Nasi kajakarze w światowej czołówce

    Dodane: 2022-12-28

Międzynarodowa Federacja Kajakowa ICF Planet Canoe opublikowała 𝒓𝒂𝒏𝒌𝒊𝒏𝒈 𝒏𝒂𝒋𝒍𝒆𝒑𝒔𝒛𝒚𝒄𝒉 𝒌𝒂𝒋𝒂𝒌𝒂𝒓𝒛𝒚 𝒊 𝒌𝒂𝒏𝒂𝒅𝒚𝒋𝒌𝒂𝒓𝒛𝒚 𝒄𝒚𝒌𝒍𝒖 𝑷𝒖𝒄𝒉𝒂𝒓𝒖 𝑺́𝒘𝒊𝒂𝒕𝒂 w s𝒆𝒛𝒐𝒏ie 𝟐𝟎𝟐𝟐, do którego zaliczały się dwa zawody o Puchar Świata rozegrane w maju w Czechach i w Polsce oraz sierpniowe Mistrzostwa Świata w Kanadzie.

W tej doborowej stawce polscy zawodnicy zajęli aż 9 miejsc w pierwszej trójce, a w 4 konkurencjach okazali się najlepsi.

Pierwsze miejsce w C4 na 500 m zajęli Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Alex Koliadych i Łukasz Witkowski, którzy na mistrzostwach świata wystąpili w trochę innym składzie zastępując dwóch ostatnich kanadyjkarzami Wiktor Głazunow i Normana Zezulę .

Pierwsze miejsce w K2 na 200 m zajęły również Kasia Kołodziejczyk i Dominika Putto startujące w zawodach Pucharu świata oraz Katarzyna Kołodziejczyk i Marta Walczykiewicz w mistrzostwach świata.

Bezkonkurencyjna w sezonie 2022 okazała się nasza czwórka kajakowa na 500 m zwyciężając obydwa zawody w Pucharze świata i zdobywając mistrzostwo świata Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska i Dominika Putto .

Najlepszą parą mieszaną w sezonie 2022 na kanadyjkach okazali się Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska co prawda nie wygrała żadnych zawodów zaliczanych do końcowej punktacji, ale suma punktów z wszystkich zmagań pozwoliła zająć im pierwsze miejsce w klasyfikacji najlepszej kanadyjkowej pary na 500 m.

Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji w C1 na 500 m zajęła Katarzyna Szperkiewicz, a także nasza dwójka na 500 m Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak. Również drugie miejsce w końcowej klasyfikacji sezonu PŚ zajęła osada C4 na 500 m w składzie: Aleksandra Jacewicz, Sylwia Szczerbińska, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak.

Na najniższy stopniu podium w końcowej klasyfikacjach PŚ uplasowali się Wiktor Głazunow w konkurencji C1 na 1000 m, a w C2 1000 m Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski.

https://medianarodowe.com/.../mamy-az-9-miejsc-na-podium.../

Link do klasyfikacji końcowej www.canoeicf.com/disc.../canoe-sprint/world-rankings

Najlepsi sportowcy i trener 2022 roku wybrani

    Dodane: 2022-12-27

Członkowie kapituły Dziennika Toruńskiego wybrali tegorocznych laureatów w konkursie na Sportowca, Trenera i Klub Roku.

Triumfatorami w kategorii Najlepszy Sportowiec zostali wioślarze z czwórki podwójnej Fabian Barański (WTW Włocławek), Mateusz Biskup (Lotto-Bydgostia Bydgoszcz) oraz Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń). Wszyscy trzej stanowią trzon polskiej czwórki podwójnej, która wywalczyła w tym roku mistrzostwo świata i wicemistrzostwo Europy.

Na trzecim miejscu podium znalazły się kajakarki Zawiszy Bydgoszcz, Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk, którym 2022 rok przyniósł złote medale w K-4 na 500 metrów oraz srebrne w K-2 na 200 i 100 metrów, wywalczone zarówno wspólnie, jak i w osobnych osadach.

W głosowaniu wybrano także trenera roku, którym został szkoleniowiec CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe Bydgoszcz - Maciej Juhnke. Bydgoski trener, który w przeszłości był już laureatem pracuje nie tylko w swoim klubie - jest również szkoleniowcem kadry narodowej kobiet U-23.

