwem Dyrektora Pucharu Ireneusza Pracharczyka.

- W zeszłym roku nie daliśmy się pandemii, to w tym roku tym bardziej nie mógł pokonać nas wiatr. Ale łatwo nie było: pierwszego dnia trzeba było przerwać zawody na cztery godziny, następnego rozpocząć nie jak zwykle od godzin porannych, a dopiero od godz. 17.15. To naprawdę ewenement. Trzeba było pozmieniać nie tylko program zawodów, ale też harmonogramy transportu, hotelowe i inne. Ale dzisiaj dostałem nagrodę w postaci gradu medali biało-czerwonych. Mam też osobistą satysfakcję jako trener, bo mój zawodnik Łukasz Witkowski zdobył srebro w osadzie C2 na 1000 m - Ireneusz Pracharczyk, dyrektor generalny Pucharu Świata w Poznaniu, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

Komplet wyników - https://wc22.domtel-sport.pl/?dzien=2022-05-29&impreza=6

Pierwsze polskie medale Pucharu Świata odebrali parakajakarze. Jutro 26 polskich osad wystartuje w finałach A!

    Dodane: 2022-05-28

Kolejny raz pogoda spowodowała zmiany w programie zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie, który odbywa się w Poznaniu. Był to pierwszy raz w historii międzynarodowych regat na Jeziorze Maltańskim kiedy kajakarska rywalizacja rozpoczęła się o godzinie... 17.15. Na wcześniejsze wyjście na wodę nie pozwolił silny wiatr, który wzbudzał na jeziorze duże fale. Ponieważ zmagania rozpoczęły się dopiero późnym popołudniem, dlatego wszystkie wyścigi finałowe zostały przełożone na niedzielę. W ostatnim dniu zawodów pogoda ma być doskonała, a w finałach A rywalizować będzie aż 26 polskich osad!

Nie oznacza to, że w sobotę nie było emocji. Polskim kibicom najwięcej radości przysporzyły kajakarki w sprintach. Zarówno Marta Walczykiewicz (41,34) wygrała swój wyścig o długość łódki (co na tym dystansie jest miażdżącą przewagą) przed drugą na mecie Australijką Georgią Sinclair jak i Helena Wiśniewska (41,93), która też miała wyraźną przewagę na rywalkami. Jednak najlepsze czasy uzyskały w pierwszym wyścigu Słowaczka Anja Osterman (40,98) oraz jej rodaczka Spela Ponomarenko Janic (41,11). Jak widać jutrzejszy polsko-słowacki finał  zapowiada się pasjonująco.

– Jestem zadowolona, że uzyskałam finał, a wiadomo, że finał rządzi się już swoimi prawami. Ja będę walczyć i tanio skóry nie sprzedam. Cały czas nam przekładali ten start, nie mogłam się już doczekać, ale w końcu popłynęłam i teraz czekam na niedzielę – mówiła Wiśniewska.

– Nie te fale, nie ta pogoda, nie ten deszcz, nie ten wiatr, tylko to oczekiwanie było najbardziej uciążliwe. Ile można czekać, żeby przejechać czterdzieści sekund? No, ale widać, że warto było czekać, bo Malta się uspokoiła, chociaż ja lubię pływanie na falach. Jak to trener powiedział: trzeba umieć ścigać się w każdych warunkach. Jutro jest nowe wyzwanie, bo po finale na 500 metrów będę miała tylko godzinę, by się zregenerować do finału 200 metrów. Sprawdzę się w kontekście mistrzostw Europy albo mistrzostw Świata. Mam nadzieję, że jutrzejsza pogoda zachęci kibiców do odwiedzenia poznańskiej Malty – komentowała Walczykiewicz.

W mistrzowski sposób poradziły sobie też nasze kanadyjkarki, chociaż obie popłynęły w tym samym wyścigu półfinałowym. Triumfowała Katarzyna Szperkiewicz a Magda Stanny zajęła trzecie miejsce – obie wystąpią w niedzielnym finale. Polki przedzieliła Brytyjka Katie Reid.

Natomiast z dwójki naszych kajakarzy na dystansie 500 m awans do finału wywalczył zajmując trzecie miejsce Wiktor Leszczyński. – Łódka odbiła w prawo i musiałem ją naprostować. Niestety, przy falach zdarzają się takie wypadki. Było więc gonienie w trasie, ale byłem na to przygotowany. Jest dobrze, wszyscy pływamy o wiele szybciej, niż w poprzednich latach, więc jest spory postęp – mówił Leszczyński.

W finałach Pucharu Świata w parakajakarstwie reprezentanci Polski zdobyli dwa medale. Mateusz Surwiło w konkurencji KL3 sięgnął po brąz. Na najwyższym stopniu stanął  Hiszpan Juan Antonio Valle, a srebro wywalczył Australijczyk Littlehales. Kilka chwil później na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Borowicz, która uległa dwóm Niemkom: Esther Bode i Lillemor Koeper.

W trakcie zawodów Pucharu Świata w Poznaniu, z inicjatywy Polskiego Związku Kajakowego, odbywa się zbiórka używanego sprzętu dla zawodników z Ukrainy, którzy uciekając przez wojną przyjechali do Polski i trenują obecnie w klubach w naszym kraju.

W niedzielnych wyścigach, które rozpoczną się o godzinie 8.03. wystartują:

C2 500 metrów Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński

C2 500 metrów Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak oraz Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz

C1 500 metrów Wiktor Głazunow oraz Oleksii Koliadych

C4 500 metrów Sylwia Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak oraz Amelia Braun, Angelika Dorozińska, Patrycja Mendelska i Magda Stanny

C4 500 metrów Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Łukasz Witkowski i Oleksii Koliadych oraz Juliusz Kitewski, Krystian Hołdak, Gracjan Michalak i Adrian Kłos.

C1 500 metrów Katarzyna Szperkiewicz oraz Magda Stanny

C1 1000 metrów Wiktor Głazunow

C2 500 metrów Magda Stanny i Patrycja Mendelska oraz Amelia Braun i Angelika Dorozińska

C2 1000 metrów Adrian Kłos i Gracjan Michalak

C2 Mix 500 metrów Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska oraz Aleksandra Jacewicz i Dominik Nowacki

K4 500 metrów Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto oraz Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska i Helena Wiśniewska.

K4 500 metrów Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak i Filip Weckwert

K2 200 metrów Sandra Ostrowska i Martyna Klatt oraz Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk

K1 500 metrów Marta Walczykiewicz oraz Anna Puławska

K1 200 metrów Marta Walczykiewicz oraz Helena Wiśniewska

Puchar Świata można śledzić live na profilu FB https://www.facebook.com/wzkaj a szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.icfpoznan.pl

Program minutowy można znaleźć tu: https://worldcup2022.wzkaj.poznan.pl/preliminary-schedule/

Trudne warunki atmosferyczne podczas regat Pucharu Świata. W sobotę zawody od 17.30!

    Dodane: 2022-05-27

Pogoda znów dała się we znaki uczestnikom rozgrywanego na poznańskiej Malcie Pucharu Świata w kajakarstwie i parakajakarstwie. Niestety porywisty wiatr i deszcz uniemożliwił rozegranie kilku konkurencji, które zostały przesunięte na sobotę i niedzielę, a same zawody trzeba było przerwać na cztery godziny. Na szczęście o godzinie 17.50 wiatr trochę osłabł i udało się na chwilę wznowić rywalizację. Co prawda wiało w plecy zawodników, ale duża fala i tak bardzo przeszkadzała naszym wodniakom.

Mimo tych trudnych Do finału C-1 na 1000 m w ładnym stylu i z dużą przewagą nad rywalami awansował reprezentant Polski Wiktor Głazunow. Tradycją już jest, że polska reprezentacja przywozi medale wywalczone przez nasze zawodniczki w K2 500m. Dlatego i tym razem z niecierpliwością czekaliśmy na półfinały w tej właśnie konkurencji, czy nasze osady w nowych składach będą w stanie godnie zastąpić medalistki olimpijskie i triumfatorki pierwszej edycji Pucharu Świata w Racicach Karolinę Naję i Annę Puławską, które tym razem miały przerwę w startach w tej konkurencji. Najlepiej jednak nie było. Wprawdzie Martyna Klatt i Sandra Ostrowska awansowały do finału z trzeciego miejsca, ale o podium na pewno będzie bardzo trudno. W drugim półfinale Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk zajęły czwarte miejsce i nie dostały się do finału.

Ostatecznie po dwóch dniach rywalizacji mamy w finałach 16 osad oraz jeszcze kilka szans w wyścigach na 200 m.

Bardzo trudne chwile przeżyli również parakajakarze, których porywisty wiatr zastał na wodzie podczas przygotowań do kolejnych startów. Gwałtowna wichura i na dodatek deszcz spowodował, że łodzie ratownicze musiały ściągać niektórych zawodników na brzeg. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie, choć zawodnicy wrócili bardzo zziębnięci i przemoczeni.

Ze względu na przewidywane złe warunki atmosferyczne decyzją ICF i Komitetu Organizacyjnego pierwszy start sobotnich zawodów odbędzie się o godzinie 17.30!

Puchar Świata można śledzić live na profilu FB https://www.facebook.com/wzkaj a szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.icfpoznan.pl

Program minutowy można znaleźć tu: https://worldcup2022.wzkaj.poznan.pl/preliminary-schedule/

15 polskich osad w finałach po pierwszym dniu kajakowego PŚ

    Dodane: 2022-05-26

Pierwszy dzień kajakowego Pucharu Świata już za nami. Zawodnicy oprócz rywalizacji na torze zmagali się również z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Wiatr sprawił, że po południu trzeba było przerwać na godzinę zawody.

Już w pierwszych wyścigach mieliśmy swoje faworytki. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto w zeszłym tygodniu tryumfowały podczas I Pucharu Świata w Czeskich Racicach. Tym razem również w K-4 na 500 m nie zawiodły i bezapelacyjnie w świetnym czasie awansowały z eliminacji prosto do finału. Do ich dyspozycji dostroiła się druga nasza osada (Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska, Helena Wiśniewska), która również wygrała swój wyścig eliminacyjny awansując bezpośrednio do finału.

Tym samym wyczynem popisała się nasza męska czwórka kajakowa na 500 m w składzie: Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Filip Weckwert. Do finału awansowali także: w C-1 na 500 m Oleksii Koliadych oraz dwie nasze kajakowe dwójki kobiet (Dominika Putto z Katarzyną Kołodziejczyk i Martyna Klatt z Sandrą Ostrowską) na 200 m.

Z ciekawością czekaliśmy na występ Anny Puławskiej, która tym razem na 500 m popłynęła nie w dwójce z Karoliną Nają, ale w K-1. W tej licznie obsadzonej konkurencji nie było możliwości bezpośredniego awansu do finału. Puławska popłynęła dobrze pewnie zajmując drugie miejsce. Płynąca w innym przedbiegu Marta Walczykiewicz była od niej o dwie sekundy szybsza i także wygrała swoją serię.

W półfinałach Puławska zajęła trzecie miejsce ustępując najbardziej utytułowanej kajakarce świata Lisie Carrington (Nowa Zelandia) i Niemce Julii Hake. Natomiast Walczykiewicz po wspaniałym finiszu zajęła w swoim finale drugie miejsce przegrywając tylko z Australijką Allicą Bull. Obie nasze zawodniczki awansowały do finału.

W finałach wystartują również: Katarzyna Szperkiewicz/ Aleksandra Jacewicz i Sylwia Szczerbińska/ Julia Walczak (obie osady C-2 500 m), Wiktor Głazunow (C-1 500 m), Aleksander Kitewski z Arsenem Śliwińskim (C-2 500 m), Katarzyna Szperkiewicz i Magda Stanny (obie w C-1).

W przedbiegu parakajakarzy KL3 dobrze zaprezentował się Mateusz Surwiło, który z drugiego miejsca również awansował do finału A.

Jutro ciąg dalszy eliminacji i półfinałów. Bezpośrednia walka o medale rozgrywać się będzie w sobotę i niedzielę.

Puchar Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie od czwartku w Poznaniu

    Dodane: 2022-05-24

Już w najbliższy czwartek 26 maja na poznańskiej Malcie wystartują zmagania najlepszych kajakarzy globu w ramach Pucharu Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie. Podczas 4 dni regat niemal 900 zawodników powalczy o 157 medali w 26 konkurencjach. Będą oni reprezentowali 47 państw:

Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Gwatemali, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Kuby, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Nowej Zelandii, Portugalii, RSA, Rumunii, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, ICF i Polski.

Konferencja prasowa

We wtorek 24 maja przed trybunami poznańskiej Malty odbyła się konferencja prasowa dotycząca zawodów. W konferencji udział wzięli: zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Pan Jędrzej Solarski, Dyrektor W. Sportu UMP, Pani Ewa Bąk, Dyrektor Generalny P. Świata, Pan Ireneusz Pracharczyk, Sekretarz Generalna PZKaj, Pani Jola Rzepka oraz medalistki olimpijskie – Karolina Naja i Anna Puławska.

Cieszę się, że kolejna duża, międzynarodowa impreza w kajakarstwie rozgrywana będzie na Jeziorze Maltańskim. Nasz tor regatowy jest bardzo ceniony w świecie zarówno za położenie jak i funkcjonalność. Wciąż chcemy żeby był jeszcze lepszy i dlatego nie przestajemy w ten obiekt inwestować - to nasza sportowa wizytówka. Zachęcam poznaniaków do obejrzenia kajakowych sprintów, bo to świetna okazja zobaczyć w akcji medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy - Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik, choć nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego zainteresowania kajakowego świata. Przyjadą do nas przedstawiciele 47 państw, to naprawdę imponująca liczba. Oby tylko dopisała nam pogoda i oczywiście kibice, bo najwyższy światowy poziom regat jest gwarantowany - Ireneusz Pracharczyk dyrektor generalny kajakowego Pucharu Świata w Poznaniu.

Przypominamy, że zawody rozpoczynają się w czwartek 26 maja, pierwszy start o godz. 9.00. Już w 4 wyścigu (godz. 9.18) wystartują w przedbiegu K4 500m Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Przypomnijmy, że nasze dziewczyny zwyciężyły w I tegorocznym Pucharze Świata w Racicach.

6 medali dla Polskich osad w I Pucharze Świata w Racicach

Podczas Pucharu Świata, który w miniony weekend (20-22 maja) odbył się w czeskich Racicach polscy zawodnicy zdobyli 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe).

W olimpijskiej konkurencji K4 500m po złoto sięgnęły poznanianka Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Podopieczne trenera Tomasza Kryka wywalczyły jeszcze 3 medale. W olimpijskich konkurencjach: złoto w K2 500 Karolina Naja, Anna Puławska. Po srebro w K1 200m popłynęła Dominika Putto. Ze srebrem do Polski wróci Justyna Iskrzycka (K1 1000m).

Brązowe medale w nieolimpijskich konkurencjach kanadyjkowych wywalczyli podopieczni trenera Marka Plocha, Poznaniacy: Katarzyna Szperkiewicz - była trzecia w C1 500, oraz duet Dominik Nowacki/Łukasz Witkowski w C2 1000 metrów.

Warto zaznaczyć, że ww. nie zabraknie w Poznaniu.

Zumba z Organic Fitness podczas Pucharu Świata w kajakarstwie

W sobotę 28 maja trybunami poznańskiej Malty zawładną amatorzy Zumby. O godzinie 13.45 zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę fitnessu na świeżym powietrzu. Zajęcia poprowadzi profesjonalna kadra instruktorów z wielkopolskiej sieci Organic Fitness.

Zumba to dynamiczny, ekscytujący i skuteczny program fitness, który jest połączeniem tańca, aerobiku i treningu wytrzymałościowego. Pozwala na spalanie dużej ilości kalorii i wspaniałą zabawę, a co najważniejsze jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy stopnia zaawansowania.

Liczy się dobra zabawa.

Puchar Świata będzie można śledzić live na profilu FB https://www.facebook.com/wzkaj a szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.icfpoznan.pl

Program minutowy można znaleźć tu: https://worldcup2022.wzkaj.poznan.pl/preliminary-schedule/

Srebro i brąz wioślarzy na Mistrzostwach Europy

    Dodane: 2022-05-23

2 medale przywiozą nasi wioślarze z zakończonych w niedzielę 22 maja Mistrzostw Europy Juniorów. Polacy we włoskim Varese wywalczyli srebrno i brąz.

Po srebro w rywalizacji czwórek podwójnych (JW4x) sięgnęły: Kinga Kusiowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka (06:31,76). Minimalnie lepsze były Rumunki (06:31,58). Brąz wywalczyły Francuzki (06:40,29).

W finale dwójek podwójnych na trzecim miejscu do mety dopłynęli Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza. Polacy kończąc rywalizację z czasem 6:35,14 przegrali z osadą Turcji 6:30,49 i Francji 6:33,10.

Czwarte w finale JW8+ były Wiktoria Zawadzka, Weronika Lipertowicz, Wiktoria Lewandowska, Julia Oszczęda, Nikola Wyrzykowska, Aleksandra Barańska, Julia Hakobyan i Martyna Wiśniewska. Lepsze były Rumunki, Włoszki i Ukrainki.

W finale JM4- na szóstym miejscu uplasowali się: Konrad Senderacki, Mikołaj Kot, Arkadiusz Wachnicki i Mateusz Kozłowski (6:24,86) Wygrali Rumuni przed Włochami i Serbami.

Jakub Majewski, Michał Rańda, Igor Czekanowicz i Jacek Suszka (JM4x) w półfinale zajęli czwarte miejsce (06:10,78) i niestety nie awansowali do finału A. W finale B nasi zawodnicy wygrali (06:08,80) i zakończyli mistrzostwa na siódmej pozycji.

Emilia Szczęch i Julia Facon zajęły drugie miejsce (07:37,22) w finale B i zakończyły zmagania na ósmym miejscu w dwójkach podwójnych kobiet.

źródło PZTW

6 medali polskich kajakarzy podczas Pucharu Świata w Racicach

    Dodane: 2022-05-22

6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) wywalczyły polskie osady kajakowe podczas rozgrywanego w czeskich Racicach Pucharu Świata.

W sobotnich finałach w olimpijskiej konkurencji K4 500m po złoto sięgnęły Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Warto dodać, że nasza osada wystartowała w nowym składzie, z medalowej, olimpijskiej czwórki wypadły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. Zastąpiły je Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Ta pierwsza to młoda zawodniczka, dla której jest to debiut w seniorskim Pucharze Świata, Putto z kolei wróciła do składu reprezentacji na takie zawody po czterech latach przerwy. Mimo błędu na starcie polska osada nadrobiła stratę i w połowie dystansu była na drugiej pozycji, tuż za osadą z Australii. Ostatecznie na mecie pierwsze zameldowały się biało-czerwone. Na kolejnych miejscach przypłynęły Hiszpanki oraz Chinki.

W niedzielę podopieczne trenera Tomasza Kryka wywalczyły jeszcze 3 medale. W olimpijskich konkurencjach: po złoty w K2 500 Karolina Naja, Anna Puławska. Polki od początku płynęły dobrym tempem i to one jako pierwsze przepłynęły linię mety. Po srebro w K1 200m popłynęła Dominika Putto. Nasza kajakarka przegrała minimalnie, o 0,25 sekundy jedynie z doświadczoną Słowenką Anją Osterman. Piąte miejsce się w tej konkurencji dla Marty Walczykiewicz. Ze srebrem do Polski wróci Justyna Iskrzycka. Na nieolimpijskim dystansie K1 1000 Polka zaprezentowała się dobrze, przegrywając tylko z Australijką Alyssią Bull.

Brązowe medale w nieolimpijskich konkurencjach kanadyjkowych wywalczyli: Katarzyna Szperkiewicz - była trzecia w C1 500, oraz duet Dominik Nowacki/Łukasz Witkowski w C2 1000 metrów.

Kolejny Puchar Świat już od czwartku 26 maja w Poznaniu.