Trudne warunki atmosferyczne podczas regat Pucharu Świata. W sobotę zawody od 17.30!

    Dodane: 2022-05-27

Pogoda znów dała się we znaki uczestnikom rozgrywanego na poznańskiej Malcie Pucharu Świata w kajakarstwie i parakajakarstwie. Niestety porywisty wiatr i deszcz uniemożliwił rozegranie kilku konkurencji, które zostały przesunięte na sobotę i niedzielę, a same zawody trzeba było przerwać na cztery godziny. Na szczęście o godzinie 17.50 wiatr trochę osłabł i udało się na chwilę wznowić rywalizację. Co prawda wiało w plecy zawodników, ale duża fala i tak bardzo przeszkadzała naszym wodniakom.


Mimo tych trudnych Do finału C-1 na 1000 m w ładnym stylu i z dużą przewagą nad rywalami awansował reprezentant Polski Wiktor Głazunow. Tradycją już jest, że polska reprezentacja przywozi medale wywalczone przez nasze zawodniczki w K2 500m. Dlatego i tym razem z niecierpliwością czekaliśmy na półfinały w tej właśnie konkurencji, czy nasze osady w nowych składach będą w stanie godnie zastąpić medalistki olimpijskie i triumfatorki pierwszej edycji Pucharu Świata w Racicach Karolinę Naję i Annę Puławską, które tym razem miały przerwę w startach w tej konkurencji. Najlepiej jednak nie było. Wprawdzie Martyna Klatt i Sandra Ostrowska awansowały do finału z trzeciego miejsca, ale o podium na pewno będzie bardzo trudno. W drugim półfinale Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk zajęły czwarte miejsce i nie dostały się do finału.

Ostatecznie po dwóch dniach rywalizacji mamy w finałach 16 osad oraz jeszcze kilka szans w wyścigach na 200 m.

Bardzo trudne chwile przeżyli również parakajakarze, których porywisty wiatr zastał na wodzie podczas przygotowań do kolejnych startów. Gwałtowna wichura i na dodatek deszcz spowodował, że łodzie ratownicze musiały ściągać niektórych zawodników na brzeg. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie, choć zawodnicy wrócili bardzo zziębnięci i przemoczeni.

Ze względu na przewidywane złe warunki atmosferyczne decyzją ICF i Komitetu Organizacyjnego pierwszy start sobotnich zawodów odbędzie się o godzinie 17.30!

Puchar Świata można śledzić live na profilu FB https://www.facebook.com/wzkaj a szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.icfpoznan.pl

Program minutowy można znaleźć tu: https://worldcup2022.wzkaj.poznan.pl/preliminary-schedule/

15 polskich osad w finałach po pierwszym dniu kajakowego PŚ

    Dodane: 2022-05-26

Pierwszy dzień kajakowego Pucharu Świata już za nami. Zawodnicy oprócz rywalizacji na torze zmagali się również z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Wiatr sprawił, że po południu trzeba było przerwać na godzinę zawody.


Już w pierwszych wyścigach mieliśmy swoje faworytki. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto w zeszłym tygodniu tryumfowały podczas I Pucharu Świata w Czeskich Racicach. Tym razem również w K-4 na 500 m nie zawiodły i bezapelacyjnie w świetnym czasie awansowały z eliminacji prosto do finału. Do ich dyspozycji dostroiła się druga nasza osada (Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska, Helena Wiśniewska), która również wygrała swój wyścig eliminacyjny awansując bezpośrednio do finału.

Tym samym wyczynem popisała się nasza męska czwórka kajakowa na 500 m w składzie: Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Filip Weckwert. Do finału awansowali także: w C-1 na 500 m Oleksii Koliadych oraz dwie nasze kajakowe dwójki kobiet (Dominika Putto z Katarzyną Kołodziejczyk i Martyna Klatt z Sandrą Ostrowską) na 200 m.

Z ciekawością czekaliśmy na występ Anny Puławskiej, która tym razem na 500 m popłynęła nie w dwójce z Karoliną Nają, ale w K-1. W tej licznie obsadzonej konkurencji nie było możliwości bezpośredniego awansu do finału. Puławska popłynęła dobrze pewnie zajmując drugie miejsce. Płynąca w innym przedbiegu Marta Walczykiewicz była od niej o dwie sekundy szybsza i także wygrała swoją serię.

W półfinałach Puławska zajęła trzecie miejsce ustępując najbardziej utytułowanej kajakarce świata Lisie Carrington (Nowa Zelandia) i Niemce Julii Hake. Natomiast Walczykiewicz po wspaniałym finiszu zajęła w swoim finale drugie miejsce przegrywając tylko z Australijką Allicą Bull. Obie nasze zawodniczki awansowały do finału.

W finałach wystartują również: Katarzyna Szperkiewicz/ Aleksandra Jacewicz i Sylwia Szczerbińska/ Julia Walczak (obie osady C-2 500 m), Wiktor Głazunow (C-1 500 m), Aleksander Kitewski z Arsenem Śliwińskim (C-2 500 m), Katarzyna Szperkiewicz i Magda Stanny (obie w C-1).

W przedbiegu parakajakarzy KL3 dobrze zaprezentował się Mateusz Surwiło, który z drugiego miejsca również awansował do finału A.

Jutro ciąg dalszy eliminacji i półfinałów. Bezpośrednia walka o medale rozgrywać się będzie w sobotę i niedzielę.

Puchar Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie od czwartku w Poznaniu

    Dodane: 2022-05-24

Już w najbliższy czwartek 26 maja na poznańskiej Malcie wystartują zmagania najlepszych kajakarzy globu w ramach Pucharu Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie. Podczas 4 dni regat niemal 900 zawodników powalczy o 157 medali w 26 konkurencjach. Będą oni reprezentowali 47 państw:

Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Gwatemali, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Kuby, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Nowej Zelandii, Portugalii, RSA, Rumunii, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, ICF i Polski.


Konferencja prasowa

We wtorek 24 maja przed trybunami poznańskiej Malty odbyła się konferencja prasowa dotycząca zawodów. W konferencji udział wzięli: zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Pan Jędrzej Solarski, Dyrektor W. Sportu UMP, Pani Ewa Bąk, Dyrektor Generalny P. Świata, Pan Ireneusz Pracharczyk, Sekretarz Generalna PZKaj, Pani Jola Rzepka oraz medalistki olimpijskie – Karolina Naja i Anna Puławska.

Cieszę się, że kolejna duża, międzynarodowa impreza w kajakarstwie rozgrywana będzie na Jeziorze Maltańskim. Nasz tor regatowy jest bardzo ceniony w świecie zarówno za położenie jak i funkcjonalność. Wciąż chcemy żeby był jeszcze lepszy i dlatego nie przestajemy w ten obiekt inwestować - to nasza sportowa wizytówka. Zachęcam poznaniaków do obejrzenia kajakowych sprintów, bo to świetna okazja zobaczyć w akcji medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy - Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik, choć nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego zainteresowania kajakowego świata. Przyjadą do nas przedstawiciele 47 państw, to naprawdę imponująca liczba. Oby tylko dopisała nam pogoda i oczywiście kibice, bo najwyższy światowy poziom regat jest gwarantowany - Ireneusz Pracharczyk dyrektor generalny kajakowego Pucharu Świata w Poznaniu.

Przypominamy, że zawody rozpoczynają się w czwartek 26 maja, pierwszy start o godz. 9.00. Już w 4 wyścigu (godz. 9.18) wystartują w przedbiegu K4 500m Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Przypomnijmy, że nasze dziewczyny zwyciężyły w I tegorocznym Pucharze Świata w Racicach.

6 medali dla Polskich osad w I Pucharze Świata w Racicach

Podczas Pucharu Świata, który w miniony weekend (20-22 maja) odbył się w czeskich Racicach polscy zawodnicy zdobyli 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe).

W olimpijskiej konkurencji K4 500m po złoto sięgnęły poznanianka Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Podopieczne trenera Tomasza Kryka wywalczyły jeszcze 3 medale. W olimpijskich konkurencjach: złoto w K2 500 Karolina Naja, Anna Puławska. Po srebro w K1 200m popłynęła Dominika Putto. Ze srebrem do Polski wróci Justyna Iskrzycka (K1 1000m).

Brązowe medale w nieolimpijskich konkurencjach kanadyjkowych wywalczyli podopieczni trenera Marka Plocha, Poznaniacy: Katarzyna Szperkiewicz - była trzecia w C1 500, oraz duet Dominik Nowacki/Łukasz Witkowski w C2 1000 metrów.

Warto zaznaczyć, że ww. nie zabraknie w Poznaniu.

Zumba z Organic Fitness podczas Pucharu Świata w kajakarstwie

W sobotę 28 maja trybunami poznańskiej Malty zawładną amatorzy Zumby. O godzinie 13.45 zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę fitnessu na świeżym powietrzu. Zajęcia poprowadzi profesjonalna kadra instruktorów z wielkopolskiej sieci Organic Fitness.

Zumba to dynamiczny, ekscytujący i skuteczny program fitness, który jest połączeniem tańca, aerobiku i treningu wytrzymałościowego. Pozwala na spalanie dużej ilości kalorii i wspaniałą zabawę, a co najważniejsze jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy stopnia zaawansowania.

Liczy się dobra zabawa.

Puchar Świata będzie można śledzić live na profilu FB https://www.facebook.com/wzkaj a szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.icfpoznan.pl

Program minutowy można znaleźć tu: https://worldcup2022.wzkaj.poznan.pl/preliminary-schedule/

Srebro i brąz wioślarzy na Mistrzostwach Europy

    Dodane: 2022-05-23

2 medale przywiozą nasi wioślarze z zakończonych w niedzielę 22 maja Mistrzostw Europy Juniorów. Polacy we włoskim Varese wywalczyli srebrno i brąz.


Po srebro w rywalizacji czwórek podwójnych (JW4x) sięgnęły: Kinga Kusiowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka (06:31,76). Minimalnie lepsze były Rumunki (06:31,58). Brąz wywalczyły Francuzki (06:40,29).

W finale dwójek podwójnych na trzecim miejscu do mety dopłynęli Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza. Polacy kończąc rywalizację z czasem 6:35,14 przegrali z osadą Turcji 6:30,49 i Francji 6:33,10.

Czwarte w finale JW8+ były Wiktoria Zawadzka, Weronika Lipertowicz, Wiktoria Lewandowska, Julia Oszczęda, Nikola Wyrzykowska, Aleksandra Barańska, Julia Hakobyan i Martyna Wiśniewska. Lepsze były Rumunki, Włoszki i Ukrainki.

W finale JM4- na szóstym miejscu uplasowali się: Konrad Senderacki, Mikołaj Kot, Arkadiusz Wachnicki i Mateusz Kozłowski (6:24,86) Wygrali Rumuni przed Włochami i Serbami.

Jakub Majewski, Michał Rańda, Igor Czekanowicz i Jacek Suszka (JM4x) w półfinale zajęli czwarte miejsce (06:10,78) i niestety nie awansowali do finału A. W finale B nasi zawodnicy wygrali (06:08,80) i zakończyli mistrzostwa na siódmej pozycji.

Emilia Szczęch i Julia Facon zajęły drugie miejsce (07:37,22) w finale B i zakończyły zmagania na ósmym miejscu w dwójkach podwójnych kobiet.

źródło PZTW

6 medali polskich kajakarzy podczas Pucharu Świata w Racicach

    Dodane: 2022-05-22

6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) wywalczyły polskie osady kajakowe podczas rozgrywanego w czeskich Racicach Pucharu Świata.


W sobotnich finałach w olimpijskiej konkurencji K4 500m po złoto sięgnęły Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Warto dodać, że nasza osada wystartowała w nowym składzie, z medalowej, olimpijskiej czwórki wypadły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. Zastąpiły je Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Ta pierwsza to młoda zawodniczka, dla której jest to debiut w seniorskim Pucharze Świata, Putto z kolei wróciła do składu reprezentacji na takie zawody po czterech latach przerwy. Mimo błędu na starcie polska osada nadrobiła stratę i w połowie dystansu była na drugiej pozycji, tuż za osadą z Australii. Ostatecznie na mecie pierwsze zameldowały się biało-czerwone. Na kolejnych miejscach przypłynęły Hiszpanki oraz Chinki.

W niedzielę podopieczne trenera Tomasza Kryka wywalczyły jeszcze 3 medale. W olimpijskich konkurencjach: po złoty w K2 500 Karolina Naja, Anna Puławska. Polki od początku płynęły dobrym tempem i to one jako pierwsze przepłynęły linię mety. Po srebro w K1 200m popłynęła Dominika Putto. Nasza kajakarka przegrała minimalnie, o 0,25 sekundy jedynie z doświadczoną Słowenką Anją Osterman. Piąte miejsce się w tej konkurencji dla Marty Walczykiewicz. Ze srebrem do Polski wróci Justyna Iskrzycka. Na nieolimpijskim dystansie K1 1000 Polka zaprezentowała się dobrze, przegrywając tylko z Australijką Alyssią Bull.

Brązowe medale w nieolimpijskich konkurencjach kanadyjkowych wywalczyli: Katarzyna Szperkiewicz - była trzecia w C1 500, oraz duet Dominik Nowacki/Łukasz Witkowski w C2 1000 metrów.

Kolejny Puchar Świat już od czwartku 26 maja w Poznaniu.