Wręczenie nagród odbędzie się 4 stycznia 2023 roku w Hotelu City w Bydgoszczy.

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

    Dodane: 2022-12-23

Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia

Życzymy Państwu

Spełnienia wszystkich marzeń i samych cudownych chwil w miłym rodzinnym gronie

Stypendia Miasta Poznania przyznane!

    Dodane: 2022-12-21

28 zawodników z 12 dyscyplin sportowych otrzyma stypendia sportowe w kategorii seniora. W piątek 16 grudnia odbyła się Kapituła Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania powołanej przez Radę Miasta Poznania. W gronie wyróżnionych znalazło się aż 7 reprezentantów kajakarstwa i wioślarstwa:

Kajakarstwo:

- Tomasz Barniak - KS AZS AWF Poznań

- Jakub Michalski - KS Posnania Poznań

- Karolina Naja - KS Posnania Poznań

- Jakub Stepun - KS AZS AWF Poznań

- Katarzyna Szperkiewicz - KS AZS AWF Poznań

- Sławomir Witczak - KS Energetyk Poznań

Wioślarstwo:

- Wiktor Chabel - KS Posnania Poznań

- Barbara Jęchorek - KS Posnania Poznań

W sumie poznańscy sportowcy, których dokładna lista znajduje się "tutaj" otrzymają kwotę 240.000 zł.

Kryk i Wojciechowski Trenerami Roku PKOl!

    Dodane: 2022-12-15

Trener wioseł krótkich mężczyzn Aleksander Wojciechowski oraz Tomasz Kryk – trener kajakowej kadry kobiet zostali wybrani przez kapitułę Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego trenerami 2022 roku.

Sportowcami roku wybrani zostali Dawid Kubacki  (brązowy medalista olimpijski z Pekinu) i Paweł Fajdek (mistrz świata w rzucie młotem). 

Gratuluję wszystkim laureatom tej wspaniałej nagrody. Osiągnęliście spektakularne sukcesy. Pokazaliście siłę, determinację w dążeniu do celu, dostarczyliście nam wspaniałych emocji, godnie reprezentowaliście nasz kraj. Wasza postawa i wyniki są przykładem dla wielu, że talent i ciężka praca przynoszą efekty. Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski na świecie – mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Aleksander Wojciechowski w tym roku doprowadził czwórkę podwójną mężczyzn (w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański) do mistrzostwa świata i wicemistrzostwa Europy. Dla doświadczonego trenera to drugi tytuł trenera roku - pierwszy raz wyróżniony został w 2009 roku. Podopieczne Tomasza Kryka w 2022 roku wywalczyły dwa razy mistrzostwo świata oraz trzy razy mistrzostwo Europy – licząc jedynie konkurencje olimpijskie.

Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w roku 2009. To wyróżnienie nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-38 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. W okresie międzywojennym jej laureatami byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna, Stanisław Petkiewicz, Stanisław Marusarz.

Pierwszymi laureatami "współczesne" nagrody byli: za rok 2009 – w kategorii sportowców: ex aequo – 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), w kategorii trener Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo), a w kategorii drużyna reprezentacja Polski mężczyzn w piłce ręcznej (brązowi medaliści MŚ).

Od 2010 roku – decyzją PKOl – nagroda nosi imię Piotra Nurowskiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zginął katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

W latach 2010-2021 Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego otrzymywali m.in.: Paweł Fajdek (lekkoatletyka), Kamil Stoch (skoki narciarskie), Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska (żeglarstwo), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (wioślarstwo), Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Michał Kwiatkowski (kolarstwo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie), Robert Lewandowski (piłka nożna) i Iga Świątek (tenis), Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann (wioślarska czwórka podwójna kobiet) oraz trener Aleksander Matusiński.

źródło: PKOl

"Po drugie - wioślarstwo"

    Dodane: 2022-12-08

Już w najbliższą sobotę 10 grudnia na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM w Warszawie odbędzie się kolejna edycja zawodów "Od młodzika do olimpijczyka".

Młodzi pływacy walczyć będą o punkty dające prawo startu w Wielkim Finale. Poza emocjami związanymi z rywalizacją pływacką dzięki porozumieniu Zarządu Głównego AZS i Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich właśnie podczas tej imprezy wystartuje projekt "Po drugie - wioślarstwo".

Program ma za zadanie przybliżyć sportowcom różnych dyscyplin sport wioślarski, który po zakończeniu uprawiania dotychczasowej dyscypliny może być doskonałą formą rozwoju kariery sportowej. Wielu wioślarskich championów, w tym aktualnie najlepszy wioślarz świata, swoje mistrzostwo zawdzięczają treningowi pływackiemu.

Na wszystkich uczestników czekać będzie strefa, w której można będzie zgłębić tajniki dyscypliny m.in. poprzez rywalizację na ergometrach wioślarskich.

Zapraszamy!

 

źródło PZTW

Basenowe Mistrzostwa Smoczych Łodzi

    Dodane: 2022-12-07

2 stycznia 2023 r. rozpocznie się przyjmowanie wpłat na Basenowe Mistrzostwa Smoczych Łodzi, które odbędą się 25 lutego 2023 r. w Szczecinie.

Do 19 stycznia wpłaty będą przyjmowane od osad, które dokonały już zapisu. Po tej dacie lista zostanie uwolniona, osady zapisane bez wpłaty zostaną wykreślone i organizatorzy (Amber Szczecin) będą przyjmować zapisy od kolejnych osad na zwolnione miejsca, których jest 140 (osób).
Wpłaty będą pobierane od ilości osób (klubów które zgłoszą ilość osób). Te kluby zgłoszą i utworzą osady już bez dodatkowych opłat. Przy dużym zainteresowaniu zawodami rozważany podział zawodów na bloki np. open i lejdisy, fun oraz junior do godziny 13. Po godz 14 pozostałe kategorie. W przypadku juniorów zapisy będą prowadzone po 19 stycznia i jedynie po wspólnym zgłoszeniu się co najmniej kilku osad w jednej konkurencji.

Na ten moment na liście startowej znajdują się następujące osady:

1. 2. (14 osób) Smoczy Przyjaciele. (Open, Lejdis, PremiumMikst, Mikst)
3. 4. (14 osób) Marek Łbik Dragon Team (Open, Lejdis, Mikst)
5. 6. (14 osób) Tedi Sport Dragon Team (Open, Lejdis, PremiumMikst, Mikst)
7. 8. (14 osób) Jamajscy Bobsleiści Wanienni (Open, Lejdis, Mikst).
9. 10 (14 osób) oHmassis Berlin Germany (Open, Lejdis, Mikst).
11. 12. 13. (20 osób) Makumba Team (Open, Lejdis, Premium Mikst, Mikst)
14. 15. (14 miejsc) Visaginas Dragon Boat association LITWA (Open, Lejdis, Mikst)
16.17. Amber Szczecin (14) open, Lejdis Premium Mikst
18. 19. Visaginas team Lithuania (14 osób), Open, Lejdis,. PremiumMikst
20. Przygoda Team Open, Lejdis,. PremiumMikst
Rezerwa:
21. AZS WSG Bydgoszcz Lejdis, Open, Mikst, Mikst.

Kajakowe Mikołajki

    Dodane: 2022-12-01

Już dziś, w piątek 2 grudnia rusza cykl imprez Kajakowe Mikołajki, organizowanych przez Polski Związek Kajakowy ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

To już szósta edycja akcji zachęcającej do aktywności sportowej oraz promowania kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży. Kajakowe Mikołajki od 2017 roku są wydarzeniem długo wyczekiwanym przez najmłodszych.

– Bardzo się cieszymy, że wzrasta zainteresowanie imprezą, stanowiącej w okresie zimowym doskonałe uzupełnienie letniej akcji Kajakowy Weekend Dziecka. Zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie z dużą ochotą uczestniczą w naszym przedsięwzięciu. Dla dzieci z terenów wiejskich często to jedna z nielicznych atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu w tym okresie – mówi Uta Kühn, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego ds. kajakarstwa powszechnego i pomysłodawczyni Kajakowych Mikołajek – W każdej z lokalizacji może pojawić się setka uczestników, na których będą czekały upominki i moc kajakowych atrakcji – dodaje.

Podczas Kajakowych Mikołajek nie ma miejsca na nudę. Chłopcy i dziewczęta w wieku od 6 do 16 lat wezmą udział w sportowej rywalizacji, a wśród zadań czeka na nich choćby przepłynięcie w kajaku ze Świętym Mikołajem, który w każdym z miejsc zjawi się z workiem pełnym prezentów. Nie zabraknie przy tym konkurencji na czas jak wkładanie kamizelki czy poprawne wsiadanie do kajaka. Dla najmłodszych przygotowano także quizy wiedzy czy konkursy rysunkowe. Formy zabaw stanowią jednocześnie doskonałą okazję do nauki zasad bezpieczeństwa w wodzie czy zachęcania do uprawiania różnych odmian kajakarstwa.

– Od wielu lat staramy się przyciągać jak najwięcej uczestników i przygotowywać niespodzianki dla dzieciaków z okazji Mikołajek. W tym roku spotkamy się na basenie Term Maltańskich. Poza zabawami będzie możliwość poznania zasad sportów kajakowych jak SUP czy piłki wodnej, a także promowania ratownictwa wodnego. Dzieci będą mogły się nauczyć, jak poprawnie upadać do wody, czy jak sobie w niej poradzić w razie wypadku – mówi Izabela Dylewska, prezes zarządu UKS 55 Szpaki i koordynator Kajakowych Mikołajek w Poznaniu.

Tegoroczne Kajakowe Mikołajki rozpoczną się już w piątek, 2 grudnia, w Świeciu. Następnego dnia impreza zagości w Krakowie, a dwa dni później – w Poznaniu i Lesku. W przyszłym tygodniu Święty Mikołaj w kajaku zawita do Tomaszowa Mazowieckiego (9 grudnia) i Drzewicy (10 grudnia). Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki udział w Kajakowych Mikołajkach jest bezpłatny.

źródło PZKaj

Podsumowanie sezonu wioślarskiego na Malcie

    Dodane: 2022-11-29

W piątek i sobotę (25-26 listopada) w trakcie Ogólnopolskiej Kursokonferencji Trenerów i Instruktorów Polski Związek Towarzystw Wioślarskich na poznańskiej Malcie podsumował zakończony sezon.

Podczas wydarzenia prezes PZTW Adam Korol podsumował zakończony sezon dziękując sponsorom i partnerom za dotychczasową współpracę. W piątek wręczono również nagrody finansowe, w łącznej kwocie niemal 200 tys. złotych, zawodnikom czwórki podwójnej mężczyzn, którzy - w składzie: Fabian Barański (WTW Włocławek), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń), Mateusz Biskup (RTW Lotto Bydgostia), Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) - wywalczyli we wrześniu br. w czeskich Racicach tytuł mistrzów świata. Nagrody, które ufundowane zostały przez Sponsora Generalnego PZTW spółkę Enea, otrzymali również odpowiedzialni za ten sukces szkoleniowcy – Aleksander Wojciechowski i Robert Sycz.

W sobotę, podczas uroczystej kolacji podsumowującej kursokonferencję, ogłoszony został wybór kapituły na „Trenera Roku”.

Do tytułu za sukcesy sezonu 2022 nominowanych było czterech szkoleniowców:

- Artur Jankowiak: za osiągnięcia w grupie juniorów; 

- Michał Kozłowski: za osiągnięcia seniorskiej grupy wagi lekkiej kobiet; 

- Mariusz Szumański: za osiągnięcia w grupie wioseł długich kategorii młodzieżowej; 

- Aleksander Wojciechowski: za wyniki seniorskiej grupy wioseł krótkich mężczyzn.

Trenerem Roku 2022 za wywalczenie przez osadę czwórki podwójnej mężczyzn srebrnego medalu ME i złotego medalu MŚ został Wojciechowski Aleksander. W imieniu laureata, z rąk prezesa Adama Korola, statuetkę „Trenera Roku” odebrała małżonka szkoleniowca - Halina Wojciechowska.

źródło PZTW