VIII edycja „Programu edukacji kajakowej dla dzieci”

    Dodane: 2023-03-10

Do 13 marca kluby zrzeszone w PZKaj mogą się zgłaszać do udziału w VIII edycji „Programu edukacji kajakowej dla dzieci” organizowanego przez PZKaj w ramach wspierania upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w 2023 r. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie szkół podstawowych z klas III-VIII.

Organizowany przez PZKaj od 2016 roku „Program edukacji kajakowej dla dzieci” realizowany jest w oparciu o bazy sportowe klubów kajakowych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. Prowadzony w całej Polsce projekt zakłada systematyczny udział dzieci w pozaszkolnych zajęciach sportowych bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów. Organizowane zajęcia to propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności kajakarstwa i poprawy kondycji fizycznej.

Misja i cele

1. Upowszechnianie postaw sportowych, społecznych i zdrowotnych wśród dzieci.

2. Upowszechnianie aktywności fizycznej wśród uczniów.

3. Wyrównywanie szans dostępu do usystematyzowanej aktywności fizycznej dzieci z obszarów zaniedbanych bez względu na posiadane predyspozycje fizyczne.

4. Rozbudzanie zainteresowań aktywnością ruchową, motywowanie do aktywności ruchowej w wybranej (ulubionej) dziedzinie.

5. Wyposażenie uczniów w elementarną wiedzę dotyczącą rozwoju fizycznego, motorycznego, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, zasad higienicznego trybu życia.

6. Umożliwienie dzieciom udziału w atrakcyjnych formach aktywności sportowej bez presji na wynik.
7. Zwiększenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa spędzania czasu wolnego nad wodą.

8. Kształtowanie nawyku uczestnictwa w dowolnie wybranych formach rekreacyjnych.

9. Zachęcanie dzieci i młodzieży do przestrzegania zasad higieny i prowadzenia zdrowego stylu życia.

Formularz zgłoszeń należy wysłać na adres e-mail akademiakajakowa@tlen.pl

Film Wiosłowanie dla WOŚP 2023

    Dodane: 2023-03-10

2262 osoby wzięły udział w 13. edycji ogólnopolskiej akcji Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w sobotę 28 stycznia odbyła się w 10. miastach w Polsce. W biciu rekordu w wiosłowaniu na ergometrach wioślarskich dla WOŚP wzięli udział i mali i duzi klienci 11. centrów handlowych, którzy przewiosłowali w sumie 1131 km.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przypominającego te wszystkie miłe momentysmile

Popiela, Zwolińska i Brzeska docenieni

    Dodane: 2023-03-03

Sportowcem 20-lecia oraz Sądeczaninem Roku 2022 został nasz kajakarz Dariusz Popiela Organizatorem plebiscytu była Fundacja Sądecka i Stowarzyszenie dla Miasta. Wyróżnienia otrzymały również Klaudia Zwolińska i Dominika Brzeska.

zdj. Dariusz Popiela, źródło PZKaj

W plebiscycie na Sądeczanina 2022 Roku Popiela, działający od lat na rzecz upamiętniania ofiar Holokaustu, uzbierał ponad 30 tysięcy głosów. To właśnie dzięki działalności naszego kajakarza od 2017 roku, udało się upamiętnić łącznie 17,5 tysiąca ofiar Holocaustu między innymi w Krościenku, Grybowie w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu. Dzięki niemu również Nowy Sącz dołączył do grona europejskich miast: Amsterdamu, Wiednia, czy Paryża, gdzie podobne miejsca pamięci istnieją.

To dla mnie ogromne wyróżnienie. Sądecczyzna to miejsce, do którego zawsze z radością wracam z licznych wyjazdów sportowych. I to właśnie sport uniemożliwił mi uczestniczenie w gali wieńczącej plebiscyt na Sądeczanina Roku. Wracałem z obozu w Emiratach Arabskich, gdzie trenowałem razem z drużyną kadry narodowej. Miałem nadzieję, że zdążę. Niestety, nie udało się. Wróciłem dopiero późno w nocy. Ta nagroda ogromnie mnie cieszy. Nie tylko sport, ale także to, co robię dla upamiętnienia sądeckich Żydów, to dwie pasje związane z działalnością społeczną. Za dyscypliną, którą uprawiam, nie stoją miliony złotych. Ten sport uprawiają pasjonaci. Podobnie jest z historią ofiar holokaustu – mówił później Dariusz Popiela w rozmowie z sądeczanin.info.

W poniedziałek Popiela został natomiast wybrany w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Dla Miasta Sportowcem 20-lecia na Sądecczyźnie. Podczas poniedziałkowej gali w dziesiątce najpopularniejszych Sportowców Sądecczyzny 2022 Roku na siódmej pozycji uplasowała się Klaudia Zwolińska, liderka naszej kadry narodowej w slalomie kajakowym i kayak crossie, a tytuł Sportowego Odkrycia 2022 Roku otrzymała inna z naszych reprezentantek Dominika Brzeska.

Maciej Juhnke Trenerem Roku

    Dodane: 2023-03-02

Trener młodzieżowej reprezentacji Polski kajakarek Maciej Juhnke, który pełni jednocześnie funkcję asystenta Tomasza Kryka przy pierwszej reprezentacji, otrzymał nagrody dla Trenera Roku podczas Gali Plebiscytu Polska Press oraz podczas Gali Mistrzów Sportu Kujaw i Pomorza.

fot. Zawisza Bydgoszcz. Kajakarstwo/Facebook

Ogólnopolskie wydawnictwo wyróżniło trenera, który związany jest z Zawiszą Bydgoszcz podczas wydarzenia zorganizowanego w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Jego praca została doceniona także w województwie kujawsko-pomorskim. Podczas Gali Mistrzów Sportu Kujaw i Pomorza, organizowanej przez Kujawsko-Pomorską Radę Olimpijską oraz wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, szkoleniowiec został wybrany Trenerem Roku.

3 medale polskich parawioślarzy na MŚ

    Dodane: 2023-02-27

Wspaniała wiadomość dopłynęła do nas z Mistrzostw świata na ergometrze wioślarskim. Choć zawody oficjalnie odbywały się w kanadyjskim Toronto to można było rywalizować również zdalnie i z takiej opcji skorzystali nasi parawioślarze, którzy zdobyli aż trzy medale. 

Złoto wywalczyli Jolanta Majka (PR2 kobiet, czas 08:47,2) oraz Michał Gadowski (PR2 mężczyzn, czas 07:24,4). Po srebro sięgnął Jan Folga (PR 1 mężczyzn, czas 09:38).

Czwarte miejsce w kategorii PR3 z czasem 07:04,4 zajął Piotr Błażejczak (nowy rekord Polski w tej konkurencji).

Gratulujemy!

Kajakarze nagrodzeni podczas Podlaskiej Gali Olimpijskiej

    Dodane: 2023-02-20

Dzień po piątkowym 65. Enea Balu Sportowca w Poznaniu w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku odbyła się Podlaska Gala Olimpijska. Podczas niej ogłoszono Najlepszych Sportowców Województwa Podlaskiego 2022 roku wybranych przez Kapitułę Podlaskiej Rady Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

źródło facbook Beata Mikołajczyk-Rosolska

Zorganizowana już po raz 26, Podlaska Gala Olimpijska zgromadziła plejadę znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycili imprezę m.in. olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy, politycy i samorządowcy. Wśród nagrodzonych nie mogło zabraknąć przedstawicieli wodnych dyscyplin sportowych. Najlepszym sportowcem 2022 roku został lekkoatleta Podlasia Białystok, mistrz Europy i wicemistrz świata w rzucie młotem Wojciech Nowicki. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Natalia Maliszewska olimpijka z Pekinu w short tracku, a trzecie medalista mistrzostw świata w kajakarstwie Aleksander Kitewski z Cresovii Białystok.

Najlepsi Sportowcy 26. Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl

  1. Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) lekkoatletyka
  2. Natalia Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok) short track
  3. Aleksander Kitewski (Cresovia Białystok) kajakarstwo
  4. Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok) kajakarstwo
  5. Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) kajakarstwo

źródło Gazeta Współczesna

Karolina Naja najlepszą sportsmenką Wielkopolski

    Dodane: 2023-02-19

W piątkowy wieczór 17 lutego w poznańskim hotelu Andersia podczas 65. Enea Balu Sportowca nagrodzono najlepszych sportowców i trenera Wielkopolski w 2022 r.

źródło facebook Karolina Naja

Wśród najlepszych nie mogło zabraknąć reprezentantki wodnych dyscyplin sportowych, która w minionym roku dała polskim kibicom wiele powodów do dumy i satysfakcji. Dlatego drugi raz z rzędu najlepszą sportsmenką roku została kajakarka Posnanii Poznań, multimedalistka olimpijska, zeszłoroczna dwukrotna mistrzyni Europy i mistrzostw świata, Karolina Naja.

– Tutaj czuję się doceniona, tak samo zresztą jak mój trener. Dla mnie wygrana w plebiscycie to dodatkowy zastrzyk energii na zbliżający się wielkimi krokami sezon. Tuż po balu lecę na kolejne zgrupowanie do Portugalii i mam nadzieję, że będę na nim
trenować ze zdwojoną siłą – przyznała w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego 33-letnia zawodniczka.

Nasza mistrzyni nagrodę i statuetkę odbierała, podobnie jak przed rokiem, w towarzystwie swojego kadrowego trenera, poznaniaka Tomasza Kryka.

– Bardzo cieszę się z czwartego już w mojej karierze tytułu trenera roku. Urodziłem się na os. Oświecenia w Poznaniu i tutaj zawsze będą moje korzenie. Tych wyróżnień było sporo w moim życiu, ale to odbierane w swoim środowisku smakuje wyjątkowo – zauważył szkoleniowiec, który miesiąc temu odbierał z rąk obecnego na balu prezesa PKOl, Andrzeja Kraśnickiego Wielką Honorową Nagrodę im. Piotra Nurowskiego.

Nasz laureat jest podziwiany za umiejętność i cierpliwość w nieustannej, bo prowadzonej w kadrze już od 14 lat, pracy z charakternymi kobietami.

– U mnie nie było, nie ma i nie będzie nigdy stałego składu osad. Każda zawodniczka ma takie same szanse, by stać się pierwszoplanową postacią w kadrze. Schemat co roku jest bardzo podobny, czyli o obsadzie decydują wewnętrzne kwalifikacje podczas regat otwarcia sezonu w Wałczu i pierwsze zawody międzynarodowe. Poza tym ja jestem selekcjonerem i to kajakarki muszą mnie przekonać do siebie, a nie na odwrót. Ja występuję w roli złego policjanta, choć ostatnio widzę, że już nie jestem taki ostry jak kiedyś. Trzeba jednak pamiętać, że kwestie dyscypliny i samoświadomości w sportowej grupie zawsze są bardzo wrażliwe i wciąż trzeba uważać, by znaleźć dla nich właściwy balans – dodał utytułowany szkoleniowiec, który po pierwszy tytuł trenera roku w Wielkopolsce sięgał już dziesięć lat temu.

Wyniki    65. Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2022 roku
1. Karolina Naja (kajakarstwo, Posnania)
2. Michał Skóraś (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Katarzyna Paszczyk (rugby, Posnania)
4. Robert Baran (zapasy, Ceramik Krotoszyn)
5. Agnieszka Skobel (koszykówka, Enea AZS Politechnika Poznań)
6. Kevin Fajfer (żużel, PSŻ Poznań)
7. Sebastian Kęciński (sport motorowodny, KSMiM Trzcianka)
8. Julia Damasiewicz (żeglarstwo, AZS Poznań)
9. Patrycja Sutkowska (futsal, AZS UAM Poznań)
10. Tomasz Białkowski/Dariusz Baśkiewicz (rajdy samochodowe, Kamena Rally Team Słupca)

Najlepszy trener
1. Tomasz Kryk (kajakarstwo, Posnania)
2. Maciej Skorża (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Tomasz Bajerski (żużel, PSŻ Poznań)

źródło Głos Wielkopolski

Kajakarki trenują w Milfontes

    Dodane: 2023-02-03

Od 22 stycznia polskie kajakarki przebywają na zgrupowaniu w portugalskim Milfontes. – Cały cykl przygotowań podporządkowany jest walce o kwalifikacje olimpijskie do Paryża – przypominają zgodnie w naszej ekipie.

Obóz polskich kajakarek na Półwyspie Iberyjskim jest trzecim zagranicznym w trakcie bieżącego okresu przygotowawczym. Podczas aktualnego pobytu w Milfontes szkoleniowcy kładą już większy nacisk na pracę w wodzie.

– Skupiamy się na technice wiosłowania i rozpływaniu, ale nie zapominamy także o wytrzymałości czy sile. Po trzy razy w tygodniu też biegamy czy trenujemy w zimnej wodzie, którą z kolei poprzedzają ćwiczenia oddechowe. Ostatnio lekarka naszej kadry Ola Pilarska była na szkoleniu z zakresu tego treningu i dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek, które staramy się sprawdzać podczas zajęć – wyjaśnia Maciej Juhnke, asystent trenera Tomasza Kryka przy seniorskiej reprezentacji oraz opiekun kadry młodzieżowej kajakarek. – Podczas rozpływania skupiamy się na pracy w jedynkach i tak będzie podczas trzech najbliższych zgrupowań. Zależy nam, aby każda z dziewczyn indywidualnie podniosła swój poziom. Dopiero na kwietniowym obozie w Sabaudii skoncentrujemy się na osadach i sprawdzimy różne konfiguracje osobowe – dodaje.

Na początku lata podopieczne trenera Juhnke z grupy U-23 mają zaplanowane dwa docelowe w tym sezonie starty – w mistrzostwach świata we włoskim Auronzo (6-9 lipca) oraz mistrzostwach Europy w portugalskim Montemor-o-Velho (27-30 lipca). W poprzednim roku nasze młodzieżowe kajakarki wspierane przez PGE Polską Grupę Energetyczną zdominowały globalną oraz kontynentalną rywalizację. W ME w Belgradzie zdobyły one trzy złote medale, a podczas MŚ w Szegedzie wywalczyły cztery krążki z najcenniejszego kruszcu (w tym w mikście K2 500 m). W tegorocznych zawodach do dyspozycji Juhnke nie będzie m.in. Heleny Wiśniewskiej czy Martyny Klatt.

– Spośród dostępnych wiekowo kajakarek Ada Kąkol osiągnęła w zeszłym sezonie najwyższy wynik w kadrze seniorskiej, zdobywając tytuły mistrzyni świata i Europy w K4 500 m i zobaczymy, jak personalnie potoczy się rozdanie na nowy sezon. Dalej do dyspozycji jest Sandra Ostrowska, a także Julia Krajewska czy Julia Olszewska. Ponadto, do naszej grupy dołączyła Zuza Błażejczak i nie ukrywam, że wiążę z nią duże nadzieje. Dobrze wkomponowała się w grupę treningową, a jej rozwój wygląda obiecująco. Oprócz tego są też m.in. Julia Górska, która zrobiła bardzo duży postęp, czy Weronika Marczewska. Niezależnie od wymiany kadry, wciąż mamy mocną reprezentację, która także w tym sezonie będzie się biła o medale – przekonuje Juhnke.

Wspomniana Klatt – podobnie jak Wiśniewska – ukończyła wiek młodzieżowca i teraz buduje swoją pozycję wśród seniorek. W ubiegłym roku 24-latkaz AZS AWF Poznań była w znakomitej formie. Sezon zakończyła jako mistrzyni świata w gronie młodzieżowców i studentek, a także jako złota medalistka MME. Jak przyznaje, jest świadoma swoich umiejętności i nie boi się rywalizacji o miejsce w ścisłej seniorskiej kadrze.

– Czekałam na ten etap, kiedy będę musiała się wykazać w tej kategorii i nie będzie możliwości "B". Mam teraz swoje cele i pragnę je spełnić już jako seniorka. Nie zakładam sobie konkretnych miejsc. Moim wyzwaniem jest każdy kolejny trening, a zawody traktuję jako nagrodę za ciężko przepracowany czas. Żaden dystans czy konkurencja nie są mi straszne, bo po prostu lubię się sprawdzać – przedstawia Klatt. – Myślę, że trenerzy bardzo dobrze znają moje możliwości i wiedzą, na co stać mnie w wyścigach. Moim atutem jest dobre czucie całej osady. Potrafię poprowadzić łódkę tak, aby wykorzystać to, na co jesteśmy przygotowane. Przewija się u nas w grupie zdanie, że ciężej przejść krajowe kwalifikacje, niż startować na imprezach mistrzowskich, z czym w zupełności się zgadzam – uzupełnia brązowa medalistka ME seniorek z 2021 roku w konkurencji K2 1000 metrów (razem z Ostrowską).

Zgrupowanie polskich kajakarek z seniorskiej i młodzieżowej kadry narodowej w Milfontes potrwa do 9 lutego.

Seniorska i młodzieżowa kadra narodowa kajakarek na zgrupowanie w portugalskim Milfontes: Anna Puławska (KS AZS AWF Gorzów Wlkp.), Karolina Naja (KS Posnania), Dominika Putto, Katarzyna Kołodziejczyk, Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska, Julia Górska, Martyna Szkodzińska (wszystkie Zawisza Bydgoszcz), Adrianna Kąkol, Joanna Kurpan (obie KKW 1929 Kraków), Justyna Iskrzycka (KS AZS AWF Katowice), Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Martyna Klatt (KS AZS AWF Poznań), Zuzanna Błażejczak (Jezioro Tarnobrzeg), Julia Krajewska (Spójnia Warszawa), Weronika Marczewska (UKS Kopernik Bydgoszcz), Oliwia Majewska (Sokolik Czernin), Anna Mielnik (AZS Politechnika Opolska).

źródło PZKaj

Enea Mistrzostwa Polski na egometrze wioślarskim

    Dodane: 2023-01-31

W sobotę 28 stycznia w Hali Wielofunkcyjnej AWF we Wrocławiu odbyły się Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim. W punktacji generalnej triumfowała LOTTO Bydgostia, drugie miejsce zajęła Posnania RBW Poznań, a trzecie - AZS UMK Toruń.

Medaliści Enea Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim:

Kategoria kobiet
1. Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) - 06:49.1
2. Joanna Dittmann (LOTTO Bydgostia) - 06:50.8
3. Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) - 06:53.1

Kategoria mężczyzn
1. Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz) - 05:48.9
2. Wiktor Chabel (Posnania RBW Poznań) - 05:53.9
3. Mateusz Biskup (LOTTO Bydgostia) - 05:54.2

Kategoria kobiet wagi lekkiej
1. Martyna Radosz (LOTTO Bydgostia) - 07:08.7
2. Wiktoria Kalinowska (AZS AWF Kraków) - 07:08.9
3. Jessika Sobocińska (Posnania RBW Poznań) - 07:10.4

Kategoria mężczyzn wagi lekkiej
1. Dawid Wachowicz (LOTTO Bydgostia) - 06:21.1
2. Kacper Mickiewicz (Zawisza Bydgoszcz) - 06:23.2
3. Jan Aleksandrowicz (AZS AWFiS Gdańsk) - 06:23.3 (dogrywka 01:27)
*4. Jakub Byczek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - 06:23.3 (dogrywka 01:29)

Kategoria juniorek
1. Emilia Szczęch (AZS AWF Kraków) - 07:18.3
2. Julia Ćwiklińska (LOTTO Bydgostia) - 07:19.2
3. Barbara Stępień (AZS AWF Kraków) - 07:21.3

Kategoria juniorów
1. Aleks Narożny (Posnania RBW Poznań) - 06:15.9
2. Kamil Sieradzki (Gopło Kruszwica) - 06:18.1
3. Mikołaj Brzostowski (Wisła Grudziądz) - 06:21.0

Kategoria juniorek młodszych
1. Lidia Markiewicz (Poznań Rowing Club) - 07:28.8
2. Daria Dolna (PTW Płock) - 07:30.2
3. Anna Solarska (UKS Dwójka Kórnik) - 07:31.1

Kategoria juniorów młodszych
1. Wiktor Sobieszek (PTW Płock) - 06:38.2
2. Patryk Szymczyk (AZS UMK Toruń) - 06:40.2
3. Ziemowit Pietrzak (AZS UMK Trouń) - 06:40.4

Kategoria masters kobiet
1. Anna Wawrocka (BKW Bydgoszcz) - 03:34,9
2. Urszula Starosielec (WRC Warszawa) - 03:44,5
3. Katarzyna Pawlęga - 03:46,3

Kategoria masters mężczyzn
1. Piotr Łojszczyk (AZS AWF Warszawa) - 02:51,6
2. Jerzy Pestka - 02:54,3
3. Aleksander Rakutska - 02:55,2

Szkoły podstawowe - sztafety
1. Szkoła Podstawowa nr 21/1 - 03:42.8
2. Szkoła Podstawowa nr 84/1 - 03:48.3
3. Szkoła Podstawowa Kryniczno - 03:54.1

KOMPLET WYNIKÓW