Wioślarski Puchar Świata po raz szósty w Poznaniu

Dodane: 2019-06-17

Historia zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie rozpoczęła się w 1997 roku. Wtedy odbyła się pierwsza jego edycja, która co roku składała się z trzech regat (wyjątkiem był rok 2001, kiedy PŚ składał się z czterech regat). Pierwsze regaty w 1997 roku odbyły się w Monachium.

W Poznaniu na jeziorze Maltańskim, PŚ pojawił się po raz pierwszy w 2004 roku,. Te regaty z pewnością zapamięta na zawsze zawodniczka poznańskiego Trytona Julia Michalska. Wtedy niespełna 19-letnia zawodniczka w ładnym stylu wygrała rywalizację w jedynkach wagi lekkiej. To było jedyne zwycięstwo biało-czerwonych w tej imprezie. Michalska w wyścigu finałowym wyprzedziła Chinkę Fengjun Fu i reprezentantkę Francji Adelinę Maddaloni-Gouelle.

W pierwszych poznańskich zawodach PŚ w 2004 roku zabrakło mistrzów olimpijskich z Sydney 2000 w dwójce podwójnej wagi lekkiej Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego. Powodem była kontuzja Sycza. Ale ta dwójka w Atenach po raz drugi wywalczyła potem olimpijskie złoto. W poznańskich zawodach wystartowało prawie 500 zawodniczek i zawodników z 24 krajów. W klasyfikacji medalowej triumfowali Niemcy (7 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe), przed Wielką Brytanią (2-2-1) i Danią (2-2-0).

Drugie zawody PŚ w Poznaniu odbyły się w 2006 roku. W tych zawodach błyszczała już polska czwórka podwójna w składzie: Korol, Kolbowicz, Jeliński i Wasielewski. Polacy wygrali regaty w Poznaniu, wyprzedzając różnicą prawie trzech sekund osadę Francji. Wkrótce zostali po raz drugi mistrzami świata na torze w angielskim Eton.

W stolicy Wielkopolski do rywalizacji stanęło 577 zawodniczek i zawodników z 35 krajów. W klasyfikacji medalowej  zwyciężyli Brytyjczycy (4-1-4) przed Chinami (2-3-0) i Australią (2-2-2).

W 2008 roku na jeziorze Maltańskim w Poznaniu odbyły się trzecie, finałowe regaty Pucharu Świata.

Biało-czerwoni wywalczyli w 2008 roku dwa brązowe medale. Czwórka podwójna w składzie: Korol, Kolbowicz, Jeliński, Wasielewski, finiszując na trzecim miejscu zdobyła w tej konkurencji Puchar Świata. Ale najważniejsze, że potem w Pekinie Polacy sięgnęli po olimpijskie złoto. Na trzecim miejscu zawody na Malcie ukończyła też męska ósemka, ale do rywalizacji zgłosiły się tylko trzy osady.

W poznańskich zawodach udział wzięło 469 zawodniczek i zawodników z 43 krajów. W klasyfikacji drużynowej PŚ w Poznaniu zwyciężyła Wielka Brytania (4-1-2), przed Nową Zelandią (3-2-1) i Włochami (2-4-1).

W 2016 roku Puchar Świata po raz czwarty zawitał na jezioro Maltańskie w Poznaniu. W imprezie udział wzięło 513 zawodniczek i zawodników z 45 krajów. To była ostatnia impreza przed igrzyskami w Rio de Janeiro i do stolicy Wielkopolski przyjechało wielu zawodników, którzy potem z powodzeniem walczyli w Brazylii i to zarówno o medale olimpijskie, jak i paraolimpijskie. Biało-czerwoni wypadli na Malcie dobrze. Szczególnie cieszyła forma Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj w dwójkach podwójnych. Polki w pięknym stylu wygrały finał, a kilka tygodni potem w Rio sięgnęły po olimpijskie złoto. Podczas poznańskich zawodów PŚ trzecią lokatę wywalczyli także: Wiktor Chabel (Posnania RBW), Mateusz Biskup, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski w czwórkach podwójnych oraz Jerzy Kowalski w jedynkach wagi lekkiej. Klasyfikację medalową PŚ w Poznaniu wygrała ekipa Nowej Zelandii (6-3-2), przed Wielką Brytanią (5-3-3) oraz Niemcami (3-1-0).

Po raz piąty zawody Pucharu Świata na Malcie odbyły się w 2017 roku. Udział w nich wzięło 446 zawodniczek i zawodników z 39 krajów. Świetnie spisali się w nich biało-czerwoni, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli drugą lokatę (2 złote, 2 srebrne i 4 brązowe), a wygrali Nowozelandczycy (6 złotych i i 1 srebrny medal). Swoje konkurencje wygrali Artur Mikołajczewski w jedynkach wagi lekkiej oraz Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann w czwórkach podwójnych. Z kolei dwa srebrne medale wywalczyły panie w wadze lekkiej – Joanna Dorociak w jedynkach oraz Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak w dwójkach podwójnych. Na trzeciej pozycji finiszowali natomiast Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w dwójkach podwójnych wagi lekkiej, Dominik Czaja i Adam Wicenciak (KW-04 Poznań) w dwójkach podwójnych – jedyny poznański medal, Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska w czwórkach bez sterniczki oraz Jarosław Kailing w jedynkach paraolimpijskich.

Tegoroczne zawody Pucharu Świata odbędą się w Poznaniu już po raz szósty w historii. W dniach 21-23 czerwca 2019 roku stolica Wielkopolski ponownie będzie stolicą wioślarstwa, a biało-czerwoni z pewnością będą się liczyli w walce o medale.

W poniedziałek 17 czerwca odbyła się konferencja prasowa dotycząca zawodów. Podczas niej Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, iż 2019 rok bogaty jest w imprezy światowego formatu, które rozgrywane są na torze regatowym Malta. W maju gościliśmy najlepszych na świecie kajakarzy natomiast najbliższy weekend będzie świętem wioślarzy.

Tegoroczne zawody Pucharu Świata odbędą się w Poznaniu już po raz szósty w historii. Do poznańskich regat nadeszły zgłoszenia z 45 krajów, a liczba zawodniczek i zawodników wynosi ponad 800 nazwisk poinformował dyrektor zawodów Prezes Fundacji Wielkopolskie Wioślarstwo Aleksander Daniel. Dyrektor Wydziału Sportu Ewa Bąk  przekazała informację dotycząca środków, które od 2015 przekazywane są na modernizację toru regatowego. Kwota wsparcia z budżetu Miasta Poznania wynosi 20 milionów złotych.

W konferencji wziął także udział poseł  Bartłomiej Wróblewski, który zadeklarował pomoc w sprawie uzyskania gwarancji rządowych na kolejną wielką imprezę, o którą aplikuje Poznań –Mistrzostwa Świat seniorów w 2023 roku.

Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk wraz z Dyrektorem Sportowym – Bogdanem Gryczukiem poinformowali o 4 szansach medalowych polskich osad, które licznie stawią się  na linii startu w Poznaniu.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dla kibiców przewidziane są liczne atrakcje w tym bogaty program animacji - strefa Enea dla dzieci